Skocz do zawartości

Jak temat problem z glonami


marta12
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przeczytałam tematy na forum ale nie znalazłam tam odpowiedniej odpowiedzi w mojej sprawie , więc postanowiłam stworzyć własny wątek. Zacznę od początku

1. Akwarium zostało zalane w lutym dokładnie 19. Zaznaczam stało 2 tygodnie zalane wodą odstaną z dodatkiem uzdatniacza chodziło filtr , oświetlenie 10h/24h, z roślinami ale bez rybek

2. wymiary akwa 50*40*35

3 z oświetleniem tu problem najpierw była świetlówka T8 (ACJ Świet.lin. T8 18W 4100K AJE-T8-18/841) i co dziwne rośliny prawie wcale nie rosły. 2 tygodnie temu zrobiłam eksperyment i wstawiłam świetlówki 2* 18w i rośliny rosną jak szalone

4. oświetlenie świeci 10 godzin

5.Podłoże żwirek średniej grubości (przed zakładaniem akwa wyparzony) i piasek kwarcowy biały także wyparzony

6. filtr firmy Eheim Pick Up 160 (2010) filtr wewnętrzny do akwarium 60-160L

7.zbiornik ogólny

8. Z ozdób w zbiorniku to żadne oprócz kawałka pnia na którym jest zaszczepiony anubias

9. rośliny anubias *2 , kryptokoryna nie wiem dużo , kabomba , lotos tygrysi, tatarak mini, i jeszcze jakieś dwie rośliny nie znam nazwy

10. Jeśli chodzi o rybki nie zmieniam ich od początku akwa ponieważ ciągle mi się rozmnażają i sprzedaję je, bardzo je lubię ale do rzeczy: kirysek spiżowy 6szt. , bocja wspaniała 3szt, bojownik wspaniały 1 szt. , molinezja ostrousta srebrna czarna i żółta, zbrojnik niebieski, krewetki amano 10szt oraz parka gupika

11.Woda regularnie zawsze ranko w niedzielę czyli co tydzień ok 50%

12. Nawozów nie podaję

13. CO2 nie podaję

14. No tu problem nie robię testów

15. tak ostatnio niestety zmieniłam oświetlenie na dwukrotnie mocniejsze

16. Karmię rybki 2 razy dziennie w małych ilościach: pokarm urozmaicony co dzień inny: pokarm suchy to dafnia suszona, Tropical BIO-VIT - Wysokoenergetyczny pokarm płatkowy, Tropical Spirulina Forte, Tetra Pokarm dla ryb Wafer oraz pokarmy żywe komar, wodzień, cyklop, ochotka oczywiście nie podaję wszystkiego mieszam każdy pokarm w inny dzień

17. Fotkę dorzuciłam

I teraz czas na opisanie problemu. Od początku mojego zbiornika nigdy nie miałam najmniejszego problemu, rybki kocą się co 3 tygodnie ( gupik, molinezja) młody narybek odławiam do innego zbiornika przeznaczonego tylko dla nich wielkości 60 l , chorób żadnych nie miałam. Ale od zmiany światła na kabombie i tej drugiej pierzastej roślinie mam zielony nalot takie króciutkie włoski. Jest go coraz więcej mimo to że ten nalot zjadają krewetki i skubią go rybki jest go coraz więcej. I nie wiem czy to występuję dlatego iż światło jest tak mocne? Nic nie ieniam w zbiorniku od lutego , nic nie dokupywałam, tylko standard podmiana wody co tydzień jak już pisałam wyżej. Planuję zmienić oświetlenie ale czy to pomoże ? Proszę o radę i ewentualnie proszę wytykać mi błędy jakie posiadam w zbiorniku. Dodam że moje rybki sa tak sympatyczne że każda z nich jak wracam z pracy i podchodzę do akwa aby je nakarmić wszystkie sa odrazy przy szybie (oprócz krewetek rzecz jasna) i w czasie czyszczenia co tydzień zbiornika szyb itd one poprostu mi towarzyszą a raczej moim rękom poprostu pływają pomiędzy palcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w relacji oświetlenie zbiornika <-----> nawożenie. Zmiana (dołożenie oświetlenia) spowodowało szybszą fotosyntezę = szybsze pobieranie składników odżywczych z wody.Jedzonka dla roślin zabrakło . Braki soli mineralnych powodują wysyp glonów.Dodatkowo podłoże jest jałowe a podstawą każdego zbiornika z roślinami - czy to LT czy HT- jest zasobne podłoże. Tak więc - albo powrót/zmniejszenie oświetlenia w zbiorniku do wartości ok 0,3W/l i temperaturze barwowej 6500K , zaaplikowanie pod korzenie roślin jakiś kulek nawozowych (sam jestem przeciwnikiem tej metody) i wszystko powoli wróci do normy - rośliny będą przyrastały słabo ale problemy z glonami znikną. Lub rozwiązanie drugie iść za ciosem i uzbrajać akwarium pod HT , przy obecnym oświetleniu wymienić podłoże na zasobne (nie jest powiedziane ze musi być drogo) , zacząć nawozić zbiornik (też może być tanio), i cieszyć się sporymi przyrostami roślin. Trzeba jakąś decyzję podjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję taką oto lekturę do dokładnego przeczytania :)moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Powinno sporo się wyjaśnić w tej materii. Podanych jest tam sporo rożnych rozwiązań które możesz zastosować u siebie. Artykuły nie są długie więc szanse ze umrzesz z nudów są niewielkie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wielkie dzięki bardzo dobrze napisane. Tak powinny wyglądać porady konkretnie bo czytając fora czasem jest tyle porad i żadna się nie nadaje tylko mózg zmąci. Szkoda tylko że nikt z mojego otoczenia nie ma akwarium zawsze lepiej byłoby pogadać. Bo na forach niestety nie można "męczyć" pytaniami o podstawy. Już dużo materiału poznałam ale szczerze ciągle jest jakieś pytanie a zakładanie tematów jest męczące. Jeżdzę na giełdę akwarystyczną do płocka ale tam wiadomo każdy doradza coś innego i wiadomo każdy jest nastawiony na kasę - kup jak najwięcej. Ale ok myślę że przerobię swój zbiornik w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...