Skocz do zawartości

Akwarium 100 L


KenZo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na sam początek chciałbym dodać, że wracam do hobby po 7 latach przerwy, dlatego można powiedzieć, że jestem w tym nowy i szukam pomocy:).

Postanowiłem wystartować z akwarium o wymiarach 68x43x34 co daje troche ponad 99l. Jednak pojawił się zonk bo nie wiem co do niego wrzucić. W tej chwili posiadam Filtr od akwarium 500l z regulowaną mocą, grzałke itp więc jeśli chodzi o sprzęt jest dobrze ale fajnie gdyby coś w nim pływało:]. W tej chwili na dnie mam mieszanke małych i dużych kamieni powiedzmy 0.5 do 4-5 cm i posadzone 2 małe roślinki ( Potrzebuje też porady w sprawie obsady florystycznej akwarium) + pływa w nim parka mieczyków. Akwarium tak stoi od miesiaca, rybki mają się dobrze a woda jest czysciutka jednak chciałbym aby coś w nim ożyło bo jest tam bardzo pusto:]. Dodam, że chciałbym rozmnażać jakieś rybki( tylko nie gupiki bo mam do nich uraze z dawnych lat:D, a także pragne aby w akwarium było zielono + znajdował się w nim jakiś korzeń). Licze na wasze propozycje:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do neonków pasują np. tetry cesarskie. Za proporczykowca dałbym jakąś pielegniczkę np. kakadu 1+2. Jak chcesz mieć ładne, zdrowe roślinki to najkrócej to ujmując musisz zadbać o: podłoże, oświetlenie, filtracje, CO2, nawożenie, obsadę, pielęgnacje. Zachęcam do zgooglowania ''Takashi Amano'' i ''akwarium holenderskie''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetry cesarskie nie są rybami typowo ławicowymi. Czasami pływają w ławicy np. gdy są wystraszone. Według moich obesrwacji, najlepiej trzymać w min. 3parach. Pielęgniczki można trzymać z rybkami takimi jak neonki w akwarium głównym. Podobno Kakadu mogą być faktycznie, agresywne. Ja akurat hoduję w zbiorniku właśnie tetry i pielegniczki kakadu i agresji nie ma. Zbytnio nie wchodzą sobie te dwa gatunki w drogę. Prędzej można się spodziewać agresji wewnątrz gatunkowej u pielegniczek. No ale ostatecznie to może i ramirezki faktycznie na początek byłby lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak

10 neonków na bank

Co do 2 gatunku nadal jest dyskusja - boje się ramirezek itp bo kiedyś atakowały mi inne ryby.

3 Kiryski ewentualnie? Lubie właśnie coś sumikowatego do czyszczenia dna :D

 

BTW jak odpalam filtr to robi mi się nurt dość mocny w akwarium ( Tzn widać jak woda obiega akwarium ) Nie zaszkodzi to pupilą?

 

Dużo i często też piszecie o krewetkach hmm:D

 

Tak jak pisałem jestem praktycznie zielony ( Jeśli chodzi o rośliny ) Planuje założyć lampy 2x 20w, podłoże żwirek powyżej 0,5cm + kamyczki nawet do 5cm Otoczaki. Co do nawozów i dokupienia roślin szukam także pomocy w tym temacie:D Pomęcze was troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam doświadczenie z pielęgniczkami kakadu i agassiza. Według mnie te gatunki można trzymać spokojnie z neonkami. Poczytaj sobie o nich na apisto.pl . Pielegniczki mają ciekawe zachowania. Krewetki są fajne;p noo są bardzo pożyteczne bo jedzą glony, szczególnie krewetki Amano.

Ja ze swojej strony proponuje Tobie dokładnie określić jakiego typu akwarium chcesz mieć. Czy chcesz odwzorować jakiś konkretny biotop, np. jak podobają Ci się neonki to BW-black water np. zobacz sobie ten filmik

. Plusem takiego zbiornika jest to, że nie musisz mieć silnego oświetlenia co się wiąże z comiesięcznymi wyższymi kosztami, a niektóre zbiorniki wyglądają bardzo klimatycznie. Jak interesuje Ciebie konkretny rośliniak to zrób tak: Masz 100l akwarium to, jeżeli masz taką możliwość,70w oświetlenia najlepiej lampy t5 ( będziesz miał 0,7w/l i możesz hodować każdą roślinkę jaka Ci się spodoba). Podłoże jeżeli możesz to kup jakiś biogrunt, a jak chcesz tańszą opcję, a bardzo dobrą to zrób podłoże na bazie ziemi ogrodowej. Jeżeli do tego zaopatrzysz się w butlę co2, to tak jakbyś do auta zamontował podtlenek azotu:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda klimatycznie:D A co ciekawego mógłym tam dać zamiast kirysków?:D

 

Edit:

 

 

Zakupiłem pierwsze 4 ryby (neonki). Jednak jedna z nich budzi we mnie obawy. Jej brzuch jest troche wklęsnięty i jest mniejsza od pozostałych. Co to może być?

 

Przy okazji dokupiłem 2 korzenie. Gotowałem je w wodzie z solą na przemian z woda czystą/moczyłem itp. Teraz lezą w akwarium.

Posadziłem też ( narazie w koszykach ) bo wkurza mnie podłoże 1 Kabombe/3 rogatki - tylko przymocowane do 1 koszyka i w podłożu posadziłem cos ala Zwartka " 2x Kryptokoryna. W jednym miejscu rozscieliłem też Gałęzatke.

 

Denerwuje mnie jednak podłoże - żwir około 5mm i otoczaki białe/ciemne do 5 cm.

 

Dlatego mam pare pytań:

1 Jakie będzie najlepsze podłoże dla tych 3 gatunków ryb ( neonki, p.ramireza, kiryski ) Żwir 2-4mm + pare wiekszych kamieni?

2 Mam mocny filtr, który mocno napowietrza to akwarium. Tworzy przy tym widoczny prąd wodny. Moge tym zaszkodzić rybką? Staram się nie mieć go włączonego cały czas.

3 Na sam początek moge zrobić kryjówki dla ryb powiedzmy z połówek skorupy orzecha kokosowego?

4 Jakies porady co do rozmnażania Neonek?:]

 

Edytuj posty.

mod.Evelyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-Piach. Zwykły żółty naturalny piach.

2-Prąd nie zaszkodzi, ale dobrze by było żeby nie używać napowietrzania, tylko sterować ruchem tafli wody.

3-Możesz. Jak również możesz wrzucić gałąź z suchymi pozwijanymi liśćmi dębu lub buku. Ważne żeby ryby mogły zerwać kontakt wzrokowy z tym przed czym mają uciekać

4-Poczytać o neonach i nazbierać sobie dużo dobrej karmy (w sensie hindusko buddyjsko jakimśtam ;p).

 

Najzdrowsze dla tych ryb jeśli będziesz mieć Agi, będzie BW, jeśli Ramirezki, to lekko zabarwiona woda, tak aby było w niej trochę garbników i kwasów humusowych - to dla nich po prostu zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje się troche systemu black water ( czy nie za szybko zrobi mi się brudna woda itp). Obczaiłem filtr który mam i udało mi sie obniżyć jego obroty. Kolejne pytania:)

1. Jesli przejde na blackwater to będe zmuszony oddać/wywalic roślinki które już mam?

2. Czy filtr Atman AT 201 ( ok. 400l/h mozliwośc regulacji ). Poradzi sobie z stylem black water?

3. Czemu lepiej nie używac napowietrzania?

4. Czytałem w internecie, że drobne podłoże powoduje szybkie mętnienie wody itp

 

BTW teraz czytając o Czarnych Wodach na tym forum dowiedziałem się, że ramirezki/kirysy za bardzo nie nadaja się do tego biotypu bo wystepują w zupełnie innej części Ameryki Południowej.

 

Gubie się już czytając to wszystko. Zależy mi na tych 3 gatunkach a niewiem jaki biotyp dla nich wybrać.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pisałem o BW odnosi się do Agassiza. TO nie jest system, po prostu woda jest kwaśna i ciemna i jest mało lub brak roślin ukorzenionych.

 

Drobne podłoże powoduje mętnienie wody przez jakieś parę dni, potem już cały pył się odfiltruje, zostanie tylko frakcja która Cię interesuje.

 

Dodatkowe napowietrzanie mija się po prostu z celem, jest głośne i wygląda paskudnie. Prawie całe napowietrzanie wynika z rozpuszczania się gazów na tafli wody. Sam fakt tego że widzisz bąbelki powietrza oznacza, że ono się słabo rozpuszcza.

 

 

Ramirezę możesz mieć w roślinniaku, o ile zapewnisz jej miejsce do kopania o grzebania.

 

Filtr do 100 litrów to od 400 do 600 l/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po przeglądnięciu postanowiłem wybrac biotyp ( Ameryka Południowa woda przejrzysta ). Sporo roślinności/ podłoże żwirek + piasek. Z ozdób korzenie + łupiny kokosów na sam poczatek.

 

Co do filtra to pomyliłem się i ma on troche większy przepływ 500l/h.

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Tutaj dodałem zdjęcie akwarium, które jest dopiero w trakcie tworzenia ( wody przejrzyste A.P )

 

Co sądzicie o tym podłożu dla kirysków? Ewentualnie trzeba je zmienić ( proszę o jakis pomysł ).

Tak wystawiona roślinność wystarczy? Co moge jeszcze dokupić. Dzisiaj dodam jeszcze łupiny kokosów jak tylko wyparze je.

 

Proszę o jakieś porady

 

Jeśli nie masz już pytań co do obsady, załóż temat w galerii i tam pytaj o porady.

mod.Evelyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...