Skocz do zawartości

[160] Grimm's Forest (aktualizacja str.4)


MarioM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Parę dni temu zalałem swój pierwszy w życiu baniak w stylu Ryuboku. Akwarium jeszcze dojrzewa, oprócz delikatnego podawania CO2 nic nie robię i czekam cierpliwe na rozwój wypadków. Klasycznie na korzeniach pojawiła się delikatnia pleśń(?) - z tego co wyczytałem to normalne dla Red Moore Wood - , którą usuwam mechanicznie, bo nie ma w wodzie jeszcze żadnej fauny.

 

Specyfikacja:

Szkło: 160 litrów - 100x40x40

Światło: 2x45W, 0,56W/L

Filtr: JBL e901

Grzałka: AquaEl EasyHeater 100W

Podłoże: Posypka węglowa z Eheim Karbon+Tetra Bactozym, substrat AquaBasis, żwir: tył czarny kwarcowy, przód naturalny jasny kwarcowy

Korzenie: kompozycja z 6 kawałków Red Moore Wood

Tło: na razie tymczasowe czarne, nie jestem jeszcze zdecydowany jakie dać na stałe

Nawożenie: na razie brak, poza Co2 z butli wysokociśnieniowej

 

Flora: China Moss, Microsorium Pteropus Narrow, Cryptocoryne wendtii green, Cryptocoryne beckettii, Vallisneria nana, Blyxa Japonica

 

Z góry dzięki za opinie

Mario

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad: ławicą neona czarnego (bystrzyka czarnego) lub ławicą barwieńca czarnego. A na dole pielęgniczka Agassiza lub Ramirezki. Poza tym kilka otosków, może jakie krewecie. Ale jeszcze muszę poczytać o tych rybach, czy będą się dobrze czuły razem.

 

Co do podłoża, to razi raczej na fotce - 1/3 z przodu jest jasna, 2/3 z tyłu jest czarna. Widziałem na kilku aranżacjach taki przekładaniec :) i spodobało mi się to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na klimat Agi masz trochę za jasno jak na mój gust i za mało leżącego na dnie syfu. Ładnie się dopiero prezentuje w półmroku - opalizująca łuska. Ramirezka będzie wyglądać lepiej. Może jedna para ramireza i jedna boliwijskiej ? Może w ogóle coś ciekawszego? A. Panduro jest dość łatwo dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że nie tego spodziewałbym się po akwarium ryuboku. Te aranżacje zawsze kojarzyły mi się z kompozycją roślinno-korzenną w jednej części akwa i z pustką w pozostałej części. Nie mówię że akwa mi się nie podoba, bo jest b.ładne, lecz nie pasuje mi ono do klasycznych aranżacji tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ, o którym mówisz, jest jednym z klasycznych ale nie obowiązkowych. Widziałem wiele fotek nagrodzonych Ryuboku, które nie miały zostawionej wolnej, pustej przestrzeni do pływania. Ryuboku dla mnie to "stary las", w każdej kompozycji opartej na drewnie i roślinach nakorzennych, które stanowią podstawę aranżacji. Tak przynajmniej ja to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Akwarium po 4 tygodniach od zalania i zwycięskiej (jak na razie :) ) walce z glonami nitkowatymi.

 

Dołączona grafika

 

I jedyni na razie mieszkańcy - Cardina Japonica.

 

Dołączona grafika

 

Pojawili się również niechciani lokatorzy w osobie zatoczków, których populację na razie reguluję mechanicznie, ale przydałoby się jakieś kompleksowe rozwiązanie, może bocja karłowata (shidimunki)? Myślałem też o Femanga Schnecken Stopp, ale obawiam się o los Amano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ciekawie to skomponowałeś,ja na korzonki dodałbym microzorum thin leaf lub bolbitisa compact na dole z przodu przy korzonkach zasadził staurogyne repens.Poczekajmy jak mech obrośnie korzonki.Podoba mi się.Czy nawozisz już akwarium bo na blyxa japonica widać oznaki niedoborów,to chyba jedyna roślinka bardziej wymagająca w Twoim zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Akwarium w 7 tygodniu po zalaniu. Wszystko na razie rośnie bardzo ładnie i jakoś tak baaardzo zielono się zrobiło. Parametry wyglądają na stabilne, więc niebawem pojawią się w nim pierwsze rybki - ławica razborek espei, tak z 25 sztuk. Mam nadzieję, że będzie im się dobrze żyło z obecnymi 10 krewetkami amano i 10 helenkami.

 

post-13710-13685170457101_thumb.jpg

 

post-13710-1368517045748_thumb.jpg

 

post-13710-13685170457992_thumb.jpg

 

post-13710-13685170458495_thumb.jpg

 

post-13710-13685170458953_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki :) Teraz muszę nauczyć się kontrolować rozrost i "modelować" krajobraz roślinnością - dłuuuga droga przede mną. Na razie udaje mi poskromić Valisinerię nanę (trawkę), żeby za bardzo się nie rozchulała :) Wydaje mi się jednak, że poległem z mchem - wybrałem China Moss, który jak się okazuje rośnie bardzo gęsty ale baaaardzo powoli. Odmiana Taiwan Moss byłaby chyba lepszym wyborem dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dzisiaj zabawiłem się we fryzjera i przystrzygłem "grzywkę" akwarium.

Wcześniej przesadziłem wszystkie kryptokoryny becketti w prawy róg, bo w ogóle nie było widać, że mam te oliwkowe krzaczki :)

Zrezygnowałem z "czerwonej" świetlówki - na początku wydało mi się za blado, ale z czasem się przyzwyczaiłem i mi się podoba.

 

post-13710-13685171056458_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...