Skocz do zawartości

[300l] ogólne - restart str 3. aktual str 6


tysonus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Parametry wody:

Ph=7,2 ; NO2=0,1 ; NO3=10 PO4= 0,8 -1 ; wszystko oczywiście mg/l.

Moim skromnym zdaniem wskazuje to na problemy z filtracją lub błąd pomiarowy. Po takim czasie NO2 powinno wskazywać bezwzględne 0.

 

Poza tym zbiornik bardzo ładny jedynie co to kłuje mnie ta rotala przyklejona do frontowej szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wskazuje to na problemy z filtracją lub błąd pomiarowy. Po takim czasie NO2 powinno wskazywać bezwzględne 0.

 

Poza tym zbiornik bardzo ładny jedynie co to kłuje mnie ta rotala przyklejona do frontowej szyby.

 

 

Dziękuję za cenną uwagę. Zrobię dziś kolejny pomiar. Filtruje u mnie JBL e1501 z gąbką na wlocie ( w środku biokulki, ceramika, keramzyt i gąbka ). Mam zakupiony zeolit i chciałbym wymienić jeden koszyk ale nie wiem kiedy to zrobić ( filtr ma ponad pól roku ). Dodatkowo wewnętrzny aquael fan 3. Wydaje mi się że to powinno być ok. Może te duże skalary zbyt mocno "nawożą " ? I tak są do oddania. Jeśli okaże się, że pomiar będzie również różny od zera, co powinienem zrobić ? Rezygnacja z obsady ?

Na przedniej szybie jest duży heniek. Rozrósł się niesamowicie. Wytne jego część bo faktycznie aż oko boli- wcześniej tego nie widziałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem NO2 i wynik jak na moje oko mógłby być 0 lub 0,1 . Sam nie wiem jak patrzeć. Test zooleka. Możliwe że to jest 0 . Problemu z filtracją nie powinno być ( tak mi się wydaje ,że jest wystarczająca ) .

Oddałem skalary i zastanawiam się jaką obsadę mógłbym wpuścić do mojego rośliniaka. Myślałem o brzankach, ale przeszły mi przez myśl też molinezje. Może macie jakieś propozycje ?

Jeśli chodzi o glony nitkowe jest ich znacznie mniej ale występują. Zaobserwowałem ,że jest ich mniej kiedy leje więcej fosforu. Wszędzie piszą ,że od przelania fosforu powstają a ja zauważyłem ,że u mnie powstają gdy fosforu jest zbyt mało ( np 0,4 mg/l ) . Utrzymywałem fosfor nawet w granicach 1,8 i glonów nie było. Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 4000 odsłon i ok 80 odpowiedzi ( z tego część to moje odp ) - to statystyki tego wątku. Zastanawiam się czy czytające osoby nie mają wiedzy by wnieść coś do tematu, czy może nie mają chęci ? Ostatnio spotkałem się z wypowiedzią ( nie będę podawał autora ) , że na tym forum często tak jest. Czy na innych forach jest lepiej ?

Chodzi mi o aktywną komunikację , a nie bierne czytanie bez zabierania głosu. Może to zbyt niska wiara we własną skuteczność ? Zapraszam do śmielszego wypowiadania się i dziękuję osobom które wnoszą do tematu swoje " 5 groszy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz parcie na szkło:P

Aż tak zabrzmiał mój post ? :) Nie to chciałem przekazać, oraz obnosić się z moją niecierpliwością :) . Co do odwiedzających to fajnie ,że tacy są ( gorzej gdyby wcale odsłon nie było ) ale mogli by coś wnieść do tematu. Np ostatnio poruszony wątek na temat fosforu - "kilka osób" się przewinęło przez weekend a odpowiedzi żadnej. Łatwiej zapytać na forum co inni sądzą niż stawiać kolejny baniak do eksperymentu który potrwa kilka m-cy. Chciałem tylko zaapelować o odwagę do wypowiedzi, a nie napierać z presją na niewinnych czytelników :) .

Jeśli mój zbiornik nie powoduje skrajności , mimo wszystko można coś napisać - może stanę się lepszym akwarystą :)

 

Nic Ci się nie psuje

Od dłuższego czasu opisuję swój bój z nitkami oraz swoje wnioski i proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy czytające osoby nie mają wiedzy by wnieść coś do tematu, czy może nie mają chęci ? (...) Chodzi mi o aktywną komunikację , a nie bierne czytanie bez zabierania głosu. (...) Zapraszam do śmielszego wypowiadania się i dziękuję osobom które wnoszą do tematu swoje " 5 groszy".

Kolego moja wiedza niestety jest jeszcze bardzo skromna. Jednak nie będę tłamsić w sobie opinii co do Twojego zbiornika :) . Prezentuje się on naprawdę imponująco, dużo dałabym aby mieć taki u siebie. Piękny, gratuluję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedza nie ma nic do gustów. Jednemu się spodoba, innemu nie. Są też osoby nastawione neutralnie.

 

To co powinno być powiedziane zostało powiedziane. U mnie też jest po pare tysięcy odsłon, a ja prowadzę monologi. Robiąc aktualizacje widzę, że poprzedni post nalezy do mnie :) Nie łamie się z tego powodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium prezentuje się bardzo przyjemnie. Zazdroszczę Ci takiego litrażu ;)

Nie brakuje mi tu nawet tak standardowych elementów jak korzenie, gdyż gęsta zadbana zieleń sama w sobie tworzy ciekawą aranżację.

 

 

Zastanawiam się czy czytające osoby nie mają wiedzy by wnieść coś do tematu, czy może nie mają chęci ? Ostatnio spotkałem się z wypowiedzią ( nie będę podawał autora ) , że na tym forum często tak jest. Czy na innych forach jest lepiej ?

:roll: Sugerowanie, że inni użytkownicy nie mają wiedzy tylko dlatego, że nie komentują Twojego wątku to dość "niskie" zachowanie.

Natomiast sensem istnienia tej, jak i wielu innych społeczności jest fakt, iż ludzie piszą i zabierają głos tam gdzie im się podoba. Nikt nie ma obowiązku gdziekolwiek się wypowiadać - tak jest na każdym normalnym forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu....

 

Z tego co opisujesz to ja mam w swoim 54 l duuuuużo więcej powierzchni biologiczno filtracyjnej niż ty. W ramach wyjasnień

 

NO2 jest przerabiane na NO3 przez takie małe żyjątka zwane bakteriami. U ciebie jest dużo NO2 więc trzeba dużo tych żyjątek czyli trzeba dużo mieszkanek dla nich. (tylko błagam bez nawiązań politycznych) wymień biobale na lepsze wkłady biologiczne. Według mnie keramzyt jest przereklamowany, stosowałem bez skutku... gąbka nie jest ci potrzebna w filtrze jeżeli korzystasz z prefiltra + filtr wewnętrzny.

 

Moje zdanie:

 

Wymień biobale keramzyt i gąbkę na złoża biologiczne polecam ci podróbki micromecu (spiekane szkło) takie małe białe kuleczki średnicy ok. 3 mm jest jeszcze opcja większej średnicy ale wiadomo mniejsze lepsze bo więcej wejdzie. Jeżeli masz natomiast za dużo pieniążków to możesz się szarpnąć i kupić MATRIX podobno najlepszy wkład biologiczny. Na samą górę tego zestawu zaserwuj sobie trochę waty filtracyjnej żeby nie stracić klarowności wody.

 

Glony nitkowate to dość szerokie pojęcie i z różnymi różnie się walczy.

 

locdog polecił mi kiedyś fosfor... podziałało na czarne długie skurczybyki, ale nie działa na króciutkie pędzelkowate.

 

Na te drugie polecam carbo tylko z umiarem... znam gościa co to lał carbo do 100l akwa szklanką ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle wypowiedzi w jeden dzień. Wdzięczność moja jest ogromna :)

Goosia - dziękuje, to miłe.

 

Nie łamie się z tego powodu

Powiedz to użytkownikowi locdog :)

 

Sugerowanie, że inni użytkownicy nie mają wiedzy tylko dlatego, że nie komentują Twojego wątku to dość "niskie" zachowanie.

Dobrze, że tego nie sugerowałem. Zastanawiałem się tylko nad poziomem wiedzy i chęci w związku z zabieraniem głosu lub nie.

 

locdog- gdy tylko będę miał wystarczający stan wiedzy, będę pisał :) . Nie łam się. Z tym można żyć - ciężko , ale można :)

 

Domownik - warto było prowokować rozmowę dla takich informacji. Dotychczas myślałem, że moja filtracja jest wystarczająca. Zbyt wiele pieniążków chyba nikt nie ma, ale faktycznie pomyśle o wymianie wkładów. Dziś keramzyt zastąpiłem zeolitem ( podobno keramzyt zatwardza wodę ). Skalarów już nie ma więc może i NO2 opadnie ( mniej karmienia i mniej odchodów ).

locdog polecił mi kiedyś fosfor

A dokładniej co z tym fosforem ? U mnie problem zaczął się gdy odnotowałem spadki fosforu, więc może to coś wspólnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeolit też testowałem również uważam że jest przereklamowany ale pewnie zaraz jakiś posiadacz dużego malawi / tanganiki mnie za to zlinczuje xD

 

Proste porównanie:

1l gąbki = ok 2m2

1l zeolitu = 0,5 m2

1l bio ceramiki= 10 - 100 m2

1l micromecu = 1500m2

1l matrix 700 = 2000m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam :) . W moim akwarium zaszły pewne zmiany i chciałbym je Wam pokazać. Usunąłem wysokie rośny z pierwszego planu ( kryptokoryny które rosły znacznie większe niż się spodziewałem ) i postanowiłem rozsadzić eleocharis parvulę tak, by stworzyła dywan na pierwszym planie. Pierwsze zdjęcie przedstawia akwarium na początku maja, gdy zmiany zostały przeprowadzone. Drugie zdjęcie zrobione pod koniec maja, jakieś 3 tyg po zmianie.  Zastanawiam się jakie jeszcze zmiany mogłbym przeprowadzić i/lub jakie gatunki roślin dodać bądź zamienić ? Tutaj liczę na Wasze propozycje.

post-14069-0-62997100-1370949519_thumb.jpg

post-14069-0-48209400-1370949541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę pusto, bo wyciąłem część podczas walki z sinicami. Oddałem brzanki bo tylko żarły i ... . Zbiornik zrobił się brudny i nie nadążałem z podmianami i odmulaniem. Trawnik z eleocharisa zaczął rosnąć gdy zacząłem go strzyc. Bałem się tego ale idzie nieźle. Jest kilka roślin które zamierzam dosadzić:

1.hygrophila dyfformis

2. ludwigia mullerti

3. limnophila aromatica

 

Proszę o wasze opinie, gdzie byście dosadzili te roślinki, ewentualnie zamienili , bo ja nie mam pomysłu.  I pytanie: czy roślina rosnąca u mnie po prawej stronie ( ta zielona, duża) to hygrophila corymbosa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Brzanek już nie ma i woda jest dużo czystsza. Dziś testy wykazały NO3 ok 15 i PO4 ok 1,2-1,5.

Problem jaki mnie męczy to nalot na trawniku. Coś w rodzaju jakby brud. Dziś przy podmianie spróbuję odessać nalot. Kolejnym problemem są wyrastające kryptokoryny. Po usunięciu tej rośliny  z pierwszego planu wyrastają jej pędy wśród eleocharisa.  Wyrywanie  jest problemowe bo i trawnik zostaje wyrwany w danym miejscu. Przycinanie daje efekt na krótko - liście kryptokoryn szybko odrastają. Zastanawiałem się nawet nad restartem, ale to już byłaby ostatnia deska ratunku.

post-14069-0-95038900-1371979551_thumb.jpg

post-14069-0-67501600-1371979581_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...