Skocz do zawartości

[300l] ogólne - restart str 3. aktual str 6


tysonus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję ze 3 pary Pterophyllum Scalare.

 

Czy skalary i neony dadzą rade razem ? Te pierwsze napewno ale czy drugie?

 

Reaktor sam zrobiłeś?

Z kosztorysu na forum wychodziło ok 70 zł przy produkcji własnej. Ja dołożyłem i kupiłem za niecałe 100zł gotowy. Za radą Łoren'a wkleiłem dodatkową rurkę by woda była pobierana od dołu. Teraz gdy mam już reaktor w ręku to faktycznie można to spokojnie zrobić samemu ( zwłaszcza ,że ja i tak musiałem wkleić rurkę ). Tak poza tym to byłem w szoku, że jest nawet duży. Wyobrażałem sobie go wielkości szklanki ( nigdy nie miałem filtra narurowego w dłoniach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy skalary i neony dadzą rade razem ? Te pierwsze napewno ale czy drugie?

Dadzą radę o ile Neony to dorosłe sztuki.

 

Z kosztorysu na forum wychodziło ok 70 zł przy produkcji własnej. Ja dołożyłem i kupiłem za niecałe 100zł gotowy. Za radą Łoren'a wkleiłem dodatkową rurkę by woda była pobierana od dołu. Teraz gdy mam już reaktor w ręku to faktycznie można to spokojnie zrobić samemu ( zwłaszcza ,że ja i tak musiałem wkleić rurkę ). Tak poza tym to byłem w szoku, że jest nawet duży. Wyobrażałem sobie go wielkości szklanki ( nigdy nie miałem filtra narurowego w dłoniach ).

Jaki reaktor kupiłeś?

 

Najlepiej zrobić samemu. Przynajmniej masz wtedy pewność, że wszystko jest dobrze złożone i na zaleje Ci mieszkania.

Tym bardziej, że 300 litrów to już nie w kij dmuchał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki reaktor kupiłeś?

Dokładnie mam ten egzemplarz : http://www.akwanawozy.com.pl/towar/96/r ... 16-mm.html

 

Dziś zalałem akwarium , roślinki są posadzone, CO2 podłączone i czekamy na efekty. Z oświetleniem ruszam pełną mocą 5h/ doba. Co tydzień będę zwiększał o godzinę.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pytanie, kiedy ruszyć z nawożeniem? Posiadam mikro intermagu i chelat żelaza ( jakie dawki ? ) . Makro posiadam potas, azot, fosfor i magnez ( tu z nawożeniem dam sobie rade- trochę trenowałem, heh )

Spis roślin:

1.Glosia

2.Duży heniek

3.Proserpinaca palustris

4.Rotala rotundifolia

5.Eleocharis parvula

6.Cryptocoryne wendtii

7.Limnophila aquatica

8.Sagittaria subulata

9.Lagarosiphon madagasariensis

10.ludwiga rapens red.

 

Pewnie coś pominąłem lecz nie znam wszystkich nazw a już kończy mi się cierpliwość w poszukiwaniach. Jeżeli ktoś rozpozna roślinę która nie jest wymieniona, lub coś pomyliłem, proszę o informacje. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mniejsze pieniądze można zrobić taki sam tylko, że z lepszych komponentów.

Te plastikowe przyłącza nie zdadzą egzaminu.

 

 

Pytanie, kiedy ruszyć z nawożeniem? Posiadam mikro intermagu i chelat żelaza ( jakie dawki ? ) . Makro posiadam potas, azot, fosfor i magnez ( tu z nawożeniem dam sobie rade- trochę trenowałem, heh )

Z nawożeniem poczekaj jakieś dwa tygodnie aż zamknie się cykl azotowy.

Magnez to nie makro.

 

Rozsadź rośliny. W kępkach będą Ci słabo rosły a dolne partie roślin z braku światła będą marniały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę pytanie: Rozmawiacie o reaktorze CO2, który można zrobić samemu (tzn. zrobiony z 2 butelek, w jednej drożdże + cukier + woda a w drugiej woda) ?

Pytam, ponieważ w tym miesiącu planuję zakup akwarium 300 litrowe i nie wiem czy nie lepiej zainwestować w butlę CO2..

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę pytanie: Rozmawiacie o reaktorze CO2, który można zrobić samemu (tzn. zrobiony z 2 butelek, w jednej drożdże + cukier + woda a w drugiej woda) ?

Pytam, ponieważ w tym miesiącu planuję zakup akwarium 300 litrowe i nie wiem czy nie lepiej zainwestować w butlę CO2..

:-)

 

 

Rozmawiamy o reaktorze który służy do rozpuszczania CO2 , a nie do jego produkcji . Ty pewnie masz na myśli bimbrownie, która nie nadaje się do 300l. ( wiem bo sam to przerabiałem ). Jeżeli myślisz o uprawie roślin to od razu myśl o butli ( polecam od razu dużą - 6kg ) i dobrym oświetleniu oraz podłoże. Chyba, że nie chcesz roślin to inna sprawa ( ale wtedy pewnie byś nie pytał o reaktor ). Prześledz mój post ( również ten o glonach w 300l. ) - tam dużo dowiesz się o tym jak powstaje baniak 300l bez odpowiedniej wiedzy :) . Może w ten sposób sam uchronisz się od podobnych problemów, których ja nie uniknąłem.

 

Na wszelki wypadek, jutro kupię i zamontuje opaski na wężach :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium po 5-ciu dniach dobrze się rozwija. Mam nadzieję ,że tak zostanie i nie będzie przykrych niespodzianek.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dziś przeprowadziłem pierwsze testy:

NO3=5

Ph=7

Rośliny zaczęły rosnąć ( widac 1-2 cm odrosty ) i ładnie bombelkują. Od kiedy ruszać z potasem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dużo od sąsiada a także kilka gatunków kupiłem w zoologu lecz nie jakimś sieciowym tylko prywatnym.Ceny bardzo niskie jeśli chodzi o rośliny.Cena t jest tym pewnie uwarunkowana iż maa tam jedno akwa w którym sami hodują rośliny i bez pośrednio przy kliencie wyjmują je prosto z z podłoża.Bardzo zdrowe i ładne okazy+ gratisy.Sorry jedną roślinę mam z zoologa.Miałem ją już dawno w moim starym 45 l akwa i teraz w tym obecnym jest to mianowicie bacopa karoliniana albo monnieri(nie odróżniam ,a przynajmniej nie wiem która to).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, zapytałem o ceny, ponieważ u mnie (Mysłowice/Katowice) w sklepach życzą sobie 15-20 zł/ 1 szt. roślinki..

Na Allegro znalazłem sklep w Katowicach, który sprzedaje podobne roślinki w cenie 20 zł, ale za zestaw np. 15 sztuk !

W cenie 50 zł można kupić niezły "ogród" :-)

Nie wiem jak to jest w innych miastach..

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujecie rośliny akwariowe ?

Moje pochodzą z przycinki. I z tego właśnie zródła polecam. Pierwsze rośliny również kupowałem w sklepie zoo , ale z forum dowiedziałem się gdzie najlepiej nabywać rośliny ( u akwarystów ). Na allegro zestawy są małe, w zoologicznym pojedyńcze rośliny drogie i wybór niekiedy mizerny.

Gdy przycinałem np. moczarkę kanadyjską w 300l to roślin było nawet kilka litrów objętości - wszystko szło do kosza. Tak zapewne robią też inni. Wystarczy znaleść akwarystę i dogadać się z nim kiedy przycina, i za ile odda to co wytnie , i już :)

 

Super akwa

ładnie ;-)

Dziękuję , jest mi miło , że się podoba. Cieszę się z zainteresowania i zapraszam do dalszego śledzenia mojej przygody z "rośliniakiem". Miłego dzionka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np jedną dość sporą rotalę kupiłem za 3 zł ,nurzańca za 3zł,a sagittarie za 0,5zł.Tak jak pisałem wcześniej sklep ten sam hoduje rośliny więc wiem na pewno że to nie emersy ,ana dodatek wyciągane nie w koszyku a z ziemi.Ten Wejherowski sklep jest naprawdę super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu tego wątku, dziś zauważyłem pierwsze krasnorosty ( tak myślę ). Pojawiły się na liściach przy dnie zbiornika. Jest ich niewiele.

Wyniki testów ,które przeprowadziłem niezwłocznie, powaliły mnie na kolana. m.in. NO3=0 ! Poniżej lista wszystkich danych:

NO3=0

PO4=0,05

Ph=7

Kh=13

NO2=0,1-0,2

Co2 liczone kalkulatorem = 39 ppm

 

Wczoraj podałem makro w wysokościach:

NO3= 0,46 ml/l , potas = 1,35 ml/l , fosfor = 0,05ml/l

 

Trzy dni temu poziom NO3=5 i nie było glonów. Wnioskuje, że wyczerpały się zapasy , rośliny zaczęły głodować i glony ruszają. Także zaczynam nawozić pełną gama makro, tzn azot, potas, fosfor i mikro: mg. Póżniej podam dawki jakie zastosuję. Proszę o opinie mojego myślenia i ewentualne przemyślenia w sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przelej NO3, bo zielenice czekają :D

Jaki poziom masz na myśli ? jaki proponujesz jako "pożądany" ?

 

Dziś zacząłem nawozić w dawkach :

kolejno podaje stężenia jakie osiągam (przynajmniej powinienem wg kalkulatora ) dziennie i tygodniowo:

 

KNO3 - 2,43mg/l ; 17mg/l

K2SO4 - 3,3mg/l ; 23,2 mg/l

KH2PO4 - 0,166mg/l ; 1,163mg/l

Mg - 0,43mg/l ; 3,015 mg/l

 

Jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowaj stosunek NO3:PO4 15:1 i nie będziesz miał glonów :)

 

Tak, krasnale to wina niedoboru NO3. Ja nie mierzę co prawda parametrów, ale moim wyznacznikiem są właśnie glony ;) Nie przelej NO3, bo zielenice czekają :D

Tak źle tak nie dobrze :PP: .
Akwarium to nie próbówka z losowymi związkami chemicznymi, jeśli ma być porządnie, muszą być proporcje tych składników zachowane, chyba, że chcesz uprawiać glony, to wal NO3 ile wlezie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że 15, a nawet 16 ;) Gdzie? Nie mogę znaleźć, a chciałem pokazać, ale będę szukał ;)

 

EDIT:

 

Znalazłem :D :

 

 

Kalkulator Redfielda.

Dla akwarium wolnego od glonów współczynnik r. wynosi 16:1. Możemy zbadać zawartość azotu w formie azotanów (zakładając, że ilość azotynów i amoniaku jest minimalna) i fosforu w formie fosforanów (PO4).

Stosunek R. dotyczy zawartości azotu i fosforu, jednak dla nas bardziej wygodna będzie znajomość proporcji azotanów do fosforanów. Te założenia spełnia tzw. stosunek Buddy’ego, który pozwala prawie natychmiast zbadać proporcje NO3/PO4.

 

Konwersja jest prosta:

Redfield = Buddy x 1.45

 

Optimum Redfielda = 16 (wartości w przedziale 10 – 20)

Optimum Buddy’ego = 23 (wartości w przedziale 15 - 30)."

Żródło: http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?t=87

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie unormowane, leje docelowe dawki makro i wszystko się normuje. Wpuściłem 3 kosiarki i nie wiem czy to nawożenie pomogło czy kosiarki zjadły, ale na liściu którym były krasnale, nie pozostało nic. W innych miejscach to samo. Także bardzo mnie to cieszy i oczywiście dziękuję za wskazówki użytkownikowi "ermukis" . Też utrzymywałem w małym akwa stosunek K:P 10:1 a teraz zwiększyłem do 15:1 i wydaję mi się iż jest poprawa. ( no i w dużym krasnale znikły praktycznie po 2-3 dniach nawożenia ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...