Skocz do zawartości

Mata polietylenowa, a ramka aluminiowa akwarium


Raltshar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że jestem początkujący mam wiele pytań być może głupich, ale mam nadzieję, że z racji działu dla początkujących mogę liczyć na wyrozumiałość.

 

Zakupiłem akwarium aludekor 80 od aquael (112l), zestaw prosty. Na spodzie akwarium znajduje się aluminiowa ramka która sprawia, że dolna szyba nie przylega do stolika na którym stoi akwarium. Rozumiem, że należy coś pod to akwarium podłożyć tak, żeby wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy szybką a meblem. Czy maty polietylenowe 5mm są na tyle elastyczne, że zmieszczą się pod akwarium jeśli przestrzeń pomiędzy meblem a szybą jest mniejsza(2-3mm)? Jestem totalnym laikiem dlatego ciężko mi ogarnąć jak to dokładnie działa z tymi ramkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest ramka która przejmuje cały ciężar akwarium (bo szyba nie dotyka blatu na którym stoi baniak), to nic nie trzeba podkładać. Ważne tylko żeby pod akwarium nie dostało się nic, co mogłoby spowodować pęknięcie szyby. A jak gruba jest ta ramka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest ramka która przejmuje cały ciężar akwarium (bo szyba nie dotyka blatu na którym stoi baniak), to nic nie trzeba podkładać. Ważne tylko żeby pod akwarium nie dostało się nic, co mogłoby spowodować pęknięcie szyby. A jak gruba jest ta ramka?

Moim zdaniem równie ważne jest przeniesienie całości ciężaru zbiornika z dolnej szyby na jakąś podstawę-szkło na spodzie mogłoby pęknąć pod ciężarem wody i dekoracji 8-) Jeśli wahasz się,czy jedna mata wypełni tą przestrzeń to podłóż po prostu dwie-będzie idealne wypełnienie pod dnem zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej. Zastanawiam się czy:

1. Mata nie będzie za gruba

2. Będę ją chyba musiał przyciąć do wymiarów ramki

 

Jak gruba jest ramka dokładnie nie powiem bo w tej chwili nie jestem w stanie odwrócić akwa do góry nogami. Grubość szkła to 6mm. Co do dna faktycznie mam obawy czy wytrzyma bo 15-20kg żwirku pewnie wejdzie + kamień jakiś większy to trochę może ważyć. Zamówiłem matę 80x35 grubości 5mm. Chyba najlepiej byłoby gdybym zapytał się o to kogoś kto miał ten model od aquael'a, a to chyba łatwe nie będzie. Co do instrukcji to doczytałem, ze powinno dno przylegać, więc mata jest raczej wskazana. Ja bym nie liczył na to, że szyba wytrzyma ponad 120+kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę krótko: bzdura. Mam akwarium 280 L w plastikowej ramie, szafka na ktorej stoi nie ma blatu tylko tak jakby ramę pod ramę akwa. Otwierajac drzwiczki szafki spokojnie widzę dno mojego akwa tzn cała szybę. Ważne jest aby szafka była wypoziomowana i to wlaśnie ta rama przenosi caly cieżar akwa oraz napreżenia. Nie radzę nic podkładać w środek ramy, żadnych mat gdyż właśnie to może spowodować dodatkowe naprężenia w dnie akwa co może zakończyć sie penięciem. A Aquael nie od dziś robi akwaria. Runner masz takie akwarium i popodkładane maty że dajesz takie rady?

 

Dodam jeszcze tylko tyle że 75 l także mam w takiej samej plastikowej ramie i żadnych mat pod spodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie aquael wie co robi, ale w załączonej instrukcji pisze wyraźnie:

 

- Akwarium powinno opierać się całą powierzchnią dna o powierzchnię na której stoi. (...)

- Akwarium należy ustawić na dedykowanej podstawce (np. firmy AQAEL) lub podłożyć pod dno specjalną matę, dopasowaną do niego rozmiarami.

Tak więc zamówiłem matę i w razie czego nie robię nic sprzecznie z instrukcją producenta. Nie wiem niby jak ramka miałaby przejmować całe obciążenie. Z fizyki orłem nie byłem, ale wydaje mi się dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Akwarium należy ustawić na dedykowanej podstawce (np. firmy AQAEL)

Chyba nie umiem czytać ze zrozumieniem. Zapewne ta aluminiowa rama nie jest tą "dedykowana podstawką".Powodzenia z matą. Fakt moje 280 l to nie to samo co 112 l, a wisi w powietrzu na samej ramie i to nie aluminiowej a z jakiegoś badziewnego plastiku....

 

Widok mojej 280-tki od spodu-

http://img338.imageshack.us/img338/9958/img3114j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby trzeba było dawać coś pod akwarium, to nie robiliby tej ramki. Po co ktoś ma sie bawić w dodatkowe koszta i zabawy z docinaniem maty ? Tak na chłopski rozum...

 

Szkło jest wytrzymałe i jezeli szafka jest wypoziomowana, to nic sie nie stanie. Nawet jak wypełnisz całe dno kamieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...