Skocz do zawartości

25l, gupiki i brak roślin


Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik to 20l, ale 40 cm długości (jak standardowe 25l, ale niższe). Założyłem więc, że spełnia wymagania jak 25l - długość i powierzchnia dna ta sama.

 

Problem w tym, że światło w miejscu gdzie stoi nie jest mocne i mocne nie będzie.

Na razie mam w zbiorniku 1+2 pawie oczka. Moje pytanie brzmi: czy nie przeszkadza fakt, że nie ma roślin?

Nigdzie nie doczytałem, żeby gupiki musiały (bezwzględnie) mieć rośliny. Filtracja jest spora (znamionowo 300l/h, wewnętrzny).

Co do podłoża - jest kolorowy żwirek, zastanawiam się nad zmianą na jasny piasek, do tego jeden lub dwa kamienie.

 

Ewentualnie co w tak małym zbiorniczku mogłoby być w zamian gupika?

Wydaje mi się, że sam brak roślin sugerowałby muszlowca. Jednak to chyba dla nich trochę zbyt mały zbiornik, nawet na 1+2. A jeszcze odejdzie nieco miejsca na grzałkę.

 

Krewetki odpadają ze względu na brak roślin. Proporczykowiec, drobniczka czy szczupieńczyk też.

Bojownik w ostateczności - szkoda mi miejsca jeszcze na grzałkę.

Nie chciałbym też ławicy - raczej pojedyncza ryba lub harem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że światło w miejscu gdzie stoi nie jest mocne i mocne nie będzie

...

Nie chciałbym też ławicy - raczej pojedyncza ryba lub harem.

Ile i jakie masz to światło ? Jaka moc?

 

No do tego baniaka, to ławica Ci nie grozi...

 

Zamiast gupików do tego litrażu (chociaż i tak jest ciut mało) raczej tylko bojek lub krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile i jakie masz to światło ? Jaka moc?

 

Świetlówka 8W, daleko od okna. Czyli niby około 0,3 W/l. Ale nawet glonami nie zarasta. Rotala zmarniała.

 

No do tego baniaka, to ławica Ci nie grozi...

 

A np. mikroławica mikrorazbory? ;)

 

I mała poprawka: długość 45 cm nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna rybka nie będzie się czuła dobrze bez roślin.

Powiedz to rybkom z Niasy :)

 

...i w kolorowym żwirku. :roll:.

Kolorowy to znaczy wielobarwny. Brązowe, beżowe, kremowe kamyczki - taki melanż kolorów. Nie jest to żwirek biały, szary, czarny ani różowy - znaczy: kolorowy. Podejrzewam że pomyślałeś o niebieskim/zielonym plastikowym paskudztwie.

 

A to że jest tak mało światła wcale nie było oczywiste od początku: w 112l mam tylko oryginalne świetlówki w pokrywie, 2x18W, co w W/l daje tyle samo. Akwaria stoją pół metra od siebie. Oświetlenie obu jest podpięte do tego samego wyłącznika czasowego. Węgiel w tej samej (proporcjonalnie) dawce. I jakoś w 112l rośliny dają radę (dzięki temu że jest pół metra bliżej okna), a w małym nie dały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna rybka nie będzie się czuła dobrze bez roślin.

Powiedz to rybkom z Niasy :)

 

...i w kolorowym żwirku. :roll:.

Kolorowy to znaczy wielobarwny. Brązowe, beżowe, kremowe kamyczki - taki melanż kolorów. Nie jest to żwirek biały, szary, czarny ani różowy - znaczy: kolorowy. Podejrzewam że pomyślałeś o niebieskim/zielonym plastikowym paskudztwie.

 

Pamiętaj że mówimy tu o 20 litrowym zbiorniku.

A Malawi raczej w tak małym litraży się nie sprawdzi.

A o żwiku "kolorowy" mówi się przeważnie gdy jest różowy :P Ogólnie barwiony.

 

Mimo wszystko polecam roślinki cieniolubne - cokolwiek by "ożywić" to szkiełko, jeśli będą tam jakiekolwiek małe rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie jest to żwirek biały, szary, czarny ani różowy - znaczy: kolorowy. Podejrzewam że pomyślałeś o niebieskim/zielonym plastikowym paskudztwie...

Rzeczywiście to miałem na myśli. :D Następnym razem napisz że to jest żwirek rzeczny, bo z kolorowym mogą być różne skojarzenia. W każdym razie powinieneś zasadzić tam jakieś roślinki. Gupiki to nie malawi/niasa i potrzebne im są roślinki, zwłaszcza drobnolistne, pierzaste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...