Skocz do zawartości

Akwarium dla kardynałków


Jayix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż mam w akwarium aktualnie 8 kardynałków Chińskich i mam zamiar zrobić akwarium tylko dla nich(i ew. dla ryb o podobnych wymaganiach) Słyszałem coś tam że dla nich najlepiej biotop azjatycki. Nie wiem czy zrobić takie bagno, czy raczej dużo roślin. Jako podłoże aktualnie mam brązowe(pomarańczowe) ASII+(nada się?), serpentynit, nurzaniec i.....takie trawki:D(podobne do nurzańca tylko niskie)

Do tego posiadam jeszcze rośliny o sercowatych liściach, z każdego liścia wyrastają korzonki ale roślina idzie w górę)

Help:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotop, z punktu widzenia ryby, to przede wszystkim:

- Odpowiednie parametry wody, bezwzględnie. PH, twardości, poziomy związków azotu. Do tego trzeba mieć testy. U kardynałków, szczególnie o tej porze roku, trzeba też zadbać o odpowiednią temperaturę.

- Sam wystrój, kolor podłoża, to czy są tam rośliny, czy głównie kamienie, albo korzenie - samo środowisko. To czy z kardynałkami będziesz miał zielsko z rzek w których występują, czy ogólnie z Azji, czy z Ameryki, jest dla nich totalnie obojętne. To raczej ficzer dla akwarysty, który powinieneś tak czy siak to spełnić jeżeli chciałbyś szumnie nazwać akwarium biotopowym. Nie ma czegoś takiego jak biotop "Azja" - tysiące różnych rzek, różniących się parametrami, wyglądem, kolorem wody, roślinami itd. 1/5 powierzchni Ziemi to nie jeden biotop. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kardynałków polecałem właśnie przylgi. Fajne są też Stiphodony.

Dla takich ryb przydałoby się piaszczyste dno wyłożone różnej wielkości otoczakami. Z roślin polecam nurzańca,rogatka i mchy, które lubią silny nurt wody.

 

Postaraj się zamontować możliwie jak najmocniejszy filtr, by tworzył bardzo mocny nurt - przylgi to uwielbiają.

Oświetlenie średnie, możesz użyć Ceratopreris cornuta do zakrycia tafli.

 

Pamiętaj, u tych ryb podstawą jest zimniejsza woda, a babki nie mogą dostawać mięcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny nurt to naprawdę nie problem...jak dam na ful to będzie pralka:D Czy to kardynałkom nie będzie przeszkadzać?

Czyli rozumiem tot ak

Piach, otoczaki, korzenie, nurzańce(dadzą radę w piachu, czy może lepiej tam gdzie je posadzę nasypać AS i obłożyć otoczakami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam że linki po angielsku. Sam się chciałem na zimę za takie akwa zabrać więc co nie co mogę pomóc.

 

Schemat uzbrojenia zbiornika o nurcie jednokierunkowym

Sposoby zwiększania wydajności układu

O górskich piskorzowatych

Konkretnie o przylgach

 

 

Jeśli nie engliszujesz, to ogólny wniosek jest taki, że nigdy za mało mocy. Lekką ręką możesz wcisnąć 3 x 1600l/h i ciągle się nie zbliżysz nawet do tego co mają na co dzień. Zalecany MINIMALNY przerzut wody to 20x pojemność akwarium/h!! Prędkość wody jaką starasz się osiągnąć to 1m/s, od razu widać że lecisz wtedy na rekordy, bo to jest 3,6 km/h! Chyba nie muszę tego obrazować tłumacząc, że to oznacza że w ciągu każdej sekundy powinna nastąpić wymiana całej objętości wody w akwarium! Oczywiście jest to prawie nie osiągalne w domowych warunkach, dlatego można uznać, że zbliżenie się do 0,1-0,2m/s jest już dobrym osiągnięciem.

 

Jeśli wydaje się to za dużo, to w artykułach pojawia się przykład jednego akwarysty, który z powodzeniem przy przepływie x 25 trzymał gupiki z przylgami.

 

Rośliny praktycznie nie są potrzebne, po prostu przed wpuszczeniem ryb dajesz bardzo mocne oświetlenie żeby uzyskać oglonienie kamieni. Ogólnie ten typ zbiornika dobrze znosi światło słoneczne. Najlepiej byłoby mieć tutaj sumpa z refugium, bo większość roślin nie pociągnie w takich warunkach.

 

Jak jakieś pytania to wal od razu jak w dym. Ja przez 6 tygodni w teorii siedziałem po uszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...