Skocz do zawartości

Ogromne akwarium 20m2, 2,5 m wysokosci


ogor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

[

NIe sądzę by taka chemia była bezpieczna dla rybek :shock::?

Nadal obstaję przy tym co pisalem wczesniej - żywice typu EPIDIAN 624 z utwardzaczem IDA

lub Epidian 5 z utwardzaczem Z1.

Dlaczego ? Ceresit CR65 od dawna jest używany do budowy tła wewnętrznego do akwariów, a masy uszczelniające do basenów również muszą spełniać warunki sanitarne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ceresit ok może i się nadaje ale masy uszczelniające....hmmm nie przekonuje mnie to. Spełnia warunki sanitarne czyli dla człowieka będzie to kontakt z wodą w ktorej trochę popływa, wyjdzie opłucze się pod czystą bierzącą. Za to ryba w takiej wodzie żyje filtruje wodę by pobrać tlen. Związki które mogą wydzielać się z takiej masy uszczelniającej mogą być groźne dla rybek. Inny przykład - kąpiesz się w wodzie chlorowanej na basenie i nic ci nie jest, więc po co każdy akwarysta wodę kranówę odstawia w wiadrze zanim doleje lub dodaje antychlor?

 

moim zdaniem bez sensu dawać na beton zbrojony jeszcze Ceresit i masę uszczelniającą, wystarczy beton "biala wanna" + żywica do zastosowań akwarystycznych ( wyżej wymieniona). z pewnością taką żywicę można zmieszać z jakimś pigmentem, dzięki czemu możemy odrazu nadać kolor tłu.

 

Kolejny przykład na zatosowanie żywicy to oczka wodne - gotowe czarne formy z żywicy i maty szklanej. Jakoś w tym rybki nie zdychają :)

 

A najlepsza rada to taka, iść do oceanarium i spytać grzecznie co zastosowano do izolacji. 8-)

 

p.s. znalazłem filtr do oczka wodnego 20 tyś L, może się przyda

 

http://www.ogrody.robizoo.pl/Produkty/F ... EGO-20000L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

...więc po co każdy akwarysta wodę kranówę odstawia w wiadrze zanim doleje lub dodaje antychlor?

 

 

Ja nie odstawiam wody i nic nie dodaję :P.

Chyba nigdy tego nie robiłem zresztą.

 

Wracając do samej wody:

to w tej co leci u mnie w kranie nie ma chloru.

Wot technika. ;)

 

Więc stwierdzenie "każdy", jest tutaj politycznie niepoprawne :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego, może się przyda

 

piękne, chyba marzenie każdego kto interesuje się akwarystyką, co do pomysłu kolegi fajna sprawa, nie czytałem wszystkich odpowiedzi w tym temacie bo tego sporo, ale moim zdaniem o filtrację i ogrzewanie autor tematu powinien, zasięgnąć rady albo u ludzi zajmujących tak sporymi zbiornikami, w polce to chyba oceanarium Gdyńskie?, bo filtracja to chyba taka jak w oczkach wodnych ;)

 

Koszt takiego prywatnego oceanarium z pewnością będzie spory, kto wie czy nie będzie musiał autor zrezygnować z wybudowania sypialni na rzecz powstania takiego akwarium i utrzymania heh, a tu żona może już nie być tak wyrozumiała ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zbiornika nie ogrzewał, tylko pomieszczenie w którym się znajduje. W domu temperatura nie powinna spadać poniżej 20C - tak zakładam. Powinieneś dobrać zwierzęta które taka temperaturę znoszą bardzo dobrze.

 

Na portalu pawiookie.pl jest napisane: "Wymagania temperaturowe są niewielkie - oskary wytrzymują szeroki zakres temperatur, z optimum między 21 a 26 stopni Celsjusza. Letalna ma być dla nich temperatura 12,9 stopnia Celsjusza, ograniczająca zasięg występowania tej ryby".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duże zbiorniki buduje się raczej, już nie z szyby, a z akrylu. Tutaj jest link do największego, prywatnego akwarium budowanego w Polsce. http://rafa.pl/pl/prace-projektowe/68-aqua-specjal. Przy tak dużym projekcie, koszty z wystartowaniem liczone będą w dziesiątkach tysiecy złoty. Jeżeli chodzi o akwaria o szkielecie betonowym to jest to tańsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Sorry. Widziałem dziesiątki podobnych linków i na tym się kończyło. Plany, marzenia i cisza w temacie.

 

Zdjęcia z budowy?

Zdjęcia zbiornika?

Powstanie? Czy też temat umilknie za kilka miesięcy?

 

 

Przepraszam za szczerość. Ale jeden już budował duże akwarium i nic z tego nie wyszło. Ilość tematów w internecie? Ogromna. Ile zbiorników powstało?

20? 30?

 

 

Niestety jestem taki, że jak nie zobaczę to nie uwierzę.

Plan w pro100 to tez mogę narysować. I co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zaczynanie przygody z akwarystyką morską od zbiornika 10tyś litrów :) hmmm.. może na początek coś mini, jakiś 1000l;) Szczerze mówiąc, też wydaje mi się, że taki zbiornik wielkości pokoju nie powstanie. Po prostu uważam, że bez dużego doświadczenia w akwarystyce, to jak porywanie się z motyką na księżyc. Jak się jest Rockefellerem to można oczywiście zlecić taki projekt profesjonalnej firmie, zapłacić ogromne pieniądze i cieszyć się ogromnym akwa w domu.

 

Natomiast co do samego postu to uważam, że pogadać... nawet o marzeniach akwarystycznych:) zawsze można i nie jest to żadne przestępstwo.

Ahaed mam wrażenie, że masz pretensje to ogora za to, że w ogóle napisał tego posta:)

 

Co do tego linka którego podesłałem to akurat tamten zbiornik już powstaje:) http://rafa.pl/pl/component/content/art ... realizacja. I co dalej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 tys. litrów, to nie 50 tys. więc jest to spora różnica. Po kilka tys. litrów są zbiorniki i tutaj (nie znam największego). Gość nie ma kilku ścian, części stropu, więc tak jakby... ta pusta przestrzeń, to kupa kasy (zaoszczędzonej), więc pewnie nie wiele więcej dołoży na wzmocnienia słupów nośnych pod te akwarium i akwarium, a widoczek ładny. Prawdopodobnie będzie widok od dołu na akwa, więc raczej żywej skały tam nie będzie, piasków itp. Kolejne kosztu z głowy. Zostaje wlanie więcej wody na miejsce skał i wrzucenie tych drapieżników morskich.

Budowa takiego akwarium jest o wiele mniej skomplikowana niż zbudowanie akwarium z pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja:)

Budowy ''akwarium z pomieszczenia'' to nawet nie biorę pod uwagę.Realne to jest uwzględnienie akwarium w projekcie domu, który ma powstać. Akwarium, może być oparte o szkielet betonowy ale nie, że z sypialni robimy akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro w zakładce akwaria jest firma, która kompleksowo zajmuje się budowaniem akwariów z akrylu. Robią wszystko od A do Z. Wiadomo- koszta są niemiłosierne ale jeśli już planujecie mieć coś takiego w domu to na Waszym miejscu oddałbym to w ręce profesjonalistów, których nie brakuje na naszym rynku. Jeśli chcecie obniżyć koszta to skłaniajcie się ku akwarium słodkowodnemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zacząć od tego że beton pod solniczkę będzie już drogi jak cholera. Przy 2,5metrowej ścianie trzeba będzie siatkami stalowymi zazbroić ściany zbiornika a dodatkowo przewidzieć takie zabezpieczenia, żeby beton nie poddał się ciągłemu wymywaniu soli, karbonatyzacji i wielu wielu innym problemom po drodze. Klasa ekspozycji tego cholerstwa wymaga użycia takich dodatków i domieszek, a jeszcze takich metod wykonawstwa, że cena metra sześciennego betonu zwiększy się parunastokrotnie!

Jak źle dobierze się materiały to równie dobrze można sobie odpuścić solniczkę. Chyba jedyną sensowną opcją byłoby wylaminowanie wnętrza pojemnika, ale jeden przeciek tak zasolonej wody w ruchu, to jest śmierć kliniczna dla betonu i stali zbrojeniowej. To tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma sensu... to musi się jakoś trzymać, zamiast stropu dać akryl? Tak to chyba nie wyjdzie. A skoro strop musi swoje wytrzymać, to po co dawać znowu kilku... dziesięcio centymetrową warstwę akrylu, skoro o wiele łatwiej wszystko czymkolwiek uszczelnić i mam akwarium. O wiele tańszym kosztem niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych akrylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Akwarium o pojemności około 125'000 litrów :D. Jesteś bardzo bogaty, pomysł jednak jest nierealny. Już ktoś wspominał, że będziesz musiał nurkować by je czyścić.

http://www.cda.pl/video/901899/Najwieks ... oshio-Sea-

Nie wiem czy koszt by ci się zwrócił w 1% gdybyś sprzedawał bilety na oglądanie ;). Takie akwaria nie posiadają typowej filtracji, połączone są przepompownią z oceanem/morzem :D to taki sump o wielkości oceanu. Jak nie masz dostępu co najmniej do czystego morza pozostają 3 nierealne opcje:

- zamontowanie ogromnej ilości zwykłych filtrów i dogadanie się z elektrownią na wykonanie przełącza z bardzo grubego przewodu, bo standardowe przewody nie wytrzymają obciążenia i spalą się jak włos w ognisku, o ile bezpieczniki na to pozwolą.

- wykonanie przepompowni połączonej rurociągiem z morzem śródziemnym.

- zamówienie beczkowozów pobierających wodę z czystszego od naszego morza śródziemnego do napełnienia akwarium i później cotygodniowe podmianki wody również w ten sposób ;)

 

Wydaje mi się, że woda z kranu byś akwarium nie napełnił bo szybciej by parowało niż się napełniało - tu może się mylę.

Dom jednak by ci się zagrzybił od nadmiaru wilgoci.

 

Problemy napotkasz też przy wykonaniu fundamentów, sama woda będzie ważyć około 125ton, nie licząc szyb. Dom ci się może zapaść pod ziemie dosłownie, pomijając fakt, że budynek będzie osiadał nierównomiernie i całość ci się rozleci.

 

Wydaje mi się, że taniej ci wyjdzie przeprowadzić się koło jakiegoś dużego akwarium/oceanarium i spędzać tam tyle czasu codziennie ile chcesz. No chyba, że musisz mieć świadomość, że jest Twoje.

Do domu wydaje mi się, że max to 5000L. Małe nie jest. Ewentualnie wykopanie oczka wodnego na terenie posesji. A jak rybki chcesz oglądać z boku to kup zestaw do nurkowania - to chyba najtańsza realna opcja.

 

Nie jestem złośliwy, dopinguje ci :). Mnie by przedsięwzięcie przerosło stąd moje podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Akwarium o pojemności około 125'000 litrów :D. Jesteś bardzo bogaty, pomysł jednak jest nierealny. Już ktoś wspominał, że będziesz musiał nurkować by je czyścić.

http://www.cda.pl/video/901899/Najwieks ... oshio-Sea-

Nie wiem czy koszt by ci się zwrócił w 1% gdybyś sprzedawał bilety na oglądanie ;). Takie akwaria nie posiadają typowej filtracji, połączone są przepompownią z oceanem/morzem :D to taki sump o wielkości oceanu. Jak nie masz dostępu co najmniej do czystego morza pozostają 3 nierealne opcje:

- zamontowanie ogromnej ilości zwykłych filtrów i dogadanie się z elektrownią na wykonanie przełącza z bardzo grubego przewodu, bo standardowe przewody nie wytrzymają obciążenia i spalą się jak włos w ognisku, o ile bezpieczniki na to pozwolą.

- wykonanie przepompowni połączonej rurociągiem z morzem śródziemnym.

- zamówienie beczkowozów pobierających wodę z czystszego od naszego morza śródziemnego do napełnienia akwarium i później cotygodniowe podmianki wody również w ten sposób ;)

 

Wydaje mi się, że woda z kranu byś akwarium nie napełnił bo szybciej by parowało niż się napełniało - tu może się mylę.

Dom jednak by ci się zagrzybił od nadmiaru wilgoci.

 

Problemy napotkasz też przy wykonaniu fundamentów, sama woda będzie ważyć około 125ton, nie licząc szyb. Dom ci się może zapaść pod ziemie dosłownie, pomijając fakt, że budynek będzie osiadał nierównomiernie i całość ci się rozleci.

 

Wydaje mi się, że taniej ci wyjdzie przeprowadzić się koło jakiegoś dużego akwarium/oceanarium i spędzać tam tyle czasu codziennie ile chcesz. No chyba, że musisz mieć świadomość, że jest Twoje.

 

 

 

 

CO TY PIERDOLISZ??

Bo inaczej tego nazwać już nie można.

 

Edit:

Marihuana? Grzybki? Czytałeś to co napisałeś?? Pojęcia nie masz. Po za tym żal Ci dupę ściska, że kogoś stać a Ciebie nie.

Taniej? Co taniej?? Czytałeś temat???

 

Ma być dobrze a nie taniej.

 

Taniej to można Bułgarki, ale potem jest drożej.

Tak samo jest z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się kłócić porozmawiajmy o wydatkach za prąd i wodę.

 

Woda.

Skoro akwarium będzie miało 50.000L to do napełnienia użyje się 50 kubików( 1 kubik = 1000L)

Cena kubika wody to około 3 zł więc za wodę się zapłaci 150 zł. To prawie za darmo patrząc na ceny innych części.

 

Prąd.

Jeżeli przepływ filtra będzie wynosił 60.000l\h to warto pomyśleć o małej turbinie wodnej.

Można by postawić małe wiatraki wytwarzające prąd w ogrodzie.

Na dachu jakieś panele słoneczne.

W ten sposób rachunki byłyby znacznie niższe.

 

Pisaliście, że przez taki ciężar budynek może się zapadać nierównomiernie. A gdyby fundament całego pokoju, w którym będzie akwarium odłączyć od głównego fundamentu luką n. 2cm. Wtedy pomieszczenie z akwarium osiadałoby po swojemu nie ciągnąc całej reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...