Skocz do zawartości

Ogromne akwarium 20m2, 2,5 m wysokosci


ogor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Będziemy z żoną budować dom, a z racji, że obydwoje lubimy akwarystykę zastanawialiśmy sie nad wybudowaniem czegoś w rodzaju "pokoju akwarium". Myśleliśmy nad akwarium z dwoma szybami w centralnym punkcie domu do którego dostęp był by z pierwszego piętra. W związku z tym mam kilka pytań.

 

Jak ogrzać takie akwarium? Jaka instalacja? Rozważałem rozwiązanie z wykorzystaniem rur przez które przepływała by woda a rury były by ogrzewane indukcyjnie.

 

Czy tańszy finansowo będzie zbiornik z betonu z dwoma "oknami" czy zamówienie jednolitego szkła. Czy w ogóle takie coś buduje się z betonu jeżeli już.

 

Jakie filtry? czy najzwyczajniej w świecie mógłbym przystosować x ilość filtrów kubełkowych czy lepiej zamówic jakis filtr przemysłowy.

 

Czym to oświetlać?

 

W pierwszej chwili myśleliśmy o zbiorniku słodkowodnym, ale myślimy o tym aby był to zbiornik słonowodny nie mamy jednak doświadczenia z słonowodnymi. Czy taki duży zbiornik słonowodny wymaga mniej opieki niż mniejszy słonowodny (myśleliśmy, że w takim dużym zbiorniku wytwarza sie mikroklimat i nie jest mu potrzebne tyle opieki co małemu)

 

Jak ograniczyć koszty? Jakiego rzędu są to w ogóle koszty.

 

Możliwe, że powtarzam temat ale przy takiej wielkości zbiornika każdy musi być traktowany indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zacznijmy od tego, że czyszczenie tak wielkiego akwarium wymaga nurkowania.

Bo jak inaczej umyć szyby od środka, lub oczyścić dno.

Tańsze na pewno będzie rozwiązanie z betonu, ale szyba do tak wysokiego zbiornika musi już być niewyobrażalnie gruba.

Moim zdaniem to nierealny pomysł w domu mieszkalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaka jest tam szyba.

Pomysł fajny, nie powiem, ale było kilka tematów na forum o podobnych wymiarach i żaden nie doczekał się realizacji.

Jak coś znajdę to podepnę linka. Sama nie wiem jaki osprzęt do tego byłby konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O grubość szkła musisz zapytać szklarza, podaj mu dokładne wymiary szyby i powiedz, że musi wytrzymać ciśnienie wody o litrażu X. Pewnie przeliczy i Ci odpowie. Jak ogrzewać wodę? A jakie ogrzewanie będziecie mieli w domu? Gazowe? Jeśli tak to zrobiłbym pod spodem coś w rodzaju wężownicy, ale wtedy musiałbyś zrobić osobne podłączenie, bo nie będziesz ocieplał domu w lato. Chodzi mi o coś w stylu jak podgrzewane podłogi w łazience pod glazurą, pewnie wiesz co mam na myśli. Co do filtru, to Wam nie odpowiem, nie mam pojęcia nawet gdzie szukać. Możesz popytać w jakimś oceanarium, tam pewnie coś doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktuj się z zarządem centrum handlowego we Wrocławiu, na A hehe niw wiem czy podanie nazwy nie będzie sprzeczne z regulaminem ;) Oni tam mają ogromne akwaria jedno nad drugim oba morskie. Może pomogą. Tylko one ogromne nie wiem jaka grubość ściany w domu cie interesuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymiary podałem tak orientacyjnie, chciałem głownie wiedzieć co wy o tym myślicie i jakbyście to zaprojektowali na moim miejscu. Z tą wężownicą nie jest to zły pomysł ale czy indukcja nie byłaby tańsza czy w ogóle dałoby się to zrobić indukcją ? Gadałem z kolesiem który powiedział że jeżeli cały zbiornik byłby ze szkła to istnieje duże prawdopodobieństwo pęknięcia ponieważ powstają różne naprężenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że pomysł przekracza wyobraźnię większości forumowiczów. Podstawowy problem to grubość szkła. Później chyba trzeba by obmurować na zasadzie tych żelaznych stelaży w standardowych zbiorniczkach. Tylko kto to obliczy to nie wiem. Mam nadzieje że nie zrezygnujesz z pomysłu. Jak wyżej pisałem zasięgnij porady w Arkadach Wrocławskich, powinni dać Tobie namiar do wykonawcy i wszystkiego sie powinieneś dowiedzieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak czytam takie rzeczy to się uśmiecham tak :D Koszt takiego akwarium znacznie przekroczy koszt wybudowania domu jednorodzinnego ale to nawet nie jest kwestia pieniędzy (ktoś może dysponować takim środkami że stać go na postawienie) to przede wszystkim kwestia wiedzy...no chyba że i obsługę zleci się wyspecjalizowanej firmie a samemu ogranicza się do oglądania efektów. Przychylam się jednak w stronę zdania że zbiornik nie powstanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Koszt wybudowania, jak wspomniał Łoren to jest kwestia kilkadziesiąt-kilkaset tyysiecy złotych,włączając w to obsadę,roślinność i sprzęt.

2.2,5m wysokości.Jaka roślina dorasta do takiej wielkości? Byś miał dno roślinne i pustka.

3.Obsada.Hmyyy 30000 neon inessia też kosztuje, :lol: Tak naprawdę co bys tam wpuścił?Jedyne co mi przychodzi na myśl to arowany.

4.Koszt utrzymania.Ogrzanie takiego zbiornika wiąże się z bardzo dużymi kosztami.Jeżeli nie zapewnisz bardzo dobrego ogrzewania , z TERMOSTATEM, które będzie regulować tem wody to ryby bardzo szybko umrą z różnicy temperatur, a chyba nei chcesz ręcznie kontrolować temperatury wody.

Litraż na moje oko to coś koło 50000litrów.Jedynym rozwiązaniem które zapewni stałą temperaturę to dużo grzałek-koszt początkowy, koszt utrzymania.

Filtracja -to co wyżej.

 

Ja uczywiście nie chcę robić tego złośliwie i napisac same złe rzeczy, i że to głupi pomysł, tylko nie chcę abyś zużył pieniądze na coś co nie powstanie albo w częsci....

 

 

Jeżeli macie z żoną finanse(mniemam z takich projektów) w tym miejscu baniaka planujemy normalnie pokój, a tam urządzamy fishroom.Czyli nic innego jak pokój z wieloma baniakami.I tam stawiasz 300L,500L,800L a nie 50 000 l.

Powodzenia. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałem temat od pierwszego postu to od razu wydawał mi się niemożliwy do wykonania, ale tak samo jak ArMasteR pomyślałbym o pokoju tylko z akwarium ale na parę tysięcy litrów,a nie na paredziesiąt. Efekt może być znacznie lepszy niż taki basen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny ale moim zdaniem nierealny. Przy wysokości zbiornika 2,5 metra nie utrzymasz żadnych roślin, jakie światło dotrze do dna? Filtracja? Drugi pokój musisz przeznaczyć na sumpa. Ogrzanie takiej ilości wody wymagało by małej elektrowni. Nie wspomnę już o pielęgnacji takiego zbiornika, musiał być zainwestować w sprzęt do nurkowania :D . No i koszty założenia i utrzymania prawdopodobnie wyniosą tyle co postawienie domu. Najbardziej realnym rozwiązaniem będzie postawienie zbiornika np. 1000-1500L jeśli bardzo chcecie mieć duże akwarium.

 

 

Tak byś wyglądał przy czyszczeniu szyb. :)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie dlaczego jestem do tego negatywnie nastawiony?

Już pisam.

Jak ktoś stawia taki basen i w tytule pisze o metrach kwadratowych a nie sześciennych,to sorka,przypomina mi to kolegę CO2 jak stawiał swoją solniczkę w piwnicy,chyba 16000 litrów i w efekcie postawił jakieś 20l w soli.

Ale co tam,mną się nie przejmuj,jak masz środki i chęci to będę Ci kibicować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

A ja się "posprzeczam" z Wami.

1. Ktoś wspomniał o neonkach. Bez komentarza.

2. Rośliny. Hmm...A po co?

3. Koszt budowy? Sam jestem po większym remoncie domu. 1m3 betonu kosztuje grosze. Wylanie takiego akwa z betonu to raczej parę stówek niż tysięcy.

4. Koszt szyby wysoki. I to bardzo. W takich zbiornikach stosuje się akryl najczęściej. To tak tylko przy okazji ;)

5. Filtracja? Rury z kanalizacji, pompy z sadzawek itd. Wszystko do zrobienia. Koszt? Hmmm...około 1000-2000pln?

6. Oświetlenie? Skoro nie mamy Roślin, więc nie potrzebujemy cudów. Kilka HQI spokojnie wystarczy.

7. Czyszczenie? Takich zbiorników się nie odmula co tydzień. Ba, nawet nie co miesiąc ;p.

8. Osobiście wolałbym 1-1.5 wysokie. Ale każdy ma swoje zboczenie ;p

9. Kwestia fundamentu. Czy takie obciążenie jest przewidziane w projekcie? Normalny fundament i podłoga tego nie utrzyma. 2000-5000l postawisz jak dobrze to zaplanujesz. Ale powyżej, to już porządny fundament pod zbiornik.

10. Koszta uszczelnienia, szkła. To już troszkę funduszy.

11. Też nie wierzę, że powstanie. Widziałem już dziesiątki takich tematów. Zbiornik jest do zrobienia. Ale to koszt ...wysoki.

12. Nie rozmawiajmy o pieniądzach. Jeżeli kogoś stać, to stać. Nie widzę sensu zaglądania mu w portfel. Troszkę kultury.

13. Masz rację, każdy taki projekt jest unikalny i nie nie można go porównywać na istniejących. Zacząłbym od sporządzenia samego projektu ;p Wymiary, instalacje wodne, elektryczne itd. To podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeszcze zamiast szkła dać akryl, firma w Las Vegas się tym specjalizuje:

przesyłam linka do strony z galerią zbiorników z akrylu :

http://www.acrylicaquariums.com/gallery ... =aquariums

 

tylko w porównaniu ze szkłem będą większe koszta, za to krawędzie można nawiercać i dawać kątowniki metalowe, a na koniec uszczelniać.

Płyta plexi 15mm (305x205 cm) kosztuje około 3600zł, a grubość 25mm ok 6000zł. Na obie strony proponowałbym dać folię ochronną. ponieważ plexi lubi się rysować (choć da się to spolerować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja znajoma ma 1500 litrow słone ale to nie było by to samo. Pokaże wam co rozrysowałem na podstawie znalezionych informacji i szybko to objaśnię. www.ImageBanana.com - IMAG0404.jpg

 

Projekt wymyślałem na podstawie hipopotarium do którego zdjęcie zamieściłem we wcześniejszym poście.

Cena jednej szyby to koszt 3281zł,25 groszy +/- 500zł co daje nam wynik w wysokości 26,250zl +/- 4000zł za samo szkło.

Litraż 15,588 litrów

(cena policzona na podstawie cen detalicznych czyli 1,75 za 100cm2 szyby float)

 

 

Temperatura wody w zbiorniku była by kontrolowana przez komputer z prostym oprogramowaniem napisanym do tego. Około 8 czujników temperatury kontrolowało by temp wody w różnych zakątkach zbiornika w miejscach zaciągania wody, w filtrze, w miejscach wylotu wody i temp nagrzewanie. Komputer na tej podstawie decydowałby do jakiej temp ogrzać wodę. Woda przepływała by przez kilka rur ogrzewanych indukcyjnie dzięki temu każdy wylot wody byłby kontrolowany osobno, a dzieki temu kontrola temp była by wydajniejsza.

 

Dowiedziałem się że szyby w hipopotarium mają po 10cm grubości i są sklejone zaproponowanym przeze mnie sposobem. Czyli moje o połowę chudsze 5 razy 10mm sklejonych folią PVB co daje nam wytrzymałość i tak ponad miarę.

 

Nie wiem czy idiotycznym z mojej strony pomysłem nie jest zaproponowanie "GIGA FILTRA KUBEŁKOWEGO" napędzanego elektryczna pompa wody o przepływie 1000 l/min.

 

Na szkicu po lewej stronie zaznaczyłem przerywana kreskę z podpisem "możliwość". Chocilo mi o to żeby zrobic zbiornik tylko z 4 szyb a reszta (prawa strona o innym wtedy kształcie) była by zbiornikiem z betonu.

 

Co do klejenia znalazłem firmę która się tym bez problemu zajmie w przedstawionej przeze mnie koncepcji czyli za pomocą stalowych belek łączących szyby. Na klejenia udziela 5 letniej gwarancji ( przy takim zbiorniku ) Wstępny szacowany koszt to okolo 5000 zł jeżeli sam dostarczę materiały.

 

 

 

Ten projekt nie jest zaskakująco dokładny jest to tylko szkic wiec proszę nie zbyt zwracajcie uwagę na detale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...