Skocz do zawartości

Może Malawi ?


moni89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już wymyślony aranż akwarium towarzysko-roślinnego, obsadę, wybrany osprzęt i tak mi jeszcze wpadło do głowy, że może jednak pomyśleć o Malawi. Ale tu znowu tyle pytań mi się rodzi :) Po pierwsze co to jest ten filtr mechanik i czy jest konieczny jeżeli miałabym JBL E901 ? Co do obsady, to myślę o łagodnych pyszczakach. Czy do Saulosi mogłabym dodać jeszcze jakieś inne, np. Pseudotropheus Msobo albo Labidochromis caeruleus "yellow" ? W jakich ilościach trzymać te ryby ( akwarium 200l 100x40x50 ) ? Jeżeli tylko Saulosi to w jakiej kombinacji ? Mogą być np. 2 samce i 8 samic, czy to już za dużo na 200l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr mechaniczny (filtracja mechaniczna) – Działanie tego filtra polega na oczyszczaniu wody z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda przepływa przez wkład w którym następuje usunięcie zanieczyszczeń. Zazwyczaj za wkład służy wata syntetyczna, nylon lub fizelina. Konkretny wkład wyczerpuje możliwości mechanicznego oczyszczania w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i szybkości przepływu wody. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania leków dla ryb nie należy korzystać z filtrów zawierających węgiel aktywny.

 

Filtr chemiczny (filtracja chemiczna) – Filtracja chemiczna jest to inaczej oczyszczanie chemiczne lub detoksykacja. Filtry chemiczne zazwyczaj wypełnione są aktywnym złożem węgla lub uwodnionych krzemianów. Ich celem jest zatrzymanie rozpuszczonych w wodzie różnorakich niepożądanych związków chemicznych i zbytecznych produktów. Możemy uwolnić do wody kwasy humusowe, które zmiękczą wodę twardą lub obniżą pH w wodzie miękkiej poprzez zamontowanie wkładki torfowej w filtrze. Pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium będą miały hormony i witaminy zawarte we wkładce torfowej.

 

Filtr biologiczny (filtracja biologiczna) – Filtracja biologiczna neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwają. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy usuwania zbędnych produktów. Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu. Zbyt duże stężenie azotanów jest szkodliwe dla ryb, dlatego systematyczna podmiana części wody jest konieczna. W świeżo założonym filtrze filtracja biologiczna jeszcze nie zachodzi, ponieważ jest on stopniowo kolonizowany przez pożyteczne bakterie nitryfikacyjne.

Źródło : http://www.superakwarium.pl

 

A więc wszystko zależy od wkładów. Twój JBL może być "biologiem", "mechanikiem" i "chemikiem" jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest mieć dodatkowego mechanika w szafie. Jak będziesz stawiać akwarium, to w wodzie może być dużo pyłu, który będzie trzeba usunąć, a do tego mechaniki małe się idealnie nadają.

W Tanganice w domu mamy biologiczno-mechaniczny i jeden stricte mechaniczny. Nie jest może wyjątkowo pięknie, ale moja siostra jest zadowolona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...