Skocz do zawartości

Rybki w niedijarzały akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam:-)na poczatku przyznam sie ze popełniłam bład ale czasu nie cofnę:-(3 dni temu kupiłam akwarium 50 l wlałam wode dodam ze nie z kranu tylko ze zrodełka wsadziłąm rosliny włożyłam korzen włozyłąm filtr za napowietrzaczem i wpusciąłm 2 welonki wiem wiem za szybko woda musi dojrzec ale tego nie zrobiłam bo nie wiedziłąm i woda robi sie żółta i zaczyna metniec czyli moje akwarium chyba dojrzewa ale czy moim rybkom nic sie nie stanie i jak długo bedzie to trwac?pomózcie bo sie strasznie tym martwie:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki przeżyją, tylko musisz regularnie podmieniać im wodę i to częściej niż normalnie. Woda jest niedojrzała, więc szkodliwe substancje nie są rozkładane przez dobre bakterie no i welonki bardzo brudzą wodę. Dojrzewanie zbiornika może teraz potrwać trochę dłużej, ale rybki przynajmniej się nie potrują. Podmieniaj wodę ze dwa razy w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuj rybki, jak normalnie pływają i jedzą to może nic im nie będzie. Mętna (mleczna) woda nie jest wielkim problemem (pod warunkiem, że po max tygodniu się wyklaruje). Poza tym jak bardzo zmętnieje zwiększ napowietrzanie bo rybki mogą się udusić. To mleko to pierwotniaki - pobierają tlen z wody - dla ryb nie są szkodliwe. Oczywiście nie wyłączaj napowietrzania na noc - bardzo ważne. Codziennie podmieniaj ok. 3-4 litry wody, albo co 2 dni 5L. Może to potrwać ok. tygodnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"moze tak a moze nie" co to ma znaczyc? ja prosze o rade anie o ocene (ale odpowiedzi w twoim poscie nie widze)i nie chce ich meczyc bo gdybym miałą taki zamiar to bym ich zostawiłą i nic na forum nie pytałą ale zrobiłam tak czy inaczej z czystej nieweidzy bo nie kazdy na poczatku wszystko wie. A tak wogole to sie nie dziwie ze w sklepie nie chca zadnych oddanych rybek niby czemu mja ryzykowac jakas chorobę? :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze filtruj i podmieniaj wodę 40% raz w tyg i powinno być ok, co do przeżycia ale dla 2 welonek 50l to troszkę za mało

Proponuję podmieniać częściej a mniej !! - tak jak napisałem w poście wyżej.

Jednorazowo 40% to stanowczo za dużo - zbiornik nie "łapnie" równowago biologicznej.

Miałem niedawno inwazje pierwotniaków i właśnie tak sobie z nimi szybko poradziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno -BARDZO WAŻNE!!!

Woda do podmian musi być odstana - najlepiej 2 doby. Tak więc załatw sobie 2 baniaki 5L po wodzie mineralnej - postaw do odstania. Za dwa dni podmień 5L, nalej nowej wody i za następne 2 dni podmień wodę z drugiego baniaka i tak na zmianę.

Dodatkowo woda powinna mieć temp zbliżona do tej w akwa. - chociaż dla welonek może być temp. pokojowa (pewnie taką masz w akwarium). Poczytaj też coś o welonkach.

Proponuję jednak kranówkę - nie wiadomo co to za woda z tego źródełka - chodzi o minerały, różne związki i twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeżyją o ile o to zadbasz możesz to zrobić w lepszy lub gorszy sposób, lepszy czyli zaopatrzyć się w testy na NH3 i NO2 wtedy będziesz robić podmianę kiedy będzie konieczna , lub druga gorsza opcja czyli co dzień lub co dwa podmianki15- 20%, oczywiście bardziej bezpieczne codziennie, tylko pamiętaj że takie cudowanie wydłuży okres dojrzewania akwa do mniej więcej miesiąca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się to praktycznie normalny błąd początkującego.Wydaje nam się że oni przesadzają z tymi trzema tygodniami niestety maja rację wiem to z własnego doświadczenia.Popieram danielka testy to podstawa, będziesz wiedzieć kiedy dzieje sie coś złego.Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...