Skocz do zawartości

Świetlówki kompaktowe


kubas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

planuję dołożyć oświetlenie do mojego akwa. Jako, że w pokrywie nie ma za bardzo miejsca na dodatkową świetlówkę, jak i statecznik wpadłem na pomysł o świetlówkach kompaktowych (energooszczędnych).

 

Akwarium

60x35x35 - 72l

Oświetlenie obecne 2x15W.

Podaję CO2 z butli.

 

Czytałem trochę o tych świelkówkach i ich przydatności w akwarium jednak postanowiłem się spytać "osobiście".

 

Mam zamiar dołożyć świetlówkę energooszczędną 15W lub 2x8W.Oczywiście o barwie 6400k-6500k np. z takich

http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... roductList

Moim celem są roślinki troche bardziej wymagające pod względem światła np. jakiś trawnik , ludwigia repens czy inne czerwone rośliny. Czy przy takim świetle jest to możliwe?

 

Poniżej przedstawię 2 warianty zamontowania świetlówek. Proszę o sugestię, który lepszy.

 

2x 8W

Dołączona grafika

1x15W

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej długości nie powinno być problemu z rozchodzeniem się światła.

Co do jego ilości to przy oświetleniu 60W w 72l to idealne akwa na zrobienie HT.

Przy tym oświetleniu to nie ma bata aby rośliny nie rosły ;d Do tego dasz odpowiednie nawożenie (solami najlepiej) i CO2 i powinno być idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że podłużne lepsze. Wg. wymiarów podanych w aukcji Tornado jest 3 mm szersza oraz 13 mm krótsza to chyba nie tak duża różnica? Ale nie wiem jak jest w rzeczywistości. Co do gwintu to jest jakaś róznica oprócz rozmiaru?

I jak sobie poradzić z wilgocią? Czytałem, że żarówki te dość słabo znoszą np. parującą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że podłużne lepsze. Wg. wymiarów podanych w aukcji Tornado jest 3 mm szersza oraz 13 mm krótsza to chyba nie tak duża różnica? Ale nie wiem jak jest w rzeczywistości. Co do gwintu to jest jakaś różnica oprócz rozmiaru?

I jak sobie poradzić z wilgocią? Czytałem, że żarówki te dość słabo znoszą np. parującą wodę.

U mnie widać było różnice w długości świetlówki, niewielką, ale zawsze. Oprócz rozmiaru to tylko tyle, że nie spotkałem się ze świetlówką o gwincie e14 o większej mocy niż 12 W. Także jak będziesz chciał wrzucić o większej mocy może być problem ;) Z wilgocią dają radę. U mnie philipsa genie śmigają bez problemu. Zrobiłem w pokrywie dodatkowe otwory z tyłu żeby nie były widoczne, chociaż myślę, że i bez tego i tak by dały rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rozchodzenie światła z świetlówek kompaktowych, to wszystko zależne jest od tego, co oczekujesz od nich.

 

http://forum.superakwarium.pl/resources/image/28331

 

To akwarium jest oświetlone Sylvania Mini-Lynx Fast-Start 11W/827 E14. Świetlówka zamontowana jest mniej więcej na środku pokrywy, a samo akwarium ma powierzchnie dna 80x35.

 

Samo w sobie akwarium jest doskonale doświetlone, ale nie mam tutaj roślin.

 

 

Miałem okazje przetestować w/w świetlówki w liczbie sztuk dwóch w akwarium o długości 45cm. Zbiornik miał około 34L.

Teoretycznie światło kalkulowało się na 0.64W/l, ale niektóre rośliny miały problem z wzrostem (rotale i inne łodygowce). Gdy wyższe rośliny zaczynały zasłaniać taflę wody, to przy dnie (akwarium malutkie, wiec nie musze tłumaczyć, że było niezbyt wysokie) zaczął panować półmrok. To jest oczywiste, ale przy świetlówkach liniowych ewidentnie więcej światła docierało do dna, mimo zakrycia tafli wody gęstwiną liści nurzańca, lub rogatkiem.

 

Patrząc na Twoje pomysły umiejscowienia kompaktów osobiście wybrałbym to, które opisałeś jako "2x8W", ale tak jak poprzednicy piszą; zamiast 8W użyłbym 11-15W. Kompakty faktycznie pobierają przykładowo 11W, ale pod względem wydajności (wzrost roślin) ewidentnie są równe świetlówką liniowym o poborze 8Watów.

 

Jeżeli chodzi o wilgoć- ja połączenie gwintu świetlówki z oprawką uszczelniłem silikonem. Tańsze świetlówki źle znoszą wilgoć i gdy są narażone na bezpośredni kontakt z wilgocią po czasie "kruszą się" (tak, ten plastik się rozpada) i się przepalają. Tańsze świetlówki dodatkowo obudowywałem "kloszem" sklejonym na wzór "mini akwarium" z przeźroczystych kawałków plastiku ( wykorzystywałem do tego stare wiaderka po kiszonej kapuście). Droższe ( te SYLVANIA) zostawiałem z tylko uszczelnionym połączeniem gwintu z oprawką i jak widać jedna działa po dziś dzień (świetlówka ma już 2lata). Druga nie działa, bo wykręcając ją, połamałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 2x14 zdałoby egzamin.

0.8W/l to bardzo dobre oświetlenie.

Jeżeli odpowiednio będziesz nawoził Mikro, Makro i stosował dwutlenek węgla, to nie widzę problemu z utrzymaniem większości dostępnych w handlu roślin.

 

Pamiętaj, że oświetlenie to nie wszystko. Ważne są parametry, nawożenie i podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę z tego, że 0.8W/l to bardzo dobre światło. Gdybym miał tyle ze zwykłych świetlówek to bym nie miał wątpliwości, jednak co do energo-oszczędnych właśnie nie wiedziałem czy będzie też bardzo dobrze.

 

Butle CO2 mam, sole też, gorzej z podłożem ale planuję po sesji, może za jakiś miesiąc dać ziemie + żwirek.

Boje się glonów, przy obecnym oświetleniu mam obecnie ich plagę, mimo w miarę dobrych parametrów ale to inny temat :P

 

 

Czy takie oprawki http://allegro.pl/oprawka-porcelanowa-z ... 36052.html się nadają do warunków akwariowych?

 

Jeszcze mam pytanie czym najlepiej przymocować taką oprawkę do pokrywy? Silikon/super glue dadzą radę podczas wilgoci i wysokiej temp.?

Wolałbym uniknąć wiercenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle CO2 mam, sole też, gorzej z podłożem ale planuję po sesji, może za jakiś miesiąc dać ziemie + żwirek.

Jak nie chcesz za dużo mieszać to polecam same kulki gliniano - torfowe. Sprawdziłem to u siebie i nie widzę znaczącej różnicy między kulkami, a ziemia nawet przy czerwonych roślinach.

Jeszcze mam pytanie czym najlepiej przymocować taką oprawkę do pokrywy? Silikon/super glue dadzą radę podczas wilgoci i wysokiej temp.?

Wolałbym uniknąć wiercenia.

Nie montuj na kleje bo to jest mało bezpieczne zamocowanie jeżeli chodzi o napięcie 230V. Ja jak przykręcałem takie oprawki do pokrywy to kupiłem malutkie śrubki + podkładki i nakrętki. Po takim zamocowaniu nie ma problemu, że coś się oderwie, a "łepek" śrubki możesz zamalować np. lakierem do paznokci.

Jak chcesz to możesz spróbować z nitami - też dobre połączenie bo również sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. A co z tymi porcelanowymi oprawkami? Pytam ponieważ nie wiem czy porcelana będzie miała jakieś szkodliwe działanie i są tam już przymocowane uchwyty, jednak z drugiej strony to dodatkowa waga i nie wiem czy silikon wytrzyma na dłuższą mete? (intuicja mi podpowiada, że skoro akwaria wytrzymują to to tym bardziej ale jednak :P)

I mam jeszcze pytanie z serii elektrycznych da radę zrobić tak, żeby do tych dwóch świetlówek był jeden kabel?

 

Znalazłem coś takiego http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102448.html

Zda egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...