Skocz do zawartości

Gaz z podłoża.


kamil18c
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Krótko mówiąc, jest tam wszystko to co się może rozłożyć. Ciężko stwierdzić co to za gazy, bo to nie jest na pewno jeden pierwiastek. W każdym podłożu jakie miałem, wystarczy poruszyć, czy wbić wykałaczkę i wydostają się bąbelki.

Myślę, że to nie jest groźne, szczególnie skoro twierdzisz, że powstaje to przy poruszaniu dna, a nie cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam 200l "na ziemi" przysypanej żwirem. Gaz też się wydostaje i to bez poruszania podłożem. Zapach ewidentnie wskazuje na siarkowodór. Takie niewielkie ilości nie są szkodliwe dla ryb. Po prostu rozpoczęły się procesy gnilne w glebie - naturalny proces - i uwalnia się siarkowodór, metan, amoniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie niewielkie ilości nie są szkodliwe dla ryb. Po prostu rozpoczęły się procesy gnilne w glebie - naturalny proces - i uwalnia się siarkowodór...amoniak.

Jakiekolwiek wykrywalne stężenia tych związków są śmiertelnie trujące.

A to nie jest po prostu zwykłe powietrze ?

A skąd wiesz że są to bąble powietrza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie niewielkie ilości nie są szkodliwe dla ryb. Po prostu rozpoczęły się procesy gnilne w glebie - naturalny proces - i uwalnia się siarkowodór...amoniak.

Jakiekolwiek wykrywalne stężenia tych związków są śmiertelnie trujące.

 

 

Więc u mnie są niewykrywalne - chociaż nie sprawdzałem - bo zwierzęta żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz że są to bąble powietrza?

No właśnie pewności nie mam :P Przy następnej podmiance postaram się powąchać te bąble może wtedy się dowiem czy to coś innego niż powietrze ;)

 

Akwarium na ziemi więc coś jakby LowTech - Diana Walstad w swojej książce omawia temat gazów uwalnianych z podłoża i wymienia: CO2, H2, N2, N2O, CH4 i H2S

 

Pisze też, że jest szybko utleniany (H2S) przez odpowiednie bakterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefy beztlenowe w podłożu to nie jest jakaś rzadkość. Kilka dni temu likwidowałem akwarium na substracie AS II+ i chociaż całe dno było porośnięte roślinami (żabienice, kryptokoryny, bacopy, ludwigie) to podczas usuwania podłoża zapach zgniłych jaj (H2S) był wyczuwalny. Chociaż gaz ten jest silnie toksyczny to - jak już wcześniej pisałem - bakterie go szybko neutralizują, oraz kiedy zetknie się z tlenem zawartym w wodzie rozpada się pod jego wpływem, więc w "normalnych" warunkach akwariowych H2S nie wpływa ujemnie na zwierzęta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z was pisał tutaj,że może to być metan.Akwarystą jestem początkującym ale akurat z racji wykonywanego zawodu pewne pojęcie o metanie mam.Więc jeśli byłby to metan to było by raczej nie wesoło.Metan jest gazem lżejszym od powietrza więc jeśli akwarium było by szczelnie przykryte to gromadził by się pod pokrywą a w stężeniu od 5 do 9% staje się silnie wybuchowy iskra wystarczy.Oprócz tego wybiera tlen z atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...