Skocz do zawartości

Rozmnażanie Neonów


tomjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sorki, zapomniałem o tym dopisać. W ogólnym utrzymuje się ph na przedziale 5,5-6,0. Tu (w tarliskowym) jest 5,2. Do zakwaszenia użyłem Torumin od Tetry i ph minus. W ogólnym ph trzyma torf, liście, szyszki itp. Co do temperatury dodam, że w ogólnym jest w tych miesiącach zimowych ok. 25 st. a w tarliskowym mam 26.

Pozdrawiam i dzięki za każdą pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Mi przy "ręcznie" przygotowanej wodzie (kranówa przelana przez kationit) około 30% ikry bielało. Wodę miałem prawie zupełnie pozbawioną substancji mineralnych i zapewne części bakterii i innego robactwa - otrzymywałem pH ok. 4 i kombinowałem jak go zwiększyć bez zwiększenia twardości (przy wzroście pH rosła mi twardość - dolewałem odczynnik kupiony w zoologu na podwyższenie pH). Jak wiadomo najważniejsze to dobór wody i zachowanie sterylnych warunków - metodą prób i błędów trafi się na odpowiednią wodę.

Czy bieleje Tobie cała ikra? Jeśli nie, to zwróć uwagę, bo czasami z kilku jajeczek coś się wykluje. Może się powtarzam, ale warto zwrócić uwagę co po tych trzech dniach mamy w akwarium. Przezroczyste 1 mm kijanki na prawdę bardzo trudno zauważyć. Po tym czasie nie mamy super czystego dna (stara ikra i pozostałości np. roślinki tarliskowej) i jeśli rybka nie odbije się od dna i podpłynie na 1-2 cm wysokości i opadnie (są słabe) - to jest ona praktycznie niezauważalna. Poza tym biała ikra (połowa czy większość) może zmylić i wylewamy wtedy całą zawartość. Chyba najwygodniej postawić akwarium na biurku/stole (nie odkrywałem od razu akwarium - miałem kilka wyciętych okienek w kartonie) i ze wzrokiem na wysokości dna akwarium przypatrywać się czy coś nie podskoczy. Sam byłem zdziwiony jak mogą być małe rybki :shock: Dużo starań, ale później jest wielka satysfakcja jak rosną i mają 2-3-5 mm i w końcu samodzielnie pływają i nabierają kolorków.

Co do filtra, to może tworzyć jakąś florę bakteryjną szkodzącą ikrze. Mi starczał sam napowietrzacz delikatnie działający - i nawet po wykluciu przez ok. miesiąc używałem tylko napowietrzacza (wymiana ok. 1 szklanki wody co dzień, później więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nic z tego nie wyjdzie, to następnym razem nie będę dawał filtra:) zobaczymy. Być może masz rację, że coś już było poprzednimi razami i ja nie zauważyłem... Póki co będę czekał i obserwował. Dwa pytania mi się zrodziły, jeśli można:

1/ Czy tę wodę podmieniałeś już od pierwszego dnia, czy dopiero gdy rybki już samodzielnie pływały?

2/ Gdy przypatrywałeś się na dno akwarium, czy używałeś jakiegoś światła? Bo bez praktycznie nie ma szans nic zobaczyć, szczególnie jeśli są tak malutkie, a odsłona całej np ściany w grę nie wchodzi, gdyż gdzieś czytałem, że narybek neona czerwonego jest bardzo wrażliwy na światło (w takiej sytuacji rybki mogą się pozabijać o szyby akwarium...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium ogólnym raczej nie ma szans na ich rozmnożenie, bo ikra szybko jest zjadana także przez inne ryby, szczególnie takie jak np kiryski. Zobacz co Tomjan napisał na samym początku o ich rozmnażaniu. Do Tomjana: rzeczywiście, masz rację! Przyświeciłem dziś latarką tylko na brzeg akwa i dwa malutkie neonki się poderwały:D Kiedy zaczynać podmieniać tę wodę? I kiedy zacząć karmienie (może być pokarm w płynie?) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już pierwszego dnia po wykluciu podmieniałem wodę (ale nie miałem filtra). Trzymałem je w akwarium ok. 6l i wymieniałem 1 szklankę dziennie przez tydzień, później 2 szklanki. Raz nawet pod koniec wakacji rozmnożyłem (wyjazd na studia - ok 6h podróży)to trzymałem je nawet kilka dni w 1,5 l słoiku i wszystkie przeżyły (z tym poglądem, że są takie słabe i padają to chyba przesada - podstawa do mieć dobre parametry wody ). Co do pokarmu to już 4 dnia dawałem - czekałem na spóźnialskich co się jeszcze nie wykluły z jajeczka - ale podawałem tylko pył, który opisałem kilka postów wyżej (Sera Micron). Niestety nie znam pokarmów w płynie. Jak jest dla narybku jajorodnego to powinien być ok. 5 dnia miałem już całkowicie odsłonięte akwarium i stawiałem obok akwarium ogólnego. Więcej światła nie dawałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawa do mieć dobre parametry wody

No a już na pewno uzyskasz je podmieniając codziennie wodę w 6 litrowej szklance...

Gdybyś prześledził cały wątek, to zauważyłbyś, że podmieniam wodę na identyczną z tą, w której wcześniej leżały i wykluły się - co za tym idzie parametry są stałe bez względu na ilość wymienionej wody. Poza tym nie jest praktyczne duże akwarium tarliskowe o 10-15 cm wysokości wody, wielkim dnie (kłopot z rusztem). Poza tym trudne jest karmienie w dużym akwarium rybki 1 mm. Podaję jak mi udało się w praktyce rozmnożyć neona, a nie jakie są wymagania książkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by używać takiej strzykawki o długości min. 10 cm (przy większym akwarium jeszcze dłuższej)

A ręki to niełaska zamoczyć?

 

Swoją drogą to przeleciałem ten cały temat i nigdzie nie zauważyłem zdjęć narybku.

Pochwal się maluchami.

Chyba, że aparat Ci się zepsuł albo nie umiesz ustawić swojego kompaktowego canona czy co Ty tam posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć niestety nie mam, bo akwarium obecnie nie posiadam (Chyba pierwszy post 2-3 zdanie). Może dzięki uprzejmości michalk88 zobaczymy zdjęcia, choć pewnie trzeba poczekać, bo za dużo teraz się nie zobaczy.

Btw. Prowadzimy bezowocną dyskusję, więc nie będę odpowiadał na Twoją zaczepkę. Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jak tylko coś przeżyje, to wrzucę fotki:)

Co do wielkości akwarium tarliskowego u mnie jest to 15 l z tym, że wody jest gdzieś około 8 l. Przeczytałem kilka innych wypowiedzi i niemal wszyscy rozmnażają neony w takich zbiornikach, więc dla narybku nie ma chyba potrzeby wielkiego akwa. Co innego pewnie, gdy podrosną...

Dzięki Tomjan za podzielenie się doświadczeniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jak tylko coś przeżyje, to wrzucę fotki:)

Co do wielkości akwarium tarliskowego u mnie jest to 15 l z tym, że wody jest gdzieś około 8 l. Przeczytałem kilka innych wypowiedzi i niemal wszyscy rozmnażają neony w takich zbiornikach, więc dla narybku nie ma chyba potrzeby wielkiego akwa. Co innego pewnie, gdy podrosną...

Dzięki Tomjan za podzielenie się doświadczeniem:)

 

Acha czyli znowu nie będzie fotek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha czyli znowu nie będzie fotek .

Zaczynam odsłaniać akwarium. Rybek za dużo to chyba nie ma... ale udało mi się dziś rano złapać na zdjęcie jednego małego neonka czerwonego, gdy akurat był na tle termometru i był dosyć widoczny (zdjęcie oczywiście bez lampy z wiadomych przyczyn).

http://zapodaj.net/33006438cf760.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybka była przy samej szybie a ten termometr był dalej. Dlatego w miarę dobrze widać neonka na jego tle. Zdjęcie jest jakie jest, nie mogę zrobić zdjęcia z użyciem lampy...

Edytowane przez pinakolada
Zdanie zaczynaj wielką literą i używaj polskich znaków! pinakolada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to wszystko wywnioskowałem że akwarium (20L) dokładnie myje usuwam wszystko zostawiam tylko filtr z napowietrzaczem(gąbka filtra powinna być z bakteriami czy czysta?) i ruszt tarliskowy. Kupiłem wodę destylowaną i testy KH, GH. Wodę destylowaną będę mieszał pół na pół z kranówka. Oczywiście akwarium wstawię do ciemnego miejsca. To już wszystko o czym mam pamiętać? Mam wpuścić tylko parkę czy mogę więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny wyrośnięty neonek :) . Trzeba jeszcze poczekać, aż nabierze sił i zacznie pływać. Ma już zaczernione oczy i brzuch to teraz choć widoczny, bo zaznaczam dla tych co jeszcze nie rozmnażali - te po wykluciu są jeszcze mniejsze, prawie przezroczyste i dość trudne do zauważenia. Jak będą miały z 2-3 tygodnie - to, wg moich doświadczeń, są już tak silne, że nawet 1 stopień pH i kilka stopni twardości różnicy ich nie zabija (kiedyś popełniłem błąd przy ich przeprowadzce i przeżyły :o ). Jakim pokarmem karmisz? Bo chyba sprawdza się.

 

P.S. U mnie, jak już miały z pół cm, to powoli zabarwiały się im ogonki (lekko czerwonawe - chodzi o Innesa), a dopiero później wybarwiały się na niebiesko. Jestem ciekawy jak będzie z tym u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny wyrośnięty neonek :) . Trzeba jeszcze poczekać, aż nabierze sił i zacznie pływać. Ma już zaczernione oczy i brzuch to teraz choć widoczny, bo zaznaczam dla tych co jeszcze nie rozmnażali - te po wykluciu są jeszcze mniejsze, prawie przezroczyste i dość trudne do zauważenia. Jak będą miały z 2-3 tygodnie - to, wg moich doświadczeń, są już tak silne, że nawet 1 stopień pH i kilka stopni twardości różnicy ich nie zabija (kiedyś popełniłem błąd przy ich przeprowadzce i przeżyły :o ). Jakim pokarmem karmisz? Bo chyba sprawdza się.

 

P.S. U mnie, jak już miały z pół cm, to powoli zabarwiały się im ogonki (lekko czerwonawe - chodzi o Innesa), a dopiero później wybarwiały się na niebiesko. Jestem ciekawy jak będzie z tym u Ciebie.

Ile ich Ci przeżyło?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tamtą przeprowadzkę neonów (przewóz ok. 6h i wpuszczenie do wody o trochę różnych parametrach) - to wszystkie przeżyły - tylko, że miały już ok. miesiąc.

Na masową skalę neonów nie rozmnażałem. Odławiałem z rana 1 parę i trzymałem z pół dnia (8- 12) w akwarium tarliskowym. Po tym średnio miałem średnio ok. 10 rybek. Część ikry bielała w większym lub mniejszym stopniu - chyba wszystko zależy od sterylności przygotowania wody i sposobu przygotowania akwarium po tarle (lepiej nie zamaczać całej ręki w wodzie - niby czysta, ale zawsze coś na niej jest; za roślinkę tarliskową chyba lepiej jest wybrać sztuczną, wszytko wymyte/wyparzone, itp.). A jeśli chodzi o śmiertelność po wykluciu, to rzadko miałem, ale czasami zdarzało się, że w pierwszych dniach z 1-2 rybki padały :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być więcej par, zawsze większa szansa na nowe rybki, ale też większa szansa, że ikra zostanie zjedzona nim opadnie za ruszt. Prócz roślinki też miałem ruszt, bo dzień wcześniej (tak z 15-20 h do wpuszczenia) nie karmiłem neonów, by nie zaśmiecały akwarium tarliskowego (bez rusztu zjadłyby mi całą ikrę).

A co do zdjęć, to zapewne nie ma nic ciekawego do pokazywania. Małe szare kijanki co leżą na ścianie lub dnie - jak w zamieszczonym na 4 stronie zdjęciu. Jeśli michalk88 utrzyma stabilne warunki, to za ok. 2-3 tygodnie neony powinny nabierać kolorków i próbować już tylko pływać, a nie leżeć.

Michalk88 ile neonów udało się rozmnożyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy rydz niż nic :D . Więcej starań i zapewne wydatków niż kupienie nowych - ale za to bezcenna satysfakcja z posiadania 'własnych' neonów. Mają już z tydzień, to zapewne przeżyją. Jak podrosną jeszcze z 1-2 mm, to (jeśli można) prosiłbym o jakieś fotki, które może zachęcą nowych akwarystów i pokażą, że nie jest to takie super trudne (na warunki domowe) jak jest przeważnie opisywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...