Skocz do zawartości

Rozmnażanie Neonów


tomjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Samiczki neonka są dość grube w czasie tarła, ale raczej nie tak jak beczka.

 

Jak jeszcze miałem akwarium (obecnie staram się tanimi środkami złożyć nowe) hodowałem Neonki Innesa. W akwarium ogólnym utrzymywałem twardość wody około 6-8 (ogólną i węglanową). Dodawałem też garbniki, wrzucając szyszki olchy. Gdy zauważałem, że rybki się trą i składają ikrę, zaczynałem przygotowania do akwarium tarliskowego.

Wodę przelewałem przez lejek (lub uciętą butelkę), w którym był zregenerowany wypłukany kationit (zabezpieczałem dolną części lejka/butelki czystą szmatką). Otrzymywałem twardość ok. 1-2 i pH 5-6. Przy znacznie niższym pH dodawałem chemikaliów kupionych w sklepie na podwyższenie odczynu pH :( . Wlewałem wodą do czystego akwarium (3-4 litry), przykrywałem by się nie kurzyło i napowietrzałem delikatnie wężykiem. Wody przygotowywałem więcej, gdyż później się przydawała. (Rybki rozmnażałem głównie latem, gdy nie było skoków temperatury w pokoju - nie trzeba używać termometru). Napowietrzanie trwało 1 dzień.

O świecie wkładałem własnoręcznie zrobiony ruszt ikrowy (siatka używana do elewacji domów) oraz roślinkę i wyławiałem parę neonków (z rana nie karmioną). Trzymałem je do wieczora, po czym odławiałem i wyjmowałem wszystko, prócz delikatnie działającego napowietrzacza. Gdy byłem pewny, że ikra została złożona, wstawiałem przykryte akwarium do kartonu i tak całkowicie przyciemnione odstawiałem w ustronne miejsce na 2 dni (48 h).

Po tym czasie stopniowo odkrywałem akwarium (tak by całkowicie odsłonić w ciągu dnia, nie za szybko). Zawsze wycinałem okienka w kartonie na wysokości dna akwarium i przyglądałem się, czy i ile mam 'kijanek' na dnie. Neonki są bardzo malutkie, a jeśli jest ich mało to można ich nie zauważyć. Mają po 1-2 mm i trzeba przyglądać się (ze wzrokiem na wysokości dna akwarium) czy coś drobniutkiego nie poderwie się z dna na wysokość 1-3 cm i nie opadnie. W pierwszych próbach rozmnażania myślałem, że nie powiodło się i akwarium czyściłem, zapewne z niezauważonymi rybkami.

Następnego dnia wsypywałem niewielką ilość pokarmu w postaci pyłu (kupiony w sklepie). Jak się ma szczęście to trafi pyłek do buzi neonka i zostanie zjedzony. Dlatego na początku (1-2 tydzień) rybki te nie są takiej samej wielkości - niektóre mają 5mm, a inne 3-4. Gdy zaczynam karmić wymieniam wodę - 1 szklanka na początku (na tą czystą z samego początku przygotowaną). Jak neonki podrosną i są w stanie zjeść coś większego to kruszy się pokarm w płatkach, lub też podajemy kupiony żywy pokarm. Po około 10-15 dniach od narodzin przy wymianie wody (ja co 2 dzień wymieniałem, bo napowietrzacz za dużo to nie dawał i woda za świeża to nie jest) dolewamy w niewielkich ilościach wodę z akwarium.

Gdy rybki więcej pływają, niż leżą na dnie to można wpuścić do akwarium ogólnego. (parametry wody muszą już być zbliżone i jeśli mamy skalary i inne rybkożerne rybki to lepiej poczekać jak podrosną w akwarium tarliskowym i będą wyłącznie pływać).

Neonki nabierają kolorów po ok. tygodniu, czasami dłużej - są to niewyraźne czerwone zabarwienia, niebieski kolor pojawia się później.

 

Być może przyda się ten opis osobom chcących rozmnażać neonki. Podobno neonki zielone (o których istnieniu dowiedziałem się dopiero niedawno :( ) są trudniejsze w rozmnażaniu i nie wiem czy ta metoda się sprawdzi. Mam na dzieję, że jak będzie mnie stać na założenie akwarium to sprawdzę rozmnażanie Paracheirodona simulansa :) .

 

Michał84:Wydzieliłem ten post i podkleiłem ponieważ zawiera cenne informacje dla osób chcących hodować te ryby.

Dziękuje tomjan za opis hodowli i witam na forum :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ile ich musi być do tarła i jaka powinna być temperatura?

Ja do akwarium tarliskowego wpuszczałem 1 parę (mam kilka malutkie akwaria tarliskowe po 20x15x19 cm; przy większej ilości rybek ikra byłaby zjadana zanim opadłaby za ruszt).

Jeśli odstawimy akwarium tarliskowe, szczelnie przykryte i zaciemnione, w ustronne miejsce, bez przeciągów (dla lepszej izolacji obstawiałem karton książkami), to nie ma tam za dużych wahań temperatury. (Jeśli w pokoju mamy stałe 24-25 stopnie). Wg mnie takie minimum to 23 (najlepiej ok. 25-26 st.).

 

Jak uda się przygotować takie warunki i będziemy już mieli 'własne' rybki to zaczyna się kłopot z utrzymaniem czystości. Karmi się pokarmem pyłkowym i wypadałoby co jakiś czas wyczyścić dno. Nawet najlżejszy prąd wody wessałby 1-2 mm 'kijanki' do wężyka. Ja z zegarmistrzowską precyzją zamiatałem i zbierałem pokarm żyletką przymocowaną do plastikowego patyka (wcześniej wyparzone). Może zna ktoś lepszy sposób? Oczywiście taki, który można wykorzystać i zachowa się wcześniej przygotowane laboratoryjne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mi w odległej przyszłości marzy się duże akwa nawet 500l ,a w nim ogromna ławica neonów.Wbrew pozorom są drogie, bo za 10 sztuk zabulił bym ze 30 zł.A rozmnażając zaoszczędził bym trochę wystarczyło by żebym kupił 6 szt., albo pożyczył od kogoś parkę.Ale do rzeczy,czy aby samo napowietrzanie wystarczy i czy od początku mogę je karmić pyłem ,a nie artemią tak jak palety?Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a czy do akwarium tarliskowego można wlać samą wodę demineralizowaną??

Jeśli twardość wody jest dość niska to powinna wystarczyć, ale .... . Zapewne w wodzie demineralizowanej usuwane są wszystkie jony, które zastępowane są na wodorowe; a przez zmiękczanie wody prze kationit (przedstawione w opisie) pozostaje w wodzie więcej składników mineralnych. Nie wiem czy to ma duży wpływ na rozwój ikry, a później rybki, bo i tak po pewnym czasie dolewamy małe ilości wody z akwarium. Jeśli w pierwszych kilku dniach nie przeszkadza ikrze/rybkom zupełny brak składników mineralnych, to możnaby użyć. Sam jestem ciekaw, czy uda sie w taki sposób rozmnożyć neona. Jeśli wypróbujesz to poinformuj nas jakie będą efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dostane w sklepie zoologicznym ten 'pył' dla narybku i czy można karmić narybek tylko tym ? ? Może się ktoś z doświadczeniem wypowiedzieć na temat karmienia narybku ? Trzeba napowietrzać wodę gdy znajduje się tam malutki narybek ?

 

podłączam się do pytania o wodę demineralizowaną.. wystarczy ? czy trzeba się bawić w zmiękczanie wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku mojemu zdziwieniu neonki dzisiaj w moim akwarium zaczęły tańczyć ze sobą, ale ikry nie widziałam... i tak by w tym zbiorniku nie miały szans. Złapałam za aparat i nakręciłam film. Przyda się do tematu, przepraszam za jakość filmu, niestety lepszym sprzętem nie dysponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziwna sprawa - zarówno zalogowana jak i wylogowana mogę ten film oglądać. Wysyłam go znajomym, którzy też ten film oglądają. Na pocieszenie - nie wiem czy cokolwiek tracicie tak naprawdę, jakość nie jest dobra, mam sfilmowane słabym aparatem.

Czy ktoś jeszcze ma problem z obejrzeniem tego filmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja używam Sera Micron - ten jest specjalnie dla rybek jajorodnych, co dopiero się wyklują z jajeczka. W opisach, podanych przez Ciebie pokarmów, jest informacja, że dla żyworodnych (np. gupików). Trudno stwierdzić, czy ten pokarm nadaje się - dlatego polecam ten sprawdzony.

 

 

Zacytuję opis pokarmu Sery: "Drobno sproszkowany pokarm dla wszystkich ryb jajorodnych, które mogą być nimi karmione zaraz po wykluciu się z jaj. SERA MICRON jest odpowiednim pokarmem także dla kijanek, płazów, narybku ryb morskich i larw solowców. Pokarm ten składa się z wysokiej jakości naturalnych substratów jak spirulina, rozwielitki, oczlitki, wątroba wołowa i rybia oraz plankton. Nie zjedzone resztki pokarmu SERA MICRON mogą tworzyć osad, w którym gwałtownie namnażają się drobnoustroje. Tak więc jako efekt uboczny mamy dodatkowo inne źródło pokarmu. Efekty hodowlane będą większe, jeżeli weźmiemy pod uwagę jak ważne są witaminy, szczególnie w pierwszych tygodniach życia narybku".

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów w rozmnażaniu neonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piszę tutaj, żeby nie zakładać nowego tematu. Rozmnożyć mi się ich jeszcze nie udało. Ale mam jedno pytanie. Neony inessa już 2 razy mi złożyły ikrę w tarliskowym (widziałem też jak wycierały się w ogólnym, ale niestety było to w czasie gdy przygotowywałem się do magisterki i nie było zbytnio czasu się bawić). Mój problem polega na tym, że w obu tych przypadkach ikra bielała... w sklepie gość stwierdził, że nie odkaziłem wody (w sumie to miał rację, ale woda była z ro, więc chyba mało tam było bakterii), i doradził żeby do wody dodać trypaflawinę. Więc ok, sam też myślę, że być może temperatura, w jakiej je trzymam nie odpowiada im zbytnio (poniżej 25 st. nie schodzę, jest to spowodowane temperaturą mieszkania). Postanowiłem więc wziąć się na neony czerwone, choć te są ponoć jeszcze bardziej "problematyczne". Nie mniej jednak umieściłem parkę w piątek rano i już na drugi dzień (sobota rano) była ikra. Do wody dodałem troszkę trypaflawiny. Troszkę, tzn. około jednej kropli na 8 l wody w akwarium. Po odłowieniu tarlaków dodałem jeszcze 2 kropelki trypaflawiny. No ale znów chyba wszystko zbieleje:( akwarium obłożone non stop kartonami ze wszystkich stron. W srodku bardzo delikatnie pracujący filtr wewnętrzny i napowietrzacz z kostką lipową. Może ktoś pomóc, na co zwrócić uwagę? Bo szkoda mi tych miotów... Z tym czekam jeszcze, może coś się wykluje. W tym momencie nie chcę tu ingerować zbytnio i póki co nie odsłaniam akwarium w ogóle, może jeszcze coś się uchowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...