Skocz do zawartości

ze słodkiego na morskie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Zastanawiam się nad zmianą profilu mojego akwa.

 

Mam obecnie zbiornik słodkowodny około 60L ale coraz częściej zastanawiam się, czy nie zmienić jego profilu na morski.

 

Mam tylko kilka pytań:

1. czy przy takiej wielkości akwa ma to jakiś sens?

2. co potrzebuję dokupić z wyposażenia do morskiego - chodzi mi o sprzęt ( mam filtr wewnętrzny, grzałkę z termostatem, pokrywę z jedną świetlówką)

3. na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę, co będzie wymagało wymiany itp.

 

Proszę i z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo droga to znaczy ile - mówicie z praktyki czy ze słyszenia?

 

Pytam, bo rozmawiałem ostatnio ze znajomym, który ma sklep akwarystyczny i jego zdaniem pielęgnacja morskiego jest wbrew pozorom mniej kłopotliwa niż słodkiego.

 

Zdania zaczynamy dużą literą//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam ile kosztuje mnie tygodniowo moje 90L.

Preparaty:

Easy-Life Maxicoral A 250ml – cena około 24zł. Wlewam 2ml raz w tygodniu.

Easy-Life Maxicoral B 250ml – cena około 24zł. Wlewam 2ml raz w tygodniu.

Bakto Fit Seewasser 500 ml – cena około 48zł. Wlewam 10ml raz w tygodniu.

Urządzenia:

Oświetlenie 4x24W włączone przez 9h

Grzałka 100W – musi utrzymać temp. 25C/przyjmijmy, że pracuje około 3h

Filtr o mocy 20W/24h

Odpieniacz 4W/24h

Pielęgnacja itp.:

Podmiana wody (woda RO) co dwa tygodnie. Woda - 10L uzdatniana około 330g soli Instant Ocean(4kg kosztuje około 44zł.)

Jak sami przyznacie, utrzymanie akwarium morskiego w niektórych przypadkach może być tańsze od utrzymania akwarium słodkowodnego :roll:

 

Na pewno będziesz potrzebował filtr zewnętrzny(biologiczny), odpieniacz, zmiana oświetlenia(1w/L), to tak pokrótce - proponuję odwiedzenie forum o tematyce morskiej - ale najpierw przewertuj je dokładnie zanim zaczniesz pytać :)

 

Poniżej, żebym nie był gołosłowny, podaję link do filmików z moim akwarium w roli głównej.

http://www.youtube.com/user/mardow100/videos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium 60L będziesz potrzebował 12kg żywej skały – koszt od 36zł/1kg.

Żywy piasek koszt około 130zł.

Odpieniacz około 160zł.

Filtr zewnętrzny – tu możesz minimalnie posłużyć się kaskadą Aquaela FZN3 lub kubełkiem – czyli koszt od około 90zł wzwyż.

Pompa cyrkulacyjna od 34zł wzwyż.

Oświetlenie – proponuję belkę oświetleniową – koszt od około 300zł lub przerobienie tej co masz koszt trochę mniejszy.

Filtr RO ponad 150zł. Ale przy tym litrażu możesz kupować destylkę na CPN-ie – podmiany co tydzień 5L – koszt 5zł.

Zwierzaki wprowadzasz po miesiącu lub półtorej miesiąca im później tym lepiej. Jak poprosisz na forum morski to na pewno dostaniesz coś na start a jak mieszkasz w większej aglomeracji to masz starter z miękkich korali jak w banku – za darmo.

Inne(preparaty i sól) podałem wyżej.

Utrzymanie a założenie takiego zbiornika to 2 różne sprawy. Koszt ryb, urządzeń, skały. Aby akwarium było naprawdę morskie trzeba liczyć na początek kilka tysięcy zł.

Czy wyszło KILKA tysięcy – nie wiem ale wydaje mi się, że umiem liczyć :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o życiu. Oświetlenie też powinno być z prawdziwego zdarzenia aby wszystko rozwijało się tak jak trzeba (nie sądzę że kupisz konkretną belkę za 300zł. No może używaną) Tak czy siak wyjdzie w granicach 2,5-3 tyś.

 

 

EDIT:

 

Nawet z Twoich wyliczeń bez ryb, wyszło około 1300zł. Uważasz że to tanio jak na akwarium 60 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lopezz, ja mam takie akwarium i nie powiem że nie zgodzę się z tobą i będę szedł w zaparte. Mnie 90L wyniosło około 2,5tyś z życiem - widać wszystko na filmie, który podałem wyżej. Nie możesz jednak, człowieka od razu straszyć, jeśli coś piszesz to napisz tak żeby sam ocenił czy wyjdzie drogo czy nie. Można takie samo szkło wyposażyć w sprzęt, który znacznie przekroczy sumę 5-6tyś lampy led, najdroższe korale, najdroższa skała, itd.

Kolega bamil równie dobrze może zacząć z połową skały i małym życiem na start - z biegiem czasu dojdzie do zamierzonego celu.

Nawet z Twoich wyliczeń bez ryb, wyszło około 1300zł. Uważasz że to tanio jak na akwarium 60 l?

Tak, tak uważam ponieważ mam słodkie 60L, którego wartość jest prawie identyczna - więc uważam, że drożyzna morskiego to mit, który trzeba obalać na każdym kroku ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli ktoś chce założyć akwarium morskie, w sumie każde akwarium powinien na początku zdobyć sporą wiedzę zwłaszcza przy akwarium morskim. Jeśli się ktoś pyta o podstawowe rzeczy to raczej tej wiedzy nie posiada. Równie dobrze można kupić sobie skałę tak jak pisałeś 36 zł za kg. Wodę kranową posolić kamienną solą i utopić pieniądze, dlatego napisałem że jest to dość kosztowna inwestycja i lepiej to dobrze przemyśleć.

 

Nawet z Twoich wyliczeń bez ryb, wyszło około 1300zł. Uważasz że to tanio jak na akwarium 60 l?

Tak, tak uważam ponieważ mam słodkie 60L, którego wartość jest prawie identyczna - więc uważam, że drożyzna morskiego to mit, który trzeba obalać na każdym kroku ;)

Więc widzisz, akwarium słodkowodne o tym litrażu można założyć za 200 zł. ze wszystkim, ba jak się uprze to i taniej . A czy te najtańsze rozwiązania będą dobre? Tak samo jest przy morskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc widzisz, akwarium słodkowodne o tym litrażu można założyć za 200 zł. ze wszystkim, ba jak się uprze to i taniej.

A czy te najtańsze rozwiązania będą dobre?

Pokaż mi 60L akwarium, którego koszt założenie nie przekroczył 200zł, jest ładne i cieszy oko.

Tak samo jest przy morskim.

Jak, masz takowe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie.

 

Napisałem te zdanie :arrow: "A czy te najtańsze rozwiązania będą dobre?" Bo uważam że nie są dobre. Ty przedstawiłeś najtańsze rozwiązania do akwarium morskiego, Które oka cieszyć też nie będzie. Tak samo jak słodkowodne za 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie.

 

Napisałem te zdanie :arrow: "A czy te najtańsze rozwiązania będą dobre?" Bo uważam że nie są dobre.

Tak samo jak słodkowodne za 200zł.

Oczywiście zgadzam się z tym.

Ty przedstawiłeś najtańsze rozwiązania do akwarium morskiego, Które oka cieszyć też nie będzie.

Tu się nie zgodzę i jeśli tak piszesz to podaj definicję słowa "taniej"-dokładniej, podaj ceny - liczą się fakty a nie bicie piany.

Uwierz mi moje 90L stoi w miejscu publicznym i każdy kto tamtędy przechodzi robi WoW, chyba jednak cieszy oko :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto widzi akwarium morskie pierwszy raz na oczy, niech by było najmarniejsze zawsze zrobi WoW. (Nie myśl że piszę o Twoim akwarium).

 

Nie ma co dalej ciągnąć tej dyskusji, tak czy siak do akwarium morskiego trzeba mieć odpowiednią wiedzę i fundusze. Więc decyzja należy do autora. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto widzi akwarium morskie pierwszy raz na oczy, niech by było najmarniejsze zawsze zrobi WoW.

Bez komentarza.

 

Nie ma co dalej ciągnąć tej dyskusji, tak czy siak do akwarium morskiego trzeba mieć odpowiednią wiedzę i fundusze.

Zgadzam się ale niemożna od razu kogoś zniechęcać, trzeba dokładnie opisać a autor wybierze sam. Skąd można wiedzieć jaki ma portfel(można się jedynie domyślać). Pisanie "drogo bo drogo" lub "ciężko bo ciężko" jest nie na miejscu - każdy kiedyś startował ze słoikiem wody mówiąc - "Mam akwarium".

Pozdrawiam i na tym kończę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kierowałem się po prostu rozmową z moim dostawcą ryb do słodkiego z niej czerpiąc wiedzę na temat morskiego.

 

W jego relacji nie wygląda to tak strasznie stąd moje pytanie na forum.

 

Muszę na spokojnie rozpoznać temat.

 

Głownie mam na myśli wkład pracy w utrzymanie już działającego akwarium bo reszta ma mniejsze znaczenie (kasę mogę wydać skoro ktoś się martwił o mój portfel)

 

Kolejny raz upominam Cię o poprawną pisownię, następnym razem będzie ostrzeżenie//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...