Skocz do zawartości

Dawkowanie soli.


micuch11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam sole 4 rodzaje soli takie jak KNO3,K2so4,MgSO4 i KH2PO4 ,a one są tak rozpuszczone:

KNO3 25 g w 250 ml wody i dawkuje 3 ml dziennie

MgSo4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 2,5 ml dziennie

K2So4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 2,5 ml dziennie

KH2PO4 2 g w 250 ml wody i dawkuje 1 ml dziennie

I chciałbym stosować metodę EI ,ale nie wiem jakie mam stężenie i w ogóle nic nie kapowałem z tego co było napisane więc czy ktoś może mi napisać jak mam stosować te nawozy i co robić?

 

Mam akwarium 112l profilowane oświetlenie 2x18 T8 i 2x15 T5 ,dolewam także mikro i fe do wody codziennie rano po 1 ml do akwarium .

 

Z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak nawozic Ei nic nie wiedząc ;) . Najpierw sie czyta potem robi ;).

 

Więc przechodząc do sedna . Dawkowanie na oko hmm jest bez sensowene.

Tygodniowo wychodzi Ci :

-14,301 mg/l No3

-17,9095 mg/l K

-0,35mg/l Po4

-1,925 Mg

 

Satanowczo za mało fosforu no i można by było wiecej potasu .

 

 

Przy twardej wodzie kranowej do podmianek nie widzę sensu dawania mgso4 .

 

Co ile robisz podmiany?? Jakie masz te żelazo i micro ? Jakie masz mniej-więcej pobieranie składników ?

 

 

EDIT

Jakie masz obecne stężenia pierwiastków w wodzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to się liczy

Więc przechodząc do sedna . Dawkowanie na oko hmm jest bez sensowene.

Tygodniowo wychodzi Ci :

-14,301 mg/l No3

-17,9095 mg/l K

-0,35mg/l Po4

-1,925 Mg

Czyli mg/l to są ppm czy tak?

 

 

To w takim razie jeżeli dawki są za małe to jak mam dawkować?

 

Podmiana wody co tydzień 25% ,ale zacznę więcej 50% przy tej metodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam sole 4 rodzaje soli takie jak KNO3,K2so4,MgSO4 i KH2PO4 ,a one są tak rozpuszczone:

KNO3 25 g w 250 ml wody i dawkuje 3 ml dziennie

MgSo4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 2,5 ml dziennie

K2So4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 2,5 ml dziennie

KH2PO4 2 g w 250 ml wody i dawkuje 1 ml dziennie

A dlaczego takie dawki 3, 2,5ml, 2,5ml , 1ml...? . Według kalkulatora jeśli podawałbyś po 3 ml każdego z tych roztworów proporcje poszczególnych pierwiastków byłyby z grubsza prawidłowe . A ponieważ lejesz według...nie wiem jakiego przelicznika to są one złe i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. - Przechodzenie na metodę EI - proponuję zostawić w spokoju przynajmniej na razie - beż żadnej wiedzy na ten temat nie wróżę sukcesów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się z Łorenem.Jeśli by dawał po 3 ml to i tak fosforu by było grubo mało. Nie masz kompletnego pojęcia Ei. Widać po twoich wypowiedziach. Więc razdze narazie zostawić Ei. Widać że sole rozpuścisiłeś tak sobie i na dodatek widać że dajesz przypadkowe ilości . Jak nie masz co2 z butli to nie próbuj z Ei .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bimbrownie ,a te dawki to były dołączone z solami ,które kupiłem na allegro.

A to powinno być tak

KNO3 25 g w 250 ml wody i dawkuje 3 ml dziennie

MgSo4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 2,5 ml dziennie

K2So4 25 g w 250 ml wody i dawkuje 3 ml dziennie

KH2PO4 2 g w 250 ml wody i dawkuje 1 ml dziennie

 

Edit:

 

A jakie stężenie dzienne powinienem mieć pierwiastków?

 

Edit:

 

Obliczyłem w tym kalkulatorze ,który mi podaliście ,że muszę wlewać tak nawozy

KNO3 10 ml co 2 dni

KH2PO4 1,5 ml co 2 dni

K2SO4 16 ml co 2 dni

I czy to jest dobrze?

 

Edytuj posty!

mod.Evelyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję zapoznanie się z tematem - http://forum.superakwarium.pl/estimative-index-ei-toma-barr-a-tlumaczenia-t16087.html

Jeśli chcesz iść metodą EI to odrobię pracę domową za Ciebie :)

Dawkowanie EI – codzienne

Roztwór KNO3 – 6ml (podniesiesz N o 3,2ppm)

Roztwór MgSO4 – 23ml (podniesiesz Mg o 2ppm)

Roztwór K2SO4 – 9ml (podniesiesz K o 3,2ppm)

Roztwór KH2PO4 – 15ml (podniesiesz P o 0,6 ppm)

Plus dobrze rozpuszczone CO2 oraz dobra cyrkulacja wody i efekt bujnego akwarium będzie widoczny po 3-4 tygodniach.

Powodzenia i 3mam kciuki.

Poniżej link do tabeli CO2 – masz zrobić tak żeby CO2 u ciebie było na żółto :)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że trochę z metody EI robicie mit ;/

 

Napiszcie wprost, że metoda ta wymaga:

- dostarczenia w miarę dużej ilości światła (bez niego szkoda lać sole - i tak nie zostaną zużyte),

- dostarczenie dużej ilości CO2

- wymiana 50% wody raz w tygodniu - klucz, ponieważ nawet przy błędach w nawożeniu, jest tygodniowa korekta w 50% - tzw. reset,

- i chyba na końcu - umiejętność policzenia tego wszystkiego. Czemu na końcu? Ponieważ to może ktoś za nas zrobić.

 

Ot i wszystko.

To nie mit - to jedynie zapewnienie 2 pierwszych pkt i deklaracja wymiany wody co tydzień.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domelek33, o co Ci chodzi z tym mitem ?

Wszystko co napisałeś jest zawarte w odpowiedziach - patrz wyżej, czytaj ze zrozumieniem ;/

Nie przyszedłem się tutaj sprzeczać :)

 

Mi chodzi o to, iż od razu natknąłem się na coś takiego: "jeśli nie to, czy tamto......., to zapomnij o metodzie EI".

Moim skromnym zdaniem, to jest to metoda właśnie dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o dokładnym dozowaniu soli - cotygodniowy reset bardzo upraszcza sprawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domelek33 jesli nie masz wystarczającegio poziomu co2 to powodzenia z Ei. ;) Mając w 112l bimbrownię to nie wróżę cudów. Większość pisze , że im Ei nie działa lub maja glony , a to od tego że mają za mało co2.

 

a wcześniej - ja:

Wydaję mi się, że trochę z metody EI robicie mit ;/

 

Napiszcie wprost, że metoda ta wymaga:

- dostarczenia w miarę dużej ilości światła (bez niego szkoda lać sole - i tak nie zostaną zużyte),

- dostarczenie dużej ilości CO2

- wymiana 50% wody raz w tygodniu - klucz, ponieważ nawet przy błędach w nawożeniu, jest tygodniowa korekta w 50% - tzw. reset,

- i chyba na końcu - umiejętność policzenia tego wszystkiego. Czemu na końcu? Ponieważ to może ktoś za nas zrobić.

 

Ot i wszystko.

To nie mit - to jedynie zapewnienie 2 pierwszych pkt i deklaracja wymiany wody co tydzień.

Powodzenia :)

 

Podsumowanie: fora jak widać, służą jedynie do wszczynania sprzeczek, nie służą zaś pomocą w przypadku, gdy ktoś startuje z wiedzą i dopiero się uczy. Jest pewna zasada, odnośnie przekazywania wiedzy: trudne rzeczy, tłumaczy się prosto.

 

Pozdrawiam i już nie zaglądam tutaj ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy teraz mam dobre dawki nie chce stosować metody el ,ale po prostu dawkować je i obliczyłem tak

KNO3 25g rozpuszczone w 250 ml dawkuje 5 ml

K2SO4 25g rozpuszczone w 250 ml dawkuje 5 ml

MgSO4 25g rozpuszczone w 250 ml dawkuje 5 ml

KH2PO4 25 g rozpuszczone w 250 ml dawkuje 3 ml

Pewnie źle ,a czy ktoś by mi mógł obliczyć codzienne dawki?

 

 

EDIT:

 

Jeszcze coś czy ktoś może mi podać link do łatwego i prostego kalkulatora?I czy wystarczy samo dawkowanie KNO3 i K2SO4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micuch11, przecież link do kalkulatora oraz wyliczone dawki codzienne masz na pierwszej stronie - wystarczy się cofnąć :roll:

domelek33, nie obrażaj się, po prostu cała metoda prowadzenia zbiornika metodą EI, została opisana przez Ciebie jako coś prostego, jeśli piszesz "przepis" to rób to dokładnie, czyt. ze szczegółami. Na forum jest dużo laików i ktoś może wpędzić się w kłopoty jeśli poda zbyt dużo CO2 lub doda sole i będzie miał źle rozpuszczone CO2, zbyt małe lub zbyt duże światło w stosunku do potrzeb roślin itd., itd. . Mit mitem ale zapoznanie się z bardzo dokładnym tematem napisanym przez spidera72 jest jak najbardziej wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie czy stosując tą metodę nawożenia standardowego EI rośliny wygrają walkę z glonami nitkowymi i krasnorostami?Czy mam stosować inne metody na te glony?

 

I jeszcze coś czy to są dobre dawki na 2 dni

KNO3 12 ml

K2SO4 15 ml

KH2PO4 15 ml

MGSO4 40 ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat, wg kalkulatora mam sole rozrobione w takiej proporcji

x8nd.jpg
 

Dziś zrobiłem testy,

PH 7,3

CO2 20

PO4 1

NO3 10-15

NO2 0

FE 0,1

KG 19

KH 9

K 15

 

Jeśli osiągnę już wymagane wartości, metodą podawania i testowania dalsze dawki dzienne ustalam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku podajesz tyle ile wyliczył Ci kalkulator. Przed podmianą robisz testy. Gdy masz jakiegoś pierwiastka za dużo to już nie lejesz go codziennie 10 ml tylko zmniejszasz i codziennie podajesz np. 9 ml przez 7 dni (mniej lub więcej w zależności jaka jest różnica w stosunkach). Przed podmianą robisz testy i znów korekty. W taki sposób ustalasz nawożenie, a nie że raz dowalisz dawki i wyrównasz proporcje i nadal nie wiesz jak i ile  ktorego podawać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...