Skocz do zawartości

Obsada 54l - pytania nowicjusza


appaloosa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na tym forum :-)

 

Mój syn (6l.) dostał od dziadków w prezencie harem bojowników 1+2 w kuli 10l z czerwonym żwirkiem i jedną sztuczną roślinką. Po kilku dniach padł samiec. Po przekopaniu forum na temat sposobu hodowania bojowników doszedłem do wniosku, że sprawię im nowy domek. Wybór padł na akwarium 54l choć docelowo chcę mieć większe :D.

 

Kupiłem gotowy zestaw DIVERSA 60x30x30, w tym też filtr CLARO 600, grzałka DIVERSA 50W z termoregulatorem, oświetlenie 1x15W dokupiłem żwirku, zalałem odstaną wodą wsadziłem dwie rośliny. Dodałem Tropica BactoActive a także Tropical MULTIMINERAL wg zaleceń. Ustawiłem timer na oświetlenie między 8.00 a 20.00.

 

W międzyczasie padła mi jedna samica bojownika - została poobgryzana i zamęczona przez drugą przez jedną noc przebywania wspólnie w akwarium 10 litrów podczas oczekiwania na przeniesienie do nowego akwarium które dojrzewało. Została przełożona do drugiego akwarium ale niestety nie udało jej się uratować.

 

Na dzień dzisiejszy akwarium wygląda mniej więcej tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dostęp do akwarium jest dwustronny.

 

Obsada:

Bojownik: 1+1 - wiem ze muszą być co najmniej dwie samice i ją dokupię.

Neonki: 8

Glonojad: 1 ok 4 cm

Mułojad: 1 ok 8 cm

Rośliny:

Echinodorus Tropica

Limnophilla sesiliflora

Ozdoby:

kupione w sklepie akwarystycznym ceramiczne korzeniopodobne coś.

Sztuczna mała roślinka z kuli

Parametry wody:

temperatura około 26'C

Ph oscyluje wokół 7

woda z kranu bardzo miękkainnych jej parametrów nie badałem

 

Mam kilka pytań:

1. Jakie ryby powinienem jeszcze wpuścić do akwarium?

2. Jakie dodać rośliny?

3. Czy grzałka powinna być tak blisko wylotu filtra czy ją przestawić?

4. Filtr powinien mieć włączoną deszczownicę czy napowietrzanie z wylotu? Jaka jest różnica?

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak po pierwsze wywal te sztuczne ozdoby i kup lub znajdź korzeń poprawi on parametry wody i ryby się będą lepiej czuły.

1. Jak bojowniki to bym robił biotopowe czyli zamiast neonów 10 razbor klinowych .

2. Z roślin mało wymagających to np

Moczarka Kanadyjska

Rogatek

Pistia

I ogólnie rośliny cieniolubne :)

3.Grzałkę najlepiej daj na drugi koniec akwarium

4.Filtr powinien mieć deszczownice bez napowietrzania już bo sam ruch tafli dobrze napowietrza wodę .

Jak chcesz jakieś porady to pisz PW lub gg zawsze coś pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mułojad jest za duży do takiego akwarium i powinien mieć raczej dno w którym będzie mógł kopać.

Glonojady również. Jeżeli to zbrojniki niebieskie to akwarium min 80 cm.

Neony nie "lubią" jasnego podłoża (intensywnego oświetlenia też).

 

W akwarium więcej roślin powinno być. Limnofia coś słabo rośnie. Wątłe listki ma.

Przydałby się jakiś kawałek drewna (korzeń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak po pierwsze wywal te sztuczne ozdoby i kup lub znajdź korzeń poprawi on parametry wody i ryby się będą lepiej czuły.

 

Ozdobny ceramiczny korzeń do wywalenia? Często ryby tam sobie wpływają - glonojad tam siedzi czasem...

 

1. Jak bojowniki to bym robił biotopowe czyli zamiast neonów 10 razbor klinowych .

No mam już neonki bo mi się podobają i jak byłem mały to w domu takie były :-) - pytanie czy i jakie ryby mogę dodać.

 

2. Z roślin mało wymagających to np

Moczarka Kanadyjska

Rogatek

Pistia

Przeczytałem że Moczarka Kanadyjska i Rogatek to rośliny raczej zimnolubne - na pewno nadają się do temperatury 26°C?

 

3.Grzałkę najlepiej daj na drugi koniec akwarium

Grzałki nie dam rady przenieść na drugi bok bo nie starczy mi przewodu a akwarium jest dwustronne i nie chcę mieć pajęczyny kabli, przeniosłem w najbliższy róg na krótkim boku - mam nadzieje że tak może być, jeśli nie to kupi drugi przedłużacz i przeniosę grzałkę.

 

4.Filtr powinien mieć deszczownice bez napowietrzania już bo sam ruch tafli dobrze napowietrza wodę .

Tak mam zrobione

 

Jak chcesz jakieś porady to pisz PW lub gg zawsze coś pomogę :)

Dzięki - na pewno skorzystam

 

Rośliny idę dziś dokupić bo też wydaje mi się że mało mam :-) Powiedzcie czy warto interesować się takimi trawnikowymi?

Czy powinienem dokupić jakieś ślimaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej rady załatwiać na forum. Więcej odpowiedzi da lepszy ogląd sytuacji. Zbrojniki oddaj już teraz. To samo zrób z mułojadem. Zamiast nich kup sobie 6 kirysków malutkich.

 

Bojownik lubi mieć dużo roślin. Kup jakąś żabienicę i korzenie naturalne. Bojowniki i neony lubią kwaśnawą, miękkä wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żabienice - z tego co pamiętam to potrzebują więcej światła

Anubas Bartera może być.

Z obsady to myślę że:

1+2 bojownik

10 neonków lub razborek

6 kirysków malutkich

Taka będzie chyba najlepsza obsada.

No i oczywiście tak jak wcześniej pisali koledzy dokup korzeń i wywal ozdobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za dobre rady

 

Żabienice - z tego co pamiętam to potrzebują więcej światła

Anubas Bartera może być

 

Chodzi o odmianę nana czy jakąś standardową? Bo widzę że są różne.

Później przymocowuje się ją np do korzenia/kokosa?

 

Z obsady to myślę że:

1+2 bojownik

10 neonków lub razborek

6 kirysków malutkich

Taka będzie chyba najlepsza obsada.

Obsada jak wyżej - kiryski mam 3 jakieś ciapkowane i 3 jednolite - trochę większe

Na razie mułojad i glonojad zostały - szukam im nowego właściciela

 

No i oczywiście tak jak wcześniej pisali koledzy dokup korzeń i wywal ozdobę.

Co do korzenia to u mnie w akwarystycznym mały wybór - jakiej wielkości korzeń kupić i jakie polecacie?

Obsadzać potem korzeń mchem? jeśli tak to jakim?

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące filtra - moim zdaniem robi bardzo duży nurt, jak wsypię pokarm np w płatkach to w kilka sekund jest w całej toni akwarium - tak ma być? Filtr ustawiony na minimalny przepływ, zasysanie ustawione na max. Pewnie jak dołożę roślin to nurt zmaleje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsady to myślę że:

1+2 bojownik

10 neonków lub razborek

6 kirysków malutkich

Taka będzie chyba najlepsza obsada.

Obsada jak wyżej - kiryski mam 3 jakieś ciapkowane i 3 jednolite - trochę większe

Na razie mułojad i glonojad zostały - szukam im nowego właściciela

 

Toś zciaprał sprawę. 6 kirysków JEDNEGO GATUNKU. A te co prawdopodobnie masz - pstre i spiżowe - rosną za duże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie dotyczące filtra - moim zdaniem robi bardzo duży nurt, jak wsypię pokarm np w płatkach to w kilka sekund jest w całej toni akwarium - tak ma być? Filtr ustawiony na minimalny przepływ, zasysanie ustawione na max. Pewnie jak dołożę roślin to nurt zmaleje?

Możesz filtr wyłączać na czas karmienia. Ja tak robię. Daję rybkom z 5 minut i potem włączam z powrotem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czyli zrobiłeś źle.Spiżowe do większych akwariów.

Zapytałem czemu polecacie panda zamiast spiżowych skoro rosną do takich samych rozmiarów. Dostałem odpowiedź, że mogą być spiżowe i że pstre rosną większe - więc mam teraz same spiżowe i tak zostanie. Innych - mniejszych u mnie nie sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś jednego posta osoby która napisała ich łącznie 13 i zdania moderator, która wyraźnie Ci podała inne kiryski. Spiżowe rosną DUŻE. Jak Ci piszą że 5 cm, to znaczy że nie widzieli naprawdę wypasionego spiża.

 

Nie słuchaj jednej osoby jeśli pięć innych mówi coś innego. To tak na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę już tylko celem sprostowania. Nie napisałem, że mogą być spiżowe(jeśli macie na myśli moją wypowiedź, a wydaje mi się, że tak jest), o ich rozmiarach również niczego nie napisałem. Sverting, żeby w historii wielcy wodzowie kierowali się Twoją maksymą to prawdopodobnie nikt by o nich nie słyszał. To, że na koncie mam mało postów nie znaczy, że jestem osobą kompletnie niedoinformowaną czy niekompetentną do wypowiadania się. Nie dyskwalifikuj ludzi na tej podstawie. Pozory często mylą i nie należy wszystkich oceniać powierzchownie. Oczywiście piszę to z jak największym szacunkiem do Wszystkich forumowiczów. Mam nadzieję, że nikt nie będzie chował do mnie urazy.

Pozdrawiam

 

Michał84:Lechuster jeżeli chcesz prowadzić takie dyskusje z użytkownikiem Sverting to pogadajcie sobie na PW lub GG.Jeszcze jedna taka wycieczka poza temat i zamykam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...