Skocz do zawartości

okrzemki , sinice problem


edek123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ;( Od pewnego czasu w moim akwarium znajdują się brązowe pola na szybach, myślę że to są okrzemki. Znowu na tylnej szybie znajdują się długie nitki w lekko zielonym odcieniu i nie wiem czy to nie są sinice. Może coś innego. Wszystkie rośliny są zaatakowane ;( Moje akwa;

- 240l

-filtr jbl cristalprofi e901

-2x30W od 12.00-22.00

-napowietrzacz chodzi cały czas na maks. obrotach ;) oraz filtr mam rurke nad wodą też napowietrza

-Wymieniłem wkład w filtrze na taki który usuwa krzem z wody (w sklepie tak mówili)

-testów na wodę nie robiłem bo nie wiem jakie kupić może coś polecacie? Najlepiej jakieś tańsze wiem że nie są dokładne ale mniej więcej będzie wiadomo o co chodzi ;)

- mam za mało roślin, w środę jadę do miasta to dokupię jeszcze pare

- obsada: 10 neonków czerwonych, 3 bocje wspaniałe, 5 danio i mam zamiar dokupić 6 otosków ;)

 

Proszę o porady jak walczyć z tymi glonami. A i ostatnio zdechł mi zbrojnik niebieski z niewiadomo jakich przyczyn ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie są to krasnorosty.

Bez testów to się chyba zbytnio nie obejdzie. Paskowe, mało dokładne, koszt ok 20+ zł, kropelkowe (takie najlepiej kupić), koszt ok 100+ zł.

Bocje są rybami stadnymi, i prawdopodobnie przydało by się im więcej znajomych, plus większe akwarium. Danio też jest stadne, skoro masz możliwość, lepiej dokupić ich więcej, lub oddać.

Założyłeś kolejny temat, niepotrzebnie, skoro w żadnych nie wytłumaczyłeś dokładnie co i jak.

 

Jeśli to będą krasnorosty, najlepiej podmieniać częściej wodę, 20%. Z roślin, szybkorosnące gatunki, plus więcej światła.

Można wszystkie glony zrywać ręcznie, ale to walka z wiatrakami. Na pewno na pewien czas powinno pomóc roślinom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, co drugi dzień mocze się w akwarium ;) oczyszczając liście z tych glonów. Te glony to nie wiem czy to nie będą jakieś nitkowce że tak powiem bo bardzo szybko te nitki rosną. Wodę spuszczam i dolewam też co drugi dzień bo ściągam syf z dna ale to i tak nic nie pomaga. Gąbką myje szyby a po jakimś czasie znowu się robią na szybach. Te nitki z tylnych szyb cięzko się zmywa gąbką bo bardzo mocno się trzymają szyby ;) Co jeszcze chcielibyście wiedzieć o moim akwa może coś wam powiem co pomoże w dochodzeniu ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak:

Podmieniasz wodę co drugi dzień. To zbyt często. Coś takiego można robić doraźnie przez kilka dni ale nie dłużej.

Wymieniłeś wkład filtra. Niepotrzebnie tylko sobie zaszkodziłeś. Usuwasz nim coś z wody choć nie wiesz czego masz nadmiar a w dodatku jest teraz nie dojrzały. Nigdy nie słuchaj sprzedawców.

Masz 0,25 W/l oświetlenia a to za mało.

Mało roślin bo pewnie nie chcą w tym świetle rosnąć.

 

Moja rada. Zadbaj o to aby akwarium było stabilne. Nie wymieniaj wkładów filtra i nie płucz ich w bieżącej wodzie. Zrób wszystko żeby rośliny szybko rosnące maiły dobre warunki. Zrób odpowiednio mocne oświetlenie. Możesz dać Co2 na początek z bimbrowni. Nie dolewaj teraz nawozów bo będzie jeszcze gorzej. Nie przerybiaj zbiornika. Jeśli tak dokładnie czyściłeś to dno to daj mu już spokój, najwyżej zbieraj tylko to co na powierzchni podłoża. Nie przekarmiaj ryb.

 

Jeśli nie chcesz dokładać oświetleni to zrób restart i przerób na Low Tech ale to już osobny, rozległy temat i bez dużej flaszki to go nie zaczynam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to są zdjęcia z mojego akwarium ;( Przepraszam za nie najlepszą jakość zdjęć. Wiem, mój błąd, że szybciej nie zacząłem działać i doprowadziłem akwarium do takiego stanu ale miałem problem i zaniechałem obowiązki. Ale teraz biorę się całą parą za sprzątanie tego świństwa. Napiszcie mi jak mógłbym się tego pozbyć. Wpuściłem do akwarium na razie dwa otoski bo więcej nie mieli (w piątek dostawa), jak mi te dwa nie padną to kupie jeszcze z 6 może. Powiem wam że jak je wpuściłem od razu zabrały się do roboty i 3 liście już czyste ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak to w szkole trzeba poprawiać złe oceny ;) A wieczorem będe miał pomoc w postaci taty ;) No ale ja własnie kupuje rośliny... Także nie wiem dlaczego mówisz ,,rób jak uważasz''. Przed włożeniem oczywiście była wypłukana ;) dobrze zrobiłem że kupiłem te otoski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem ,,rób jak uważasz'', ponieważ ostatnio nie chciałeś słuchać mojej pomocy, nawet założyłeś drugi temat, już w lepszym wydaniu.

Może i otoski wyczyszczą te glony, tylko, jest to nadal usuwanie skutków, a trzeba usunąć przyczyny. Lepiej poczekać na lepsze warunki, bo widać, że nie są najlepsze.

W czym ma tata pomóc? Chyba nie ma tutaj takich trudnych rzeczy do zrobienia, żebyś nie dał rady sam tego zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem wtedy zły dzień sorry ;) No bo ja mam tak wylot od filtra założony, że jak sam podniose to mogą gumki puścić a cała woda poleci za akwarum ;) Czyli musi ktoś mi potrzymać to zanim opatentuje inne rozwiązanie. A teraz już się dowiedziałeś że otoski jedzą okrzemki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co musisz filtr ruszać?

 

Ja mam często złe dni i nie wyżywam się na innych...

Nadal uważam, że nie będą tego chętnie jadły, a że mogą poskubać, to inna sprawa. Welon wszystkie rośliny skubie, przy okazji może zjeść jakieś glony, ale czy to oznacza, że mamy go brać do walki z glonami? Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale mam teraz 2 otoski i już chyba z 5 liści wyczyszczonych. Nie chodzi mi o filtr, tylko o wylot filtra. Mam taką rurkę nad taflą wody i taki jakby chwytnik jest napięty i kolanko przyduszone z góry pokrywą i jak ją podniosę to może wyjść niezła kaszana ;) Nie wiem od czego zacząć moje działania (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice są w pracy a ja przed książkami ;) Także za dużo pomocników nie mam. A roślinke wrzuciłem normalnie przez otwory do karmienia ;) tyle się wmieściła ;) No ogólnie chce ten zakręt tam zrobić z wężyka bo się wygnie w każdym kierunku i nie będzie tak napięty ;) Jak zwalczyć glony? podpowiesz coś tutaj? Czy musze szukać? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem to nie ma jakiejś sprawdzonej 100% metody, trzeba też samemu próbować. Ogółem pomagają podmianki, większe lub częstsze. Do tego usuwanie glonu i dodanie szybko rosnących roślin.

Poszukaj też sam, jest wiele o tym napisane, wyciągniesz jakieś wnioski, może jednak zwrócisz uwagę, czy na pewno to ten glon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to na krasnorosty wygląda. Metody walki z nimi to tak jak wyżej pisałem. Usuwanie ich jest ciężkie i łatwo uszkodzić przy tym rośliny. Jak już opanujesz ich wzrost kombinuj jak je usunąć. Jedni mówią że otoski inni że przegłodzone gupiki i mieczyki lub młode zbrojniki, trochę mechanicznie, żyletki i nożyczki. Czy ten zbiornik jest dojrzały? Od jak dawna go masz? Problemy są od dawna czy pojawiły się niedawno? Pojawienie się problemów kojarzysz z jakimiś zmianami w zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pojawiają się jakieś problemy z glonami to najczęściej powody są dwa główne - zachwianie ilości niezbędnych pierwiastków niezbędnych do normalnego funkcjonowania roślin - czyli niewłaściwe nawożenie lub jego brak i druga kwestia to światło. Mogą występować także przyczyny pośrednie takie jak niewłaściwe podłoże( może np zatwardzać wodę co sprzyja rozwojowi glonów), zbyt małe/nieregularne podmiany wody,zły obieg wody w akwarium czy słaba filtracja.Z tego co ja widzę akwarium zostało niezbyt dobrze wystartowane (jak to zwykle bywa na początku) żeby udzielić konkretnej pomocy potrzeba nieco więcej informacji o zbiorniku najlepiej według takiego schematu:

1.Kiedy akwarium zostało zalane(data)-

2.Litraż i wymiary akwarium-

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

4.Jak długo świecisz(ile godzin)-

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

6.Filtracja-

7.Typ zbiornika(Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby(jakie)-

9.Rośliny(ile,jakie)-

10.Ryby - obsada (jw.)-

11.Podmianki(jak duże,jak często,jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

13.CO2(czy jest,jak dystrybuowane?)-

14.Parametry wody(aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe)-

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - nowe korzenie, kamienie-

Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

16.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu-

Każdy z tych punktów jest jednakowo ważny - im więcej informacji podasz tym łatwiej będzie zdiagnozować przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...