Jump to content

Jakie akwarium 80x35x35 czy 80x35x45 ?


Recommended Posts

Witam!

Od kilku lat posiadam zbiornik 112L. Akwarium ma swoje lata i chciałem wymienić na nowe, decyzja podjęta ze względu bezpieczeństwa (mam roczną córeczkę). Na początku myślałem o 63L., ale jednak to za mało. Padło na zbiornik Diversy 80x35x35 i tu moje pytanie czy nie za niski (obsada moja to 3xgurami, 1xwelon, 2xskalar 8xkirysek). Korci mnie jednak akwarium o wymiarach 80x35x45 i tu moje pytanie czy różnica wysokości 10cm mocno wpłynie na wytrzymałość zbiornika? Jak jest u was z małymi dziećmi ? Jakie macie akwaria? Może trochę przesadzam, ale wydaje mi się że to niższe będzie bezpieczniejsze. Proszę o rade.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Niższe bedzie o tyle bezpieczniejsze, że bedziesz musiał mniej wody zbierać z podłogi w razie ew. wypadku.

Akwaria klejone są według norm unijnych i naprawdę mały procent akwarii pęka (prędzej się rozszczelniają, ale to idzie opanować bez strat).

 

U mnie w godzinach szczytu lata po domu 5tka dzieci, ale po prostu ich nie wpuszczam do swojego pokoju. Jak już wpuszczam, to nie ma żadnego problemu.

 

Ja mam na swoim koncie dziesiątki akwarii i jeszcze żadne mi się nie zepsuło.

 

PS. Na planowaną obsadę zbiornik jest za mały.

Skalary wymaga ok. 100cm długości zbiornika (przeciez rosnie do 15cm...) i ok 50cm wysokości zbiornika.

Welony wymagają całkowicie innej wody niz pozostałe ryby (zimna)

 

Nie polecam łączyć ryb z różnych kontynentów, bo ostatecznie zawsze to się tym kończy, że jeden gatunek cierpi, bo nie odpowiadają mu parametry tak, jak odpowiadają pozostałym mieszkańcom akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Po rozmowie z Diversą zdecyduję się raczej na akwarium 80x35x45 gdyż ma już wzmocnienia, a to niższe jest bez wzmocnień i wykonane ze szkła 5mm. Jaką obsadę proponujecie?

Link to comment
Share on other sites

W sklepie w którym zamierzam kupić szafkę Diversy oferują Aquela 112L w cenie około 90zł, czy występują podróbki ? Diversa to koszt około 120zł ale mam 126L i już wzmocnienia ale nie wiem czy one są aż tak istotne, czytałem o żle wklejanych, które powoduje strzelenie szkła. Najgorsze jest to że Małżonka che baniaczek 63L. A czy 63L łatwo jest utrzymać równowagę biologiczny i czy Turbo Filtr 650 nie będzie za mocny ?

Link to comment
Share on other sites

Ten filtr dałby radę ładnie w 63 litrach. Myślę, że strasznie ciężko nie było by utrzymać równowagi w nim, ale zdecydowanie łatwiej w większym akwa. Kwestia też Twojego doświadczenia ;) w mniejszych akwariach możesz sobie poradzić.

Lepiej też sugeruj się dobrem ryb, nie pakuj ich w małe litraże. A dziecko, jak ma zbić akwarium, to zbije każde, czy małe, czy duże, ale nie sądzę, żeby to im w łatwy sposób się udało.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...