Skocz do zawartości

Totalny laik - totalny start.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pierwszy post.

 

Na samym starcie zaznaczę, że jestem totalnym laikiem w kwestii akwarystyki. Chciałbym stworzyć sobie niezbyt drogie, lecz nie totalnie proste i ubogie akwarium.

W przyszłości pewnie będę chciał je modyfikować, zmieniać, poszerzać. Powiedzmy, że szukałem sobie nowego zainteresowania i padło na akwarystykę.

 

Przeglądałem co nieco tutejsze forum, poczytałem, mam kilka pytań, które się regularnie pojawiają, lecz wiadomo, każdy zawsze chciałby uzyskać odpowiedź na swoje własne pytania.

 

W chwili obecnej oszczędności mam tylko na szafkę oraz akwarium. Za jakieś 2-3 tygodnie będę myślał o zakupie reszty sprzętu.

 

Chciałbym się was zapytać czy ten wybór jest opłacalny: http://allegro.pl/zestaw-comfort-akw-11 ... 79208.html

 

Opiszę jakbym widział to akwarium:

 

1) wolałbym mieć sporo małych, ładnych rybek, niż kilka dużych

2) chciałbym mieć ładną, bujną florę w środku

3) chciałbym zakupiony sprzęt do akwarium nie był "pro", bo po prostu nie mam aż takich wymagań, lecz z drugiej strony nie chcę na tym drastycznie oszczędzać (wolę kupić raz a porządnie, lecz bez przesady)

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Akwarium stałoby w pokoju, w którym śpię. Delikatny szum/szmer mi nie przeszkadza, lecz nie wiem jak głośne potrafi być akwarium raz ze sprzętem. Czy będzie to problem?

 

Jeszcze jedno pytanko, teraz odnośnie stworzenia przyjemnej flory. Z tego co przeczytałem, aby zapewnić roślinkom odpowiedni byt, potrzebny jest dozownik CO2. Mógłby ktoś wyjaśnić jak takie urządzenie dokładnie działa, jakie są koszta jego eksploatacji?

 

Mógłby mi też ktoś wyjaśnić w jaki sprzęt inwestować? Co kupować, czego nie? Mam tutaj na myśli np. odmulacze. Jedni mi mówią, że ich nie mają i są nie potrzebne, z drugiej strony czytam w internecie wręcz odwrotne rzeczy.

 

Przepraszam za taki miszmasz pytań, lecz chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej przed potencjalnym zakupem. Mam nadzieję, że pomożecie mi w potencjalnym zakupie i wyjaśnicie pewnie niezrozumiałe mi wciąż kwestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawie nie ma filtra, a to minus.

Z drugiej strony filtry w zestawach bywają cienkie.

Nie polecam tła wewnętrznego - często zbiera się za nim bród. Ludzie po jakimś czasie rezygnują z takiego tła.

Oświetlenie jest dosyć słabe, pewnie i tak trzeba by je modyfikować.

Jeśli masz w domu jakąś szafkę na której może stać akwarium, to taniej będzie samemu skompletować zestaw.

Do tego z linku i tak musisz dokupić grzałkę, filtr, termometr.

 

Moje akwa stoi przy łóżku i nie mam problemu z zasypianiem. Zależy to też od modelu filtra.

 

Nie wszystkie rośliny wymagają CO2. Części z nich wystarczy węgiel w płynie.

Na CO2 możesz zdecydować się z czasem, jeśli będziesz chciał mieć bardziej wymagające krzaczki :P

 

Moim zdaniem odmulacz jest niepotrzebny.

Nie inwestuj też w szczepy bakterii i przyspieszacze do wody na początek. One przeważnie nie działają za dobrze. Lepiej poczekać na samoistne dojrzewanie zbiornika przed kupnem ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Dulle również nie polecam tła wewnętrznego- oprócz brudu niepotrzebnie zabiera miejsce. Jeśli chcesz mieć fajne roślinki to pokrywę będzie trzeba na dzień dobry przerabiać a oprócz tego dużym minusem jest to że przy podmiankach wody trzeba ją ściągnąć i a co za tym idzie będzie trzeba wycierać mokrą podłogę ;) no chyba że będziesz wprowadzał wężyk przez otwór do karmienia ale to raczej mało wygodne i po przeróbce pokrywy raczej niemożliwe. Pokrywę bez problemu idzie zrobić tanim kosztem samemu, takie projekty były w dziale "Zrób to Sam". Jeśli kupisz jakiś w miarę dobry filtr Kubełkowy to nie masz się co przejmować szumami. Jak również zaznaczyła Dulle na początek możesz się pobawić w węgiel w płynie lub bimbrownię zanim zainwestujesz kilka stówek w CO2 z butli. Równie ważnym aspektem co CO2 jest żyzne podłoże- substrat, ziemia ogrodowa lub kulki gliniano torfowe choć te ostatnie rozwiązanie jest raczej najgorszym wyjściem. Również uważam że w akwarium z dużą ilością roślin małe ryby w dużej ilości prezentują się ładniej niż kilka większych, ale to akurat zależy tylko i wyłącznie od gustu człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam oferty na Allegro, sam nie wiem co wybrać.

Moglibyście mi doradzić jakieś akwarium (najlepiej proste) 112L? Dobrze, aby szerokość nie przekraczała tych 35cm, wtedy może uda mi się zaoszczędzić na szafce (nie do końca taka szafka, są to po prostu dwa stojące obok siebie identyczne mebelki).

 

Od razu możecie sugerować jaki brać sprzęt.

 

Byłoby bardzo dobrze, gdyby całość była od jednego sprzedawcy (sklep, Allegro, bez róznicy).

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Oświetlenie. Z tego co czytam jest przyjęte 0,5W/1L.

Z tego wynika, że na 112L potrzebuję świetlówki o mocy 56W bądź dwóch o mocy 28W?

 

Większość ofert, które oglądam jest wyposażona w bardzo słabe oświetlenie, szkoda wydawać pieniądze na coś, co i tak będę musiał wymienić. Chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np 80x40x35 i chyba to będzie w sumie najlepsze rozwiązanie. Wszytko zależy ile chcesz na to wszystko wydać. Ja z własnego doświadczenia napiszę że im lepszy sprzęt kupisz na początku tym mniej pieniędzy będziesz wydawał później ;) . Na początku połaszczyłem się na tanie rzeczy no to później miałem za swoje i wydałem drugie tyle na przeróbki lub sprzęt lepszej jakości. Ze starych rzeczy które kupiłem to w sumie zostało tylko szkło, fitr Tetra ( z czystym sumieniem mogę polecić) oraz grzałka którą koniecznie trzeba wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam oferty na Allegro, sam nie wiem co wybrać.

Moglibyście mi doradzić jakieś akwarium (najlepiej proste) 112L? Dobrze, aby szerokość nie przekraczała tych 35cm, wtedy może uda mi się zaoszczędzić na szafce (nie do końca taka szafka, są to po prostu dwa stojące obok siebie identyczne mebelki).

 

Od razu możecie sugerować jaki brać sprzęt.

 

Byłoby bardzo dobrze, gdyby całość była od jednego sprzedawcy (sklep, Allegro, bez róznicy).

 

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Oświetlenie. Z tego co czytam jest przyjęte 0,5W/1L.

Z tego wynika, że na 112L potrzebuję świetlówki o mocy 56W bądź dwóch o mocy 28W?

 

Większość ofert, które oglądam jest wyposażona w bardzo słabe oświetlenie, szkoda wydawać pieniądze na coś, co i tak będę musiał wymienić. Chyba.

 

lista-roslin-cieniolubnych-t9355.html te rośliny mogą rosnąć przy słabym oświetleniu i nawet węgla nie potrzebują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...