Jump to content

Pomoc przy nawożeniu metodą EI


Recommended Posts

Witam.

 

Mam dwa pytania dotyczące nawożenia metodą EI. Dotychczas nawoziłem tak w mniejszym akwarium 200l i nie miałem problemów. Po ostatniej przesiadce na 375l i zmianie chelatów na mikro intermagu pojawiły się wątpliwości.

Dane akwarium:

-312l netto objętości

-oświetlenie 4x54W

-chcę osiągnąć na początek zalecane 0.5ppm Fe

 

Po 1. Nie mogę wyliczyć dawki dla Fe z intermagu. Tzn nie jestem do końca pewny czy dobrze rozumuję.

Dołączona grafika

Mam 500ml nawozu, w którym jest 2.4% Fe. Chcę go rozpuścić w 1000ml wody i podawać 13ml na tydzień. Jest ok?

 

Po 2. W większym akwarium nie chce mi się podmieniać 50% wody tygodniowo. Wolałbym co dwa tygodnie. Czy w takim razie zalecaną tygodniową dawkę nawozów powinienem rozłożyć na 2 tygodnie?

 

Dzięki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Kto podmienia 50% wody tygodniowo?

Podmieniaj 20% tygodniowo,przy nawożeniu solami dobrze jest się tej zasady trzymać.

Łatwiej jest parametry w ryzach utrzymać.

Właśnie nawożę solami tylko zadałem tutaj pytanie o Fe z Intermagu bo z nim nie mogę sobie poradzić. Reszta jest jak najbardziej ok. Wcześniej przy podmianie ok 50% tygodniowo było ok. Teraz wolałbym co 2 dlatego moje pytanie :)

Link to comment
Share on other sites

Zasady nawożenia EI generalnie sprowadzają się do tego że wszystkich pierwiastków ma być nadmiar i tygodniowe podmiany jak największe (50% to standard)

W sumie na tej metodzie nawożenia się nie znam - trochę się boję takiego lania nawozów "na pałe" - moja propozycja to przejście na metodę zbilansowanego nawożenia solami - tu można posłużyć się właśnie kalkulatorami i dopracować się własnego systemu nawożenia oczywiście według pewnych zasad - czyli prawidłowego stosunku NPK itd. co do nawożenia intermagiem te ilości które podałeś są niezbyt jasne

Mam 500ml nawozu, w którym jest 2.4% Fe. Chcę go rozpuścić w 1000ml wody i podawać 13ml na tydzień. Jest ok?

Czyli łącznie mamy 1500ml już gotowego do użycia preparatu ?
Link to comment
Share on other sites

Czyli łącznie mamy 1500ml już gotowego do użycia preparatu ?

Tak dokładnie. Zakupiłem 500ml koncentratu. Chciałem go rozmieszać w 1000ml wody (nie wiem też czy to właściwa ilość) co daje łącznie 1500ml. Tu jest dokładny skład http://genfoto.org/images/alvaro26/sklad.jpg

Jeżeli nie EI to co proponujesz Łoren? W mniejszym baniaku bawiłem się w EI w mniejszych dawkach bo nie miałem co2. Tu znowu nie chce mi się podmieniać tej wody co tydzień.

Mam na stanie aktualnie sole - KH2PO4, KNO3, MgSO4, K2SO4, chelat żelaza, no i ten nieszczęsny intermag, którego nie wiem jak użyć :)

Link to comment
Share on other sites

Zapraszam do poczytania moich "wywodów" na temat nawożenia - może coś się wyjaśni nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - jeśli pojawią się pytania postaram się pomóc choć proszę o wyrozumiałość czasu mam teraz mało i odpisuję kiedy mogę. Co do nieszczęsnego intermagu...policzyłem ten Twój roztwór i mnie wychodzi że dozujesz tygodniowo 0,28mg/l Fe - więc sporo za mało moim zdaniem - bo ilość żelaza powinna oscylować w okolicach 0,4 - 0,8 mg/l - w zależności od fosforu i ilości światła. generalnie zasada jest taka duże światło wymaga większych ilości fosforu i żelaza. Błąd moim zdaniem polega na zrobieniu roztworu - potocznie mówi się rozpuścić w...jakiejś objętości...a cała zabawa polega na rozcieńczeniu do pożądanej objętości a to różnica spora - dlatego o to zapytałem.Czyli mając 500ml koncentratu powinieneś był uzupełnić roztwór do 1000ml a nie dolać do niego 1000ml stad pomimo przeliczeń na kalkulatorze wynik jest niewłaściwy i nawożenie nie przynosi rezultatów. Licząc na skróty musisz dawać tego mikro dwa razy więcej :)

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie:) Nie ma stresu. Jeszcze nie rozcieńczałem koncentratu. 1000ml wody to był przykład do obliczenia. Mogę spokojnie rozpuścić w 500ml wody. Napisałbyś mi może jak to obliczyłeś? Przydałoby się wiedzieć na przyszłość albo żeby podpowiedzieć teściowi ile ma lać do swojego :P

Z Twoim postem odnośnie nawożenia chętnie zapoznam się jak wrócę do domu z pracy. Może rzeczywiście to będzie lepszy sposób.

Link to comment
Share on other sites

Ja wszelkich obliczeń dokonuję na podstawie kalkulatora zulixa z mojego "rodzimego" forum :) . Ponieważ nie wolno tu podawać linków do innych serwisów musisz wpisać powyższe i znajdziesz :) Trzeba wejść w zakładkę "podstawowe"...jest tam też kilka innych bardzo przydatnych zakładek .Polecam. Jeśli będziesz miał problem z policzeniem postaram się pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Korzystam z tego kalkulatora:) Jest przyjemny w użytkowaniu. Wychodzą mi inne wyniki niż Tobie niestety i nie wiem gdzie popełniam błąd przy obliczaniu intermagu.

Napiszę po kolei co robię.

1. W zakładce "ogrodnicze"

2. W tabeli "dział składu nawozu" w polu Fe wpisuję 24g/l

3. W tabeli "dział dozowania nawozu"

- il. nawozu ogrodniczego - 500ml,

- rozcieńczone wodą do 1000ml,

- ile rozcieńczonego nawozu - 1ml

- wielkość akwarium - 312l (netto)

4. Wynik jaki otrzymuję to 0,0385 dawka dzienna samego Fe, 0,2692 dawka tygodniowa

 

Artykuł przeczytałem i z Twojego sposobu nawożenia skorzystam :) Sprawdzę efekty. Bardziej mi pasuje, ponieważ podmienię sobie wodę co 2 tygodnie i będzie ok.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba wejść w zakładkę "podstawowe"

masz tam kalkulator do obliczeń Fe - musisz tylko wyzerować wszystkie domyślne dane i wstawić jaki roztwór chcesz zrobić z intermagu - po prawej wyjdzie Ci poziom żelaza. Na Twoje akwarium wychodzi mi to tak :

Koncentrat mikro plus 200ml + 800ml wody daje nam przy dawkowaniu dziennym 5ml tego roztworu dawkę dzienna żelaza 0,0785 mg/l tygodniowo 0,55 mg/l .Można by ten roztwór "zagęścić" nieco ale moja propozycja żeby jednak stosować nieco bardziej rozwodnione roztwory w większej dawce ponieważ to tylko dane z kalkulatora - życie to zweryfikuje i kiedy trzeba będzie zrobić korektę nawożenia łatwiej odmierzyć pożądaną dawkę.

Link to comment
Share on other sites

Metoda nie jest moja jako taka - stosuję ją bardzo wielu akwarystów z dobrymi efektami .Mam nadzieję że za jakiś czas dasz znać co tam słychać w Twoim zbiorniku. Pozdrawiam i życzę sukcesów :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...