Skocz do zawartości

Pomoc przy nawożeniu metodą EI


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam dwa pytania dotyczące nawożenia metodą EI. Dotychczas nawoziłem tak w mniejszym akwarium 200l i nie miałem problemów. Po ostatniej przesiadce na 375l i zmianie chelatów na mikro intermagu pojawiły się wątpliwości.

Dane akwarium:

-312l netto objętości

-oświetlenie 4x54W

-chcę osiągnąć na początek zalecane 0.5ppm Fe

 

Po 1. Nie mogę wyliczyć dawki dla Fe z intermagu. Tzn nie jestem do końca pewny czy dobrze rozumuję.

Dołączona grafika

Mam 500ml nawozu, w którym jest 2.4% Fe. Chcę go rozpuścić w 1000ml wody i podawać 13ml na tydzień. Jest ok?

 

Po 2. W większym akwarium nie chce mi się podmieniać 50% wody tygodniowo. Wolałbym co dwa tygodnie. Czy w takim razie zalecaną tygodniową dawkę nawozów powinienem rozłożyć na 2 tygodnie?

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto podmienia 50% wody tygodniowo?

Podmieniaj 20% tygodniowo,przy nawożeniu solami dobrze jest się tej zasady trzymać.

Łatwiej jest parametry w ryzach utrzymać.

Właśnie nawożę solami tylko zadałem tutaj pytanie o Fe z Intermagu bo z nim nie mogę sobie poradzić. Reszta jest jak najbardziej ok. Wcześniej przy podmianie ok 50% tygodniowo było ok. Teraz wolałbym co 2 dlatego moje pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady nawożenia EI generalnie sprowadzają się do tego że wszystkich pierwiastków ma być nadmiar i tygodniowe podmiany jak największe (50% to standard)

W sumie na tej metodzie nawożenia się nie znam - trochę się boję takiego lania nawozów "na pałe" - moja propozycja to przejście na metodę zbilansowanego nawożenia solami - tu można posłużyć się właśnie kalkulatorami i dopracować się własnego systemu nawożenia oczywiście według pewnych zasad - czyli prawidłowego stosunku NPK itd. co do nawożenia intermagiem te ilości które podałeś są niezbyt jasne

Mam 500ml nawozu, w którym jest 2.4% Fe. Chcę go rozpuścić w 1000ml wody i podawać 13ml na tydzień. Jest ok?

Czyli łącznie mamy 1500ml już gotowego do użycia preparatu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli łącznie mamy 1500ml już gotowego do użycia preparatu ?

Tak dokładnie. Zakupiłem 500ml koncentratu. Chciałem go rozmieszać w 1000ml wody (nie wiem też czy to właściwa ilość) co daje łącznie 1500ml. Tu jest dokładny skład http://genfoto.org/images/alvaro26/sklad.jpg

Jeżeli nie EI to co proponujesz Łoren? W mniejszym baniaku bawiłem się w EI w mniejszych dawkach bo nie miałem co2. Tu znowu nie chce mi się podmieniać tej wody co tydzień.

Mam na stanie aktualnie sole - KH2PO4, KNO3, MgSO4, K2SO4, chelat żelaza, no i ten nieszczęsny intermag, którego nie wiem jak użyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do poczytania moich "wywodów" na temat nawożenia - może coś się wyjaśni nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - jeśli pojawią się pytania postaram się pomóc choć proszę o wyrozumiałość czasu mam teraz mało i odpisuję kiedy mogę. Co do nieszczęsnego intermagu...policzyłem ten Twój roztwór i mnie wychodzi że dozujesz tygodniowo 0,28mg/l Fe - więc sporo za mało moim zdaniem - bo ilość żelaza powinna oscylować w okolicach 0,4 - 0,8 mg/l - w zależności od fosforu i ilości światła. generalnie zasada jest taka duże światło wymaga większych ilości fosforu i żelaza. Błąd moim zdaniem polega na zrobieniu roztworu - potocznie mówi się rozpuścić w...jakiejś objętości...a cała zabawa polega na rozcieńczeniu do pożądanej objętości a to różnica spora - dlatego o to zapytałem.Czyli mając 500ml koncentratu powinieneś był uzupełnić roztwór do 1000ml a nie dolać do niego 1000ml stad pomimo przeliczeń na kalkulatorze wynik jest niewłaściwy i nawożenie nie przynosi rezultatów. Licząc na skróty musisz dawać tego mikro dwa razy więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie:) Nie ma stresu. Jeszcze nie rozcieńczałem koncentratu. 1000ml wody to był przykład do obliczenia. Mogę spokojnie rozpuścić w 500ml wody. Napisałbyś mi może jak to obliczyłeś? Przydałoby się wiedzieć na przyszłość albo żeby podpowiedzieć teściowi ile ma lać do swojego :P

Z Twoim postem odnośnie nawożenia chętnie zapoznam się jak wrócę do domu z pracy. Może rzeczywiście to będzie lepszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszelkich obliczeń dokonuję na podstawie kalkulatora zulixa z mojego "rodzimego" forum :) . Ponieważ nie wolno tu podawać linków do innych serwisów musisz wpisać powyższe i znajdziesz :) Trzeba wejść w zakładkę "podstawowe"...jest tam też kilka innych bardzo przydatnych zakładek .Polecam. Jeśli będziesz miał problem z policzeniem postaram się pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z tego kalkulatora:) Jest przyjemny w użytkowaniu. Wychodzą mi inne wyniki niż Tobie niestety i nie wiem gdzie popełniam błąd przy obliczaniu intermagu.

Napiszę po kolei co robię.

1. W zakładce "ogrodnicze"

2. W tabeli "dział składu nawozu" w polu Fe wpisuję 24g/l

3. W tabeli "dział dozowania nawozu"

- il. nawozu ogrodniczego - 500ml,

- rozcieńczone wodą do 1000ml,

- ile rozcieńczonego nawozu - 1ml

- wielkość akwarium - 312l (netto)

4. Wynik jaki otrzymuję to 0,0385 dawka dzienna samego Fe, 0,2692 dawka tygodniowa

 

Artykuł przeczytałem i z Twojego sposobu nawożenia skorzystam :) Sprawdzę efekty. Bardziej mi pasuje, ponieważ podmienię sobie wodę co 2 tygodnie i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wejść w zakładkę "podstawowe"

masz tam kalkulator do obliczeń Fe - musisz tylko wyzerować wszystkie domyślne dane i wstawić jaki roztwór chcesz zrobić z intermagu - po prawej wyjdzie Ci poziom żelaza. Na Twoje akwarium wychodzi mi to tak :

Koncentrat mikro plus 200ml + 800ml wody daje nam przy dawkowaniu dziennym 5ml tego roztworu dawkę dzienna żelaza 0,0785 mg/l tygodniowo 0,55 mg/l .Można by ten roztwór "zagęścić" nieco ale moja propozycja żeby jednak stosować nieco bardziej rozwodnione roztwory w większej dawce ponieważ to tylko dane z kalkulatora - życie to zweryfikuje i kiedy trzeba będzie zrobić korektę nawożenia łatwiej odmierzyć pożądaną dawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...