Skocz do zawartości

Który system nawożenia najlepszy? - Porady dla zielonych.


S'Sayan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarystyka w szczególności roślinna to nie tylko odpowiednie oświetlenie czy podawanie CO2 lecz odpowiedni system nawożenia.

Przeglądając forum doszedłem do wniosku, że brakuje takiego tematu dlatego też go zakładam i mam nadzieję, że akwaryści z forum pomogą go rozwinąć i przyda się wielu osobą.

 

Prosiłbym o wypisywanie nawozów jakie stosowaliśmy np. na systemie x miałem ciągłe problemy, a po zmianie na y mam lepsze efekty.

 

Proszę o nie zadawanie pytań w tym temacie!

Dołączona grafika

Do administracji: jak stwierdzicie, że się nie przyda to proszę o usunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sole - stosuję już blisko trzy lata - nie widzę minusów - może jeden dla mega leniwych - trzeba troszkę poczytać ;) Nie ma moim zdaniem lepszego i tańszego systemu nawożenia - daje pełne możliwości regulacji poszczególnych składników i dopasowanie do indywidualnych potrzeb - tego nie zapewni żaden firmowy "gotowiec" choćby kosztował nawet bardzo dużo.

Proszę nie mylić nawożenia solami z nawożeniem gotowymi mieszankami soli np z aledrogo - bo to żadne rozwiązanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z początku nawoziłem symfonia złota i Aqua gainer Ferro +, do tego CO2 z bimbrowni.

Po ok 8 miesiącach zaczęły pojawiać się glony.

Poczytałem o solach i postanowiłem spróbować.

Odstawiłem Symfonie i zacząłem nawozić solami i Aqua gainer Ferro +.

Zainwestowałem w butle CO2.

 

Efekt jest zupełnie inny od tego co się spodziewałem.

Glony nie ustępują, powiedziałbym, że jest ich więcej. PO4 i NO3 utrzymuję w stosunku 1:10.

Nie wiem czemu tak mam. Butla chodzi ok 1,5tyg, więc muszę chyba poczekać. Chcę kupić węgiel w płynie i zacząć dozować zieloną herbatą.

Mam nadzieję, że glony odpuszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wytłumaczcie co to są te sole??

pozwolę sobie zacytować tu fragment artykułu kolegi z mojego rodzimego forum - napisane prosto i zrozumiale :)

W nawożeniu roślin wykorzystujemy substancje nawozowe w postaci związków chemicznych. Niezależnie, czy są to firmowe kompozycje nawozów, czy samoróbki spełniają one takie same zadanie i skład ich jest podobny. W związku z tym dużo taniej jest korzystać z własnoręcznie zrobionych nawozów. Wymaga to nieco wiedzy, ale nie na tyle dużo, aby tego nie zrozumieli nie-chemicy.

Do nawożenia stosuje się sole i ich mieszaniny. Z punktu widzenia chemicznego są to związki zawierające fragment powstający z metalu (np. magnezu) i fragment powstały z kwasu (np. siarkowego). Podana w przykładzie sól nosi nazwę siarczanu magnezu. Składnikami nawozowymi są zarówno fragmenty pochodzące od metali, jak i od kwasów. Te od metali zapisujemy tak jak chemicy za pomocą symboli:

Mg - magnez

Ca - wapń

Fe - żelazo

K - potas

..... i inne

Od kwasów pochodzą:

NO3 - azot (w formie azotanowej),

PO4 - fosfor (w formie fosforanów)

... i inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...