Skocz do zawartości

Akwarium początek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od tygodnia mam akwarium dojrzewające sobie spokojnie w pokoju ale już na samym początki zaczynają się problemy/pytania:

 

1. W ciągu tygodnia akwarium miało zmętnieć itp lecz u mnie żadnych takich oznak nie zauważyłem i to mnie trochę niepokoi. Woda tak jak była wlana tak cały czas stoi i sie nie zmienia.

 

2. Mam 4 "paczki" roślin: "trawka", mech, moczarka i jeszcze jedna której nazwy nie pamiętam i coś słabo im idzie rozrost a nawet gorzej, zaczynają mi liście gnić.

 

3. Razem z jedną z w/w roślin do mojego akwarium wprowadziły się małe czarne ślimaki, zastanawiam się czy bardzo utrudniają dojrzewanie mojego akwarium. (planuje kupić ślimaka "Helenke")

 

4.Rośliny mam posadzone wyłącznie na żwirze i może dlatego tak słabo rosną.

 

 

Moje wyposażenie:

Akwa 52l

Żwir drobny

4xrośliny w/w (patrz foto)

Oświetlenie świetlówka 1x AquaGlo 14W

Pompka wirnikowa + filtr Head550

Grzałka Hot 2005 50W

Nawóz SERA flore plus

 

Planowana obsada:

5x pawie oczko

1-2x ślimak helenka

5x kirysek panda/spiżowy

3x otosek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię się że rośliny ci nie rosną a nawet marnieją bo pierwsze co to masz za mało światła 14w/52L to jednak za mało.

Poza tym ta trawka chyba lilaeopsis jest źle posadzony. Wsadzałeś go pięścią ? Podłoże też jest nie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od tygodnia mam akwarium dojrzewające sobie spokojnie w pokoju ale już na samym początki zaczynają się problemy/pytania:

 

1. W ciągu tygodnia akwarium miało zmętnieć itp lecz u mnie żadnych takich oznak nie zauważyłem i to mnie trochę niepokoi. Woda tak jak była wlana tak cały czas stoi i sie nie zmienia.

Pierwsze słyszę,że powinna zmętnieć.Ciesz się,że nic takiego się nie dzieje.

 

2. Mam 4 "paczki" roślin: "trawka", mech, moczarka i jeszcze jedna której nazwy nie pamiętam i coś słabo im idzie rozrost a nawet gorzej, zaczynają mi liście gnić.

Tydzień to trochę mało na adaptację roślin,poza tym jak Rainbow zauważyła posadzone"na sztukę+za duży przepływ w filtrze.

 

3. Razem z jedną z w/w roślin do mojego akwarium wprowadziły się małe czarne ślimaki, zastanawiam się czy bardzo utrudniają dojrzewanie mojego akwarium. (planuje kupić ślimaka "Helenke")

slimaki nie mają wpływu na dojrzewanie,ale ich plaga w przyszłości,to rzecz zbędna.Śmiało możesz kupić heleny oraz wyławiać ręcznie,te które widzisz.

 

4.Rośliny mam posadzone wyłącznie na żwirze i może dlatego tak słabo rosną.

Nie.Słabe światło.

 

 

 

Planowana obsada:

5x pawie oczko

1-2x ślimak helenka

5x kirysek panda/spiżowy

3x otosek

Minimum 5otosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za słabe światło, jałowe podłoże, za duże napowietrzanie i ruch wody. Niestety ale w takich warunkach szału z roślinami nie będzie. Zmniejsz napowietrzanie, dodaj światła, podłoże będzie trzeba wymienić lub wzbogacić np. kulki gliniano torfowe, przydałoby się zaopatrzyć w CO2, przy takim litrażu powinien wystarczyć węgiel w płynie lub ewentualnie bimbrownia. Przydałyby się także podstawowe testy: NO3, PO4,Fe. Na temat obsady nie będę się wypowiadał bo to nie moja bajka :) . To tak na dobry początek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Jeśli dobrze zrozumiałem to jutro wyruszam do sklepu i kupuję: kulki gliniano-torfowe, węgiel w płynie, nawóz mikro/makro, testy na wodę.

 

Z oświetleniem będzie problem gdyż ciężko mi będzie przerobić obecną pokrywa na coś lepszego co pomieści 1 lepszą lub 2 krótsze świetlówki.

Edit: Wydawało mi się że jeśli pokrywa z takiej wielkości świetlówką jest w zestawie to jest przystosowana do takiego litrażu.

 

Napowietrzanie zmniejszyłem.

 

Rośliny mam przesadzić wszystkie (jednego gatunku) w 1 miejsce ? bo nie do końca rozumiem co z nimi nie tak, oprócz nie do końca poprawnego zagrzebania korzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko- jeśli nie zwiększysz oświetlenia to reszta zabiegów może nie dać żadnych lub prawie żadnych rezultatów. Zwiększając ilość nawozów oraz podając Co2 a nie zwiększając ilości światła może skończyć się pięknym wzrostem glonów w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko- jeśli nie zwiększysz oświetlenia to reszta zabiegów może nie dać żadnych lub prawie żadnych rezultatów. Zwiększając ilość nawozów oraz podając Co2 a nie zwiększając ilości światła może skończyć się pięknym wzrostem glonów w akwarium.

 

Potwierdzam. Możesz wydać sporo kasy na nowe roślinki czy nawozy , ale jak nie dołożysz światłą nic nie ruszy. Przed założeniem baniaczka mogłeś poczytać trochę o wymaganiach roślin a teraz skombinuj lepsze światło albo daruj sobie rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...