Skocz do zawartości

Chyba sinice... ?


Paweleek2301
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem chyba z sinicami, walczę z nimi już od jakiegoś czasu.

Dołączona grafika

Zbiornik:

100x30x40 (120l)

Filtry:

Eheim 2222 kubełek + jakiś mały mechaniczny wewnętrzny 280l/h

Światło:

2x30w JBL solar natur 9000k i ZOLUX KOLOR 0.5w/l 7h dziennie chyba dołożę jeszcze jedna 30w 6500k

Fauna jak na te chwile:

4x kirysek pstry + 1x spiżowy

11x neon inessa

6x molinezja ostro-usta

1x ślimak neritina

4x otosek

1+2 bojownik syjamski

1x glonojad

kilka krewetek

Jedzenie:

TetraTabiMin (tabletki 1x na 3 dni dla ryb dennych), TetraMin w płatkach (1x na dzień) Raz w tygodniu ARTEMIA mrożona

Podłoże:

JBL MANADO 15l

Nawozy:

Bimbrownia 2 bąble na sekundę

JBL Ferropol 24, 3 krople raz dziennie

Testy:

ph- 6.5-7

no2- mniej niż 0.3 (taka skala)

 

Jak by jeszcze coś trzeba było, jakieś dodatkowe testy to piszcie to zakupie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na krasnorosty. A z światłem to szalejesz "2x30w JBL solar natur 9000k" ta barwa to przypadkiem nie nadaję się do akwa morskiego?

Zmniejsz światło , daj 2x30w 6500k + np 1x20w 2800k i powinno być ok. Krasnorosty usuniesz jedynie mechanicznie. Easy carbo też pomaga ale w zbiorniku 120 l to nie wiem czy się opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rainbow ma rację i faktycznie są to krasnorosty. Jeśli chodzi o oświetlenie to w zbiornikach roślinnych stosuję się barwę 6500-10000K więc raczej nie widzę powodów żeby wymieniać świetlówki na inne. Testy przydałyby się jeszcze na NO3, PO4 oraz Fe. Najbardziej zarażone liście od razu bym usunął, co się da wyczyścił mechanicznie i zaczął podawać węgiel w płynie. W moim akwarium pojedyncze ilości krasnorostów wybiłem w ten właśnie sposób. Przydałoby się także ustalić przyczynę powstawania glona bo samo usuwanie ich nie jest żadnym rozwiązaniem.

 

 

Zdania zaczynamy wielką literą! Dulle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka odpowiedz.

Testy oczywiście kupię, ale w środę bo wcześniej nie mogę.

A powiedzcie mi jeszcze czy jest sens dołożenia jeszcze jednej świetlówki 30W czy wystarczy to co jest?

Dodam że rośliny które posiadam mają średnie wymaganie jeżeli chodzi o oświetlenie.

podawać węgiel w płynie

Czyli mam kupić easycarbo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem te glony (krasnorosty) nie powstają w miejscu gdzie jest zwiększony ruch wody?

Sugeruję usunięcie tego małego filtra bo może za mocno dmucha na rośliny i stąd glony.

Optymalną filtrację osiągniesz mając filtr/y przepompowujący/ce pięć razy pojemność akwarium na godzinę,ale to tylko teoria,przy obecnej obsadzie sam eheim powinien wystarczyć.

Rozwiąż jakoś inaczej rozpuszczanie co2,zakładam że po to masz ten mniejszy filtr,miałem to samo,badaj wodę pod kątem stężenia co2 w wodzie,być może nie potrzebujesz tego filtra.

Czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co2 rozpuszczam przez dyfuzor z ceramiki a ten mały filterek to mechanik i porostu usuwa nadmiar syfu, przynajmniej tak mi się wydaje. A te krasnorosty raczej nie powstają przez zwiększony ruch wody bo nawet gdzie woda stoi w miejscu to one też tam występują, ogólnie to są wszędzie :-/ ostatnio zastanawiałem się nad restartem, nowymi roślinami i postawieniu akwa na ziemi ogrodowej właśnie przez te glony bo nie wiem jak się ich pozbyć ale wolałbym tego nie robić i sie ich pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnorosty powstają również z powodu "starej wody" lub też przenawożeniem żelaza,poprzez słaby rozwuj bakterii nitryfikacyjnych w filtrze. Co jaki czas robisz podmiany wody i w jakiej ilości, oraz jak płuczesz wkłady z filtra ? A może masz twardą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę wymieniam co tydzień jakieś 20l, 60%RO ze sklepu zoologicznego 40% odstana kranówa. Wkłady z kubełka płucze zawsze w wodzie z akwarium raz na półtora miesiąca czasem rzadziej. a mechaniczny filtr płucze co tydzień przy podmiankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dorzucę swoje "trzy grosze" W opisie Twojego zbiornika zauważyłem ze nawozisz nawozem ferropol - a co z całą resztą nawożenia? Przypuszczam że przyczyna glonów to oprócz w/w może tkwić w niewłaściwym nawożeniu - roślin są wtedy najbardziej narażone na atak glonów bo są osłabione. Kup testy na NO3 i PO4 to podstawa - warto także mieć na KH i Ph - na ich podstawie można ustalić ilość rozpuszczonego CO2. Rośliny najbardziej zainfekowane glonem możesz poddać kąpieli w roztworze kwasku cytrynowego 20g/3litry wody , czas moczenia ok 2-3 godzin po czym opłukać i do akwarium. Glony staną się żółtawo-brązowe - odpadną od rośliny w ciągu 2-3dni albo zeżrą je ryby czy krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

No i w końcu dostałem te testy, nie wszystkie ale na razie to będzie musiało wystarczyć.

 

Fe- mniej niż 0.02mg/l

Ph- 8.5 mg/l :shock:

Co²- mniej niż 3mg/l

No²- mniej niz 0.3mg/l taka skala

KH- 6°d

GH- chyba miedzy 20-30°d w tym nie mogę się połapać

 

Ostatnio miałem parę problemów z akwa i zmieniła się obsada na:

4x kirysek pstry + 1x spiżowy

11x neon inessa (wylecą w najbliższym czasie do 54l, chyba jutro)

1x ślimak neritina

1x ślimak ampularia

4x otosek

1x glonojad

20x bystrzyk pięknopłetwy

kilka krewetek

 

Mam easycarbo, mam je dodawać od razu czy poczekać trochę?

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak działa to podłoże które masz - czy zbija jakieś parametry wody - jeśli nie zbija to według tabeli rozpuszczalności CO2 od KH w wodzie masz rozpuszczone zaledwie 0,57mg/l CO2 - nawet jeśli Twoje testy mówią prawdę że masz 3 mg/l to i tak to jest prawie 10razy za mało - potrzeba około 20-30mg/l .

Kup testy na NO3 i PO4 to podstawa

tych najpotrzebniejszych nie ma więc dalej stoimy w miejscu.

Mam easycarbo, mam je dodawać od razu czy poczekać trochę?

Podawaj dawkę trzy razy większą niż zaleca producent - masz bardzo poważnie niedobory węgla a oprócz tego e-carbo ma działanie przeciwglonowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...