Jump to content

ruch wody w akwarium


Recommended Posts

Cześć

Mam akwarium 70l z niewielką ilością rybek i paroma krewetkami Amano, jestem raczej miłośnikiem podwodnych ogrodów, więc mam dużo roślinek. W chwili obecnej zbiornik jest filtrowany przez filtr eheim 130 pro a więc woda wypada jedną dyszą. I tu moje pytanie czy lepiej dać pod wodą deszczewnię bo lepiej miesza wodę (co widzać od razu) czy zostawić jak jest? Ma to jakieś znaczenie np dla nawożenia co2 Używam bimrowni i takiej "drabinki" fluvala po której wędrują bąbelki.

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie, lepsze natlenienie wody, ale też większe wybijanie CO2.

W praktyce idę o zakład że różnicy nie zauważysz jeżeli obecne ustawienie porusza taflą wody - zarówno jak chodzi o zwierzaki, jak i zielsko.

Link to comment
Share on other sites

Czym dłużej bąbelki przebywają pod wodą, tym niby lepiej. Ale różnie to jest oceniane, ponieważ ruch wody jest uważany przez wielu za wypieranie CO2 z wody. Tak samo, jak niektórzy uważają, że ze wzrostem O2, zmniejsza się CO2 i na odwrót, a inni uważają, że nie jest to połączone ze sobą zależnościami.

Może pokombinuj ;) będziesz sam widział jak lepiej ;)

Link to comment
Share on other sites

No to teraz już całkiem wiem, że nic nie wiem :-) . U mnie na drabince zanim bąbelek dojdzie do szczytu to prawie zanika a więc (zakładam), że woda nie jest nasycona mocno co2 teraz mam coś ok 1 bąbelek co 2 sekundy. może faktycznie zrobie to co napisałem i po prostu zobacze co się będzie działo i będę sprawdzał parametry wody. Pomysł padł dlatego, że w wielu holendrach widziałem pompy cyrkulacyjne ktore delikatnie falowały roślinnością i chciałem coś takiego u siebie zrobić bez dodatkowego sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...