Skocz do zawartości

240l Pielęgnice


Silens
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedługo stanę się posiadaczem nowego baniaczka - 240l (120x40x50 standard) i chciałbym od Was jakieś propozycje odnośnie obsady, którą planuję:

 

2x Pielęgnica Papuzia

2x Akara Pomarańczowopłetwa

3x Kirys Grzebykoczelny (Agamixys)

 

Papuzie i Kirysy będą na pewno, bo już je mam i muszą się jeszcze pomęczyć chwilkę w 120l. Green Terror może zastąpić P. Niebieskołuska jeśli nie uda mi się znaleźć Akar. Posiadam też 1 Skalara (ostał się z dawnej obsady po ospie i pływa już tak rok), więc jak myślicie? czy Akary dadzą żyć 4 skalarom? Papuzie nic mu nie robią. Zastanawiam się także by zamiast tych skalarów dołożyć trzecią parą jakiś spokojniejszych i mniejszych pielęgnic, np Meeka ? Tylko czy to już nie będzie przesada. Ewentualnie jakie ryby mógłbym dołożyć do tej wyjściowej obsady?

Z roślin na pewno będzie mech jawajski (już go mam), może jakieś Anubiasy.

Oświetlenie standardowe, może przerobię, ale bez roślin nie będzie takiej potrzeby.

Grzałka 300W

Na początku 2 filtry wew około 1000l/h a chwilę później optymalnie będzie 1 filtr wew. i kaskada ta:

http://www.zoologiczny.sklep.pl/AquaEl_ ... 3_24___110

lub ta:

http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aqua_Cl ... 3_24___106

Ceny przyzwoite, na kubełek fundusze mi nie pozwolą, niestety będzie trzeba ciąć pokrywę. Czy macie może lepsze propozycje?

Na podłoże piasek kwarcowy i tu pytanie, czy ma sens kładzenie pod nie styropianu, czy od razu sypać piach?

Dekoracje to kamienie i korzenia ze zbiorów własnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz zamiar zostawić papuzie, które rosną do sporych rozmiarów to za wiele miejsca w zbiorniku nie będzie i ja tam bym nie pchał 4 skalarów, bo jak podrosną będzie tłok, a do tego rivulatusy to już wogóle kiepski pomysł. 240 litrów wbrew pozorom nie jest dużym akwarium i nie ma co szaleć z obsadą, a zwłaszcza z terytorialnymi rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

240l jest polecane do tych Akar, a Papuzie osiągają podobne rozmiary to nich (te 30cm to raczej nie jest zbyt częste, ale gdyby tak się stało to wtedy bym myślał), więc spokojnie się pomieszczą. Trzecia para pielęgnic chyba jednak odpada z tego co wyczytałem, chciałbym jakąś ławicę, ale obawiam się, że pielęgnice sobie urządzą wyżerkę...

Na pewno dojdą też jakieś zbrojniki na dno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tyle kwestia wielkości ryby, co terytorium które sobie obiera. Jak przyjdzie tarło akar, to może być niewesoło.

 

tu masz cytat ze strony superakwarium:

 

Ogólnie jest uważana za gatunek agresywny.

Warunki hodowlane

 

Wymaga akwarium bardzo dużego (długość co najmniej 130 cm) oraz częściowo zarośniętego z dużą ilością różnorodnych kryjówek. Woda powinna być filtrowana, napowietrzana, pH ok. 7,0 oraz twardość do 20 n. Akwarium nie powinno być zbyt jasno oświetlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej polegam na zdaniu Pleja:

viewtopic.php?f=2&t=32412

 

Rivulatusy nadają się idealnie do 240l. W galeriach na stronie SA dużo ludzi hoduje je wraz z Papuzimi i nie ma mowy o jakiś problemach. Zastanawiam się tylko czy do 2x Pomarańczowopłetwa, 2x Papuzia, 3x Agamix ma sens dodanie jakiejś ławicy? Czy raczej zostanie zjedzona przez pielęgnice. Bo w sumie ta obsada już wydaje się pełna. Dojdą też na pewno jakieś zbrojniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem akara pomarańczowopłetwa nie nadaje się do papuzich. Wogóle nic nie pasuje do papuzich , ale już jak je masz to daj coś spokojnego . Papuzie są lekko "nieporadne" i po połączeniu z agresywną rybą jak akara to będzie wirówka . Ja u siebie mam papuzie + sewerum i jest spokój . Chociaż swój charakterek mają. Możesz dodać np pielęgnice skośnopręgą , jak ktoś wyżej napisał 240l wcale nie jest takie duże w porównaniu do tego jakie rosną papuzie . Jeśli stawiasz na większe pielęgnice to tylko kilka i to spokojnych o dł.nie przekraczającej 20cm. Jak chcesz więcej ryb idz w stronę akwarium towarzyskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie czytałem, że agresja to cecha indywidualna u tych Akar i miałbym nadzieje na nie nie trafić. Wracając do tego pomysłu trzeciej pary pielęgnic, to narodził się on gdy Pley (Na którego wpis liczę) wspominał w temacie o Pielęgnicach Amerykańskich o rozłożeniu agresji tej bardziej terytorialnej pary, a raczej samca - w tym wypadku Akary Pomarańczowopłetwej, która strasznie mi się podoba na dwie spokojniejsze pary, w moim wypadku na pewno 2x Papuzia i 2x - ... myślę nad Meeką. Na dno jak już mówiłem kirysy i zbrojniki.

 

Tutaj właśnie znalazłem podobny temat i Pley o czymś takim mówił, akwarium dłuższe o 10cm

pielegnice-t19050.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...