Jump to content

Jakiego glonojada

tem123
 Share

Recommended Posts

Moje akwarium:

60l, wody około 40l

Obsada:

1x samica Gupika i około 20 młodych (wczoraj się urodziły)

2x Mieczyki ale chcę się ich pozbyć tak że można ich nie liczyć

12x Neonek czerwony

5x Kirysek pstry

potrzebuję dołożyć glonojada bo pojawiły się na roślinach i na szybie. Myślałem nad trzema Otoskami. Czy to dobry wybór? I czy jako u uzupełnienie diety mogą jeść granulat opadający na dno dla Kirysków?

Wydaje mi się że są to Okrzemki ale moja wiedza na temat glonów jest znikoma. Wyglądają jak krótki włoski nie dłuższe niż 1mm pokrywają rośliny z wąski podłużnymi liśćmi które wyglądają jak trawa, kamienie ozdobne i żwirek, nie ma ich na Cabombie i na jednej roślinie której nazwy nie znam ma większe liście, być może to przypadek. Szyby były zielone wczoraj je wytarłem. Mam bardzo duże stężenie NO2 i NO3.

Glonojady,na kłopot z glonami?:D

Wiadomo jakie to glony w ogóle?

Lepiej się zająć przyczyną ich powstawania niż skutkami.

Jaką masz filtrację,nawożenie,oświetlenie,podłoże,rośliny,kiedy akwarium zostało założone,jak długo świecisz,podmiany wody-ile i jak często,podstawowe parametry wody najlepiej po4,no3,jakimi testami badasz wodę,czy na akwarium nie padają promienie słoneczne?

Pokaż zdjęcie tych glonów.

Krewetki,otoski mogą łatwo zdechnąć bo nie wiadomo jakie masz parametry wody,nie rozumiem po co ktoś doradza w taki sposób.

Na mieczyki,kiryski i neony akwarium jest za małe.

Mam bardzo duże stężenie NO2 i NO3.

Jakiekolwiek zakupy rybne, a już przede wszystkim zakup krewetek, bardzo źle się skończy. Prawdopodobnie stratą nowo zakupionych zwierzaków.

Co więcej, już dla obecnych ryb jest to problem, bo jakiekolwiek wykrywalne stężenie NO2 jest trujące. Coś jest nie tak z filtracją, lub opieką nad akwarium. To może być też pośrednia przyczyna powstawania glonów. Bez likwidacji przyczyn zaglonienia, akwarium możesz zasypać glonożercami i niekoniecznie to pomoże, a jeśli już to tymczasowo. Po likwidacji przyczyny powstawania glonów, jakikolwiek glonożerca potrzebny nie będzie. W tym kierunku radzę iść. Prowadziłem akwaria bez ryb jedzących glony i problemów z nimi nie było.

Ok, od początku dziś mamy 20 maja, wodę do akwarium wlałem 29 kwietnia, parametry odstanej wody:

NO3=0

NO2=0

gH=>21

kH=10

pH=7,6

CL2=0

W akwarium mam następujące roślinki: Hygrophila siamensis, Cabomba, Lileopsis sp., Sagittaria subulata, Egeria, Mecha jawajski. w zdecydowanej większości Cabomba i Egeria. Był problem ze ślimakami ale już chyba sobie poradziłem bo od dwóch dni nie widzę żadnego.

6 maja zrobiłem kolejny test wody:

NO3=25

NO2=0,5

gH=>14

kH=10

pH=7,2

CL2=0

10 maja wpuściłem 3 Mieczyki a 11 maja 2 samice Gupika, jedna z nich padła po dwóch dniach

12 maja kolejny

NO3=25

NO2=2

gH=>14

kH=10

pH=7,6

CL2=0,8

I po tym teście wymieniłem 11l wody.

15 maja znów test:

NO3=10

NO2=0

gH=>14

kH=6

pH=7,2

CL2=0

i znów podmiana 11l wody. Od tego dnia nawożę roztworami soli o stężeniach wyliczonych z kalkulatora. Następnego dnia: NO3=25, NO2=2, a 19 maja NO3=100, NO2=5 wtedy pojawiły się młode Gupiki urodziła je samica która przeżyła. odławiałem je na początku do słoika bo poród trwał dosyć długo i młode rodziły się w odstępach kilku nastu, kilkudziesięciu minut. Teraz są w kojcu który szybko zrobiłem własnoręcznie i wygotowałem całość w gorącej wodzie. Tego dnia test pokazał: NO3=100, NO2=5, więc zrobiłem szybką podmianę tym razem 20l wody nie wiem czy dobrze zrobiłem ale część wody podgrzewałem w garnku na gazie i mieszałem z resztą tak żeby uzyskać 24-25 stopni. Nowa woda miała NO3=0, NO2=0 (to było wczoraj). A dziś rano NO3=25, NO2=2. I obawiam się jutro będzie jeszcze gorzej. Do badania wody używam testów paskowych JBL-a 6w1, testów PO4 nie mam. Akwarium stoi w pokoju od północnej strony nie pada na nie światło słoneczne nawet odbite. Filtr mam najprostszy wewnętrzny, na początku wkładem był węgiel a od niedawna zmieszany zeolit i bio-ceramika. Oświetlenie mam 18W na 60l akwarium, świeci się od godz. 16 do 23, podłoże to zwykły żwirek od drobnego wielkości kaszy po trochę grubsze kamyki. mam też klika kamieni polnych chyba to piaskowiec oczywiście wcześniej dokładnie wymyte i wygotowane najpierw w odzie z solą później w czystej wodzie. zdjęć glonów nie dam rady zrobić wychodzą bardzo nie ostre ale mogę pokazać zdjęcie całego akwarium.

PS. Jak nie sole to co byś mi polecił żeby utrzymać rośliny w dobrym stanie?

Nie skomentuję parametrów bo badasz je testami paskowymi a te nieźle przekłamują,tym bardziej że nawozisz solami.

Powinieneś natychmiast odstawić nawożenie solami.

Poszukaj nawozów micro i macro z gamy AquaArt.Na początek wystarczy w zupełności tym bardziej że nie masz wymagających roślin,dołożenie co2 z bimbrowni lub z butli będzie dobrym wspomaganiem dla roślin i ograniczy powstawanie glonów.

nemo130: Przypominam, że to dział obsady!

Ehhhh. Co co CO2 już zamówiłem na allegro polski produkt w płynie na butlę na razie mnie nie stać a bimbrownia po 4 dniach przestała wydzielać gaz, dla mnie to jest bez sensu. Napisz mi jeszcze Grzegrzuł mikro mam w solach zrobione tak jak było na etykietce. Może być to mikro czy muszę kupić to co ty sugerujesz.

Sprzedam sole: KNO3,MgSO4x7H2O, K2SO4, KH2PO4 opakowania prawie po 100g bez do 10g w każdej paczce, polecam każdemu kto ma testy kropelkowe

nemo130: Zamykam, resztę pytań proszę zadawać w odpowiednich działach.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...