Skocz do zawartości

kosiarka - biały nalot/plama/otarcie???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Uprzejmie proszę o pomoc w postawieniu diagnozy. Pacjentem jest 12 miesięczna kosiarka, na ciele której zauważyłam biały nalot (nie jest on watowaty). Musiał pojawić się w ciągu ostatnich 24h (wczoraj nic nie zauważyłam). Rybka jest bardziej spokojna niż normalnie, ale nadal ma apetyt. U żadnej innej rybki nie zauważyłam zmian na ciele.

Krótka historia mojej kosiarki: nigdy nie było żadnych problemów, jest łagodna (pomimo tego, że mam tylko 2 kosiarki) i lubi inne ryby. Jakieś 2 miesiące temu wyskoczyła z akwarium, ale od razu ją włożyłam z powrotem (rybka czuła się dobrze; od razu dalej pływała i domagała się jedzenia).

7 dni temu zainstalowałam nowe oświetlenie w akwarium (było 36W teraz jest 66W). 3 świetlówki włączane są stopniowo, więc nie ma szoku 'ciemno-jasno-ciemno'. W wodzie jest za to zdecydowanie więcej tlenu, bo rośliny bąbelkują jak szalone. Mam niestety dosyć wysokie pH... Czy ma sens dodawanie JBL pH Minus do zbiornika z odstaną wodą (przed dodaniem do alwarium)? Używam 60% osmozy, ale pH i tak jest wysokie... Zawsze było między 7.5 a 7.8, więc to raczej nie jest przyczyną choroby kosiarki.

 

Moje akwarium:

112L

pH: 7,6 - 7,8

GH: - 8,

KH: - 4

NO2: 0

NO3: 10

CO2: w płynie EasyLife-EasyCarbo 2ml dziennie

woda: 60% osmoza, 40% kranówa (po uzdatniczu)

 

Obsada:

2 kosiarki

4 kiryski

6 otosków

2 bystrzyki pięknopłetwe

6 brzanek pięciopręgich

ok 10 gupików

 

Rośliny:

gałęzatka

Cabomba caroliana

ludwigia repens rubin

Limnophila sessiliflora

Pogostemon helferi

Hygrophila

Vallisneria spiralis

Anubias Nana big

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarki wymagają znacznie większego akwarium, minimum 120 cm długości.

Mi to wygląda na wczesne stadium pleśniawki, jednak mogę się mylić.

Ryby trzymane w zbyt ciasnych zbiornikach zaczynają karłowacieć - ich organy wewnętrzne rosną, mimo, że ciało nie rośnie.

Są wtedy podatniejsze na choroby i różne infekcje.

Jaka jest temperatura w zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Minęły 24 godziny i kosiarka nie czuje się gorzej. Załączam nowe zdjęcia - czy wydaje Wam się, że nalot jest większy? Ja nie jestem w stanie tego obiektywnie ocenić - za bardzo się o nią martwię.

Temperatura w moim zbiorniku to 24-26 stopni (zależne od pory dnia i temp zew).

 

Z tego co wiem, kosiarki osiągają długość ok 13cm. Moje mają 10,5cm i 12. Czy to zalicza się do skarłowacenia?

 

Dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarki osiągają 17 cm.

Nie wiem skąd taki rozmiar Ci wyszedł, ale mam kilka książek (znanych i cenionych na świecie akwarystów) i we wszystkich jest podane, że hodowlane kosiarki mają długość ok 13 cm. Co się dzieje na wolności to zupełnie inna historia i mnie nie dotyczy.

Poza tym skoncentrujmy się na nalocie, który widoczny jest na ciele kosiarki. Po to założyłam ten temat.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w tych książkach na pewno jest napisane jakiego litrażu wymagają i że są stadne.

W złych warunkach, jak u Ciebie są podatne na choroby i infekcje. I dożywają jedynie jednej trzeciej prawidłowego życia.

 

Co do plam, to jeśli się powiększają masz problem.

Na forum jest temat o objawach, tam możesz poszukać, ale mi to wygląda na pleśniawkę w początkowym stadium.

Walczyć z nią możesz lekkim podniesieniem temperatury i poprawieniem warunków rybom.

Aha, temperatura w akwa nie powinna się wahać więcej niż o 1* w ciągu doby.

Ryby żyją w ogromnych zbiornikach, gdzie temperatura jest raczej stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...