Jump to content

sole, podłoże na ziemi, co się dzieje


Recommended Posts

Akwarium 54L, oświetlenie 0,6/l, podmiana wody co tydzień, podłoże czarny bazalt + ziemia. Przez pierwsze 3 tygodnie rosło wszystko jak szalone. Ostatnio zacząłem nawozić Potasem i żelazem, później PG classic gdyż wszystko zaczęło padać. Sytuacja teraz jest beznadziejna. Kupiłem testy na NO3 i PO4 Serry, okazało się że jest bardzo mało NO3 i za dużo PO4. Zrobiłem podmianę, PO4 doprowadziłem do normy 1-2 ppm, NO3 do 15ppm. Oczom nie wierzyłem bo po dobie koszmarna Limnofilia wypuściła 8 nowych odnóg. Niestety po 2 dniach NO3 znow spadło do zera... Co jest ? Tak szybko rośliny mogły to pobrać ? Minął tydzień i wszystko znów stoi w miejscu.. ;/

 

CO radzicie ?

Link to comment
Share on other sites

Nawóz... ja stosuję AquaArt RED PRO macro. Z tego co mi wiadomo zawiera dużą dawkę No3.

:shock: Nie rozumiem...

Przecież podaje NO3 w postaci KNO3.

Chce się dowiedzieć dlaczego NO3 mimo iż podałem bardzo dużą dawke spadło momentalnie do 0.

Link to comment
Share on other sites

Uhm to trochę zmienia postać rzeczy, myślałem, może, że masz jakiś super wydajny kubeł z nadwyżką zeosu. Chyba, że ten wewnętrzny ma koszyk na jakieś specyficzne media i coś w nim zmieniłeś?

Link to comment
Share on other sites

Wygłodzone rośliny pobrały wszystko i to bardzo szybko - jak są takie duże deficyty to lej śmiało - nawet jednorazowo tygodniową dawkę. Istnieje ścisła zależność między NO3 i PO4 braki jednego uniemożliwiają wchłaniania drugiego pierwiastka - dlatego należy bardzo pilnować żeby niczego w nawożeniu nie brakło. Utarło się przekonanie ze po starcie zbiornika nie trzeba nawozić - moim zdaniem to błędne założenie - jeśli parametry spadają do ilości niewykrywalnych dla testów nawożenie trzeba zaczynać niezależnie czy to dwa dni czy tydzień po starcie.

Link to comment
Share on other sites

Słuchaj Łoren. Mam do ciebie zaufanie. Mam troche okrzemek, chodzi mi o brązowy nalot... jutro zamierzam wszystko dokladnie wymyc, szyby, grzałkę, filtr delikatnie, nawet wybiorę zwirek z okrzemkami i go troche wymyje.

Czy podanie NO3 nie spowoduje przyrostu okrzemek ?

 

Jeszcze jedno... Jeśli no3 odrazu znika to podawac go wiece... PO4 mam na poziomie 1-2. Czy mogę podać nawet 30ppm KNO3 w ciagu tygonia przy tym fosforze ?

Link to comment
Share on other sites

Tak żeby nie było nieporozumień - to co piszę wynika z moich dotychczasowych doświadczeń - nie mam wiedzy absolutnej i nie jestem nieomylny.Pewne sytuacje przećwiczyłem na swoich akwariach robiąc różne eksperymenty nawozowe musimy brać poprawkę na to że u Ciebie może to się nie sprawdzić (choć prawdopodobieństwo jest znikome)

jutro zamierzam wszystko dokladnie wymyc, szyby, grzałkę, filtr delikatnie, nawet wybiorę zwirek z okrzemkami i go troche wymyje.

Filtra raczej bym nie ruszał jeśli przepływ jest ok to go zostaw tak jak jest - reszta ok.

Czy podanie NO3 nie spowoduje przyrostu okrzemek ?

Nie powinno - generalnie rzecz biorąc cala sytuacja wygląda tak - ponieważ rośliny nie mogą przyrastać (blokowane u Ciebie przez brak NO3) są narażone na glony (okrzemki to także glony).Jeśli roślinom dostarczymy niezbędne składniki mineralne zaczną swój przyrost i zaczną wytwarzanie substancji obronnych przed glonami (alleopatia) - problem powinien zniknąć sam - oczywiście nie stanie się to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - u mnie po zdestabilizowaniu akwarium(częściowy restart bez wymiany podłoża) okrzemki i inne syfy utrzymywały się ponad 6 tygodni - zniszczyły mi część roślin ale przez utrzymywanie w zbiorniku właściwych parametrów same odpuściły.

Jeszcze jedno... Jeśli no3 odrazu znika to podawac go wiece... PO4 mam na poziomie 1-2

Oczywiście ze tak - może być tak że NO3 jest wchłaniane także przez podłoże - do czasu "nasycenia" może być go mało pomimo dawkowania nawet dużych ilości - część złapią rośliny a część ziemia która ma właściwości buforowe - jeśli czegoś brakuje zaczyna chłonąć po czym oddaje nadmiary i utrzymuje w miarę stały poziom pierwiastków. Ja podałbym jednorazowo tygodniową dawkę (30mg/l) - po jednej dobie sprawdziłbym na jakim jest poziomie azot i poprawka - fosfor powinien spadać w tym czasie.
Link to comment
Share on other sites

Wpiątek po podmianie podałem 30mg, w sobote koło 12,00 sprawdziłem i było mało, podałem 20mg, dzis sprawdziłem i było bliskie 0, podałem 25mg. Zobaczymy co się będzie działo. Zajak długo podłoże się nasyci ? ;/ boje sie żeby ne przedobrzyć...

Link to comment
Share on other sites

Nikt Ci nie odpowie jak długo to będzie trwało - ale jeśli po podaniu na drugi dzień są jakieś tam śladowe ilości widoczne to znaczy że nie jest źle - trochę cierpliwości i już nie "końskie" dawki tylko trochę mniejsze .Co z PO4? Spada?

Link to comment
Share on other sites

A ja wyczytałem, że na okrzemy wystarczy dołożyć trochę światła, podmienić 50% wody, odmulić dno i nie podawać NO3! Więc... nie wiem ;) Tylko, z tego co wyczytałem, to okrzemki powstają w słabo oświetlonych zbiornikach, a ja miałem pełno okrzemów, w akwa na słońcu... więc wiedza podręcznikowa vs doświadczenie.

Trzeba pochodzić bardzo indywidualnie do sprawy.

Moim zdaniem ziemia może bardzo dużo tego wchłaniać, tylko nie można lać w ślepo i wierzyć, że się uda. Widzisz jakieś zmiany?

Link to comment
Share on other sites

Utrzymywać te poziomy nawożenia(jeśli efekty sa zadowalające) aż zbiornik się ustabilizuje i to wszystko. Myślę że jeszcze za mało czasu żeby dokonać prawidłowej oceny . Ale wskazania są że podążamy w dobrym kierunku. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...