Skocz do zawartości

sole, podłoże na ziemi, co się dzieje


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 54L, oświetlenie 0,6/l, podmiana wody co tydzień, podłoże czarny bazalt + ziemia. Przez pierwsze 3 tygodnie rosło wszystko jak szalone. Ostatnio zacząłem nawozić Potasem i żelazem, później PG classic gdyż wszystko zaczęło padać. Sytuacja teraz jest beznadziejna. Kupiłem testy na NO3 i PO4 Serry, okazało się że jest bardzo mało NO3 i za dużo PO4. Zrobiłem podmianę, PO4 doprowadziłem do normy 1-2 ppm, NO3 do 15ppm. Oczom nie wierzyłem bo po dobie koszmarna Limnofilia wypuściła 8 nowych odnóg. Niestety po 2 dniach NO3 znow spadło do zera... Co jest ? Tak szybko rośliny mogły to pobrać ? Minął tydzień i wszystko znów stoi w miejscu.. ;/

 

CO radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygłodzone rośliny pobrały wszystko i to bardzo szybko - jak są takie duże deficyty to lej śmiało - nawet jednorazowo tygodniową dawkę. Istnieje ścisła zależność między NO3 i PO4 braki jednego uniemożliwiają wchłaniania drugiego pierwiastka - dlatego należy bardzo pilnować żeby niczego w nawożeniu nie brakło. Utarło się przekonanie ze po starcie zbiornika nie trzeba nawozić - moim zdaniem to błędne założenie - jeśli parametry spadają do ilości niewykrywalnych dla testów nawożenie trzeba zaczynać niezależnie czy to dwa dni czy tydzień po starcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Łoren. Mam do ciebie zaufanie. Mam troche okrzemek, chodzi mi o brązowy nalot... jutro zamierzam wszystko dokladnie wymyc, szyby, grzałkę, filtr delikatnie, nawet wybiorę zwirek z okrzemkami i go troche wymyje.

Czy podanie NO3 nie spowoduje przyrostu okrzemek ?

 

Jeszcze jedno... Jeśli no3 odrazu znika to podawac go wiece... PO4 mam na poziomie 1-2. Czy mogę podać nawet 30ppm KNO3 w ciagu tygonia przy tym fosforze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby nie było nieporozumień - to co piszę wynika z moich dotychczasowych doświadczeń - nie mam wiedzy absolutnej i nie jestem nieomylny.Pewne sytuacje przećwiczyłem na swoich akwariach robiąc różne eksperymenty nawozowe musimy brać poprawkę na to że u Ciebie może to się nie sprawdzić (choć prawdopodobieństwo jest znikome)

jutro zamierzam wszystko dokladnie wymyc, szyby, grzałkę, filtr delikatnie, nawet wybiorę zwirek z okrzemkami i go troche wymyje.

Filtra raczej bym nie ruszał jeśli przepływ jest ok to go zostaw tak jak jest - reszta ok.

Czy podanie NO3 nie spowoduje przyrostu okrzemek ?

Nie powinno - generalnie rzecz biorąc cala sytuacja wygląda tak - ponieważ rośliny nie mogą przyrastać (blokowane u Ciebie przez brak NO3) są narażone na glony (okrzemki to także glony).Jeśli roślinom dostarczymy niezbędne składniki mineralne zaczną swój przyrost i zaczną wytwarzanie substancji obronnych przed glonami (alleopatia) - problem powinien zniknąć sam - oczywiście nie stanie się to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - u mnie po zdestabilizowaniu akwarium(częściowy restart bez wymiany podłoża) okrzemki i inne syfy utrzymywały się ponad 6 tygodni - zniszczyły mi część roślin ale przez utrzymywanie w zbiorniku właściwych parametrów same odpuściły.

Jeszcze jedno... Jeśli no3 odrazu znika to podawac go wiece... PO4 mam na poziomie 1-2

Oczywiście ze tak - może być tak że NO3 jest wchłaniane także przez podłoże - do czasu "nasycenia" może być go mało pomimo dawkowania nawet dużych ilości - część złapią rośliny a część ziemia która ma właściwości buforowe - jeśli czegoś brakuje zaczyna chłonąć po czym oddaje nadmiary i utrzymuje w miarę stały poziom pierwiastków. Ja podałbym jednorazowo tygodniową dawkę (30mg/l) - po jednej dobie sprawdziłbym na jakim jest poziomie azot i poprawka - fosfor powinien spadać w tym czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpiątek po podmianie podałem 30mg, w sobote koło 12,00 sprawdziłem i było mało, podałem 20mg, dzis sprawdziłem i było bliskie 0, podałem 25mg. Zobaczymy co się będzie działo. Zajak długo podłoże się nasyci ? ;/ boje sie żeby ne przedobrzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wyczytałem, że na okrzemy wystarczy dołożyć trochę światła, podmienić 50% wody, odmulić dno i nie podawać NO3! Więc... nie wiem ;) Tylko, z tego co wyczytałem, to okrzemki powstają w słabo oświetlonych zbiornikach, a ja miałem pełno okrzemów, w akwa na słońcu... więc wiedza podręcznikowa vs doświadczenie.

Trzeba pochodzić bardzo indywidualnie do sprawy.

Moim zdaniem ziemia może bardzo dużo tego wchłaniać, tylko nie można lać w ślepo i wierzyć, że się uda. Widzisz jakieś zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...