Skocz do zawartości

Gupik vs. Mieczyk


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to możliwe żeby samica Gupika obgryzała płetwy Mieczykowi? W swoim akwarium mam Neonki, Mieczyki i Gupika. Samica Gupika jest największa i samica Mieczyka o którą chodzi jest druga w kolejności pod względem wielkości. Mieczyk ma bardzo poobgryzane płetwy brak płetw brzusznych i właściwie już nie ma płetwy grzbietowej i bardzo zniszczoną płetwę ogonową, wszystko widać na zdjęciu. Czy może to jakaś choroba? Żadna inna rybka nie ma poobgryzanych płetw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz powiedzieć coś więcej o tym akwarium. Może to być choroba, może to być ryba, a może to być zupełnie coś innego.

Napisz litraż i ile dokładnie masz tych ryb.

Dobrze by było zobaczyć bardziej wyraźne zdjęcie.

Akwarium ma 60l wody około 45-50l podłoże to kamyki i żwirek kwarcowy i kilka kamieni znalezionych na polu ale wcześniej odpowiednio przygotowanych. Rośliny cielmnolubne głównie to Cabomba i Egeria, trochę Mchu jawajskiego, mam też kilka sztuk innych roślin nazw nie pamiętam ale jeżeli potrzeba znajdę. filtr mam mały 2W 300l/h wkład w nim to bio ceramika i zeolit no i gąbka. temperatura 24-25 st. Do dziś miałem 3 Mieczyki w tym jedna ta rybka bez płetw, 1 samica Gupika, 3 Neonki czerwone i 4 Inesy (od dziś z Neonków tylko 12 czerwonych). Cztery dni temu padła mi Gupiczka w ciąży która atakowała tą rybkę o którą pytam kiedy żyła ta agresywna Gupiczka pojawiły się pierwsze ubytki płetwy ogonowej. Ta Gupiczka która nadal żyje nie jest w stosunku do Mieczyka w ogóle agresywna. Od około tygodnia podaję CO2 z bimbrowi i dziś jest trzeci dzień jak nawożę solami: mikro, KNO3, MgSO4x7H2O, k2SO4, KH2PO4.

U chorego Mieczyka poza tymi płetwami nie ma żadnych niepokojących objawów może trochę spokojniejszy od pozostałych rybek.

Parametry wody z wczoraj:

NO3=25

NO2=2

gH=>21

kH=6

pH=7,2

CL2=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe mieczyki mają się świetnie, są dosyć żwawe. Wiem że akwarium jest dla nich za małe i szukam dla nich nowego miejsca, puki są jeszcze małe, największy z tych który mi została ma ok. 2,5cm. Zanim cokolwiek zdążyłem zrobić Mieczyk padł :cry: , mam nadzieję że to ostatnia tak słaba rybka i że zostały już tylko silne. A swoją drogą wydaje mi się że Neonki są rybkami bardziej delikatnymi od Mieczyków a Neonki są naprawdę bardzo ruchliwe i pływają ładnie w ławicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedojrzałe akwarium. Jak długo masz to akwarium? Ile czasu minęło od zalania akwarium do wpuszczenia ryb?

 

Być może brakuje Ci kilku roślin, np. Rogatka czy moczarki, które by wyławiały NO z wody.

Plus możliwe, że zbyt częste podmiany wody jeszcze gorzej chwieją stabilnością biologiczną tego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki wpuściłem dosyć wcześnie bo po prawie dwóch tygodniach brakło 3 dni do dwóch tygodni roślin jak na 60l akwarium mam dosyć dużo przewaga Egerii i Cabomby, mam też sporą kępkę Mchu jawajskiego. Myślę że zbyt wysoki poziom NO2 i NO3 może być spowodowany nawożeniem roztworami soli. Świerza woda którą biorę do podmian ma NO2 i NO3 0 ml/l więc podejrzewam że to kwestia nawozów. Dziś robię podmianę od jutra zmniejszam dawki nawozów. Zamierzam też po za filtrem z deszczownicą dokupić dołożyć jeszcze pompkę powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...