Jump to content

Gupik vs. Mieczyk


tem123
 Share

Recommended Posts

Czy to możliwe żeby samica Gupika obgryzała płetwy Mieczykowi? W swoim akwarium mam Neonki, Mieczyki i Gupika. Samica Gupika jest największa i samica Mieczyka o którą chodzi jest druga w kolejności pod względem wielkości. Mieczyk ma bardzo poobgryzane płetwy brak płetw brzusznych i właściwie już nie ma płetwy grzbietowej i bardzo zniszczoną płetwę ogonową, wszystko widać na zdjęciu. Czy może to jakaś choroba? Żadna inna rybka nie ma poobgryzanych płetw.

Link to comment
Share on other sites

Musisz powiedzieć coś więcej o tym akwarium. Może to być choroba, może to być ryba, a może to być zupełnie coś innego.

Napisz litraż i ile dokładnie masz tych ryb.

Dobrze by było zobaczyć bardziej wyraźne zdjęcie.

Akwarium ma 60l wody około 45-50l podłoże to kamyki i żwirek kwarcowy i kilka kamieni znalezionych na polu ale wcześniej odpowiednio przygotowanych. Rośliny cielmnolubne głównie to Cabomba i Egeria, trochę Mchu jawajskiego, mam też kilka sztuk innych roślin nazw nie pamiętam ale jeżeli potrzeba znajdę. filtr mam mały 2W 300l/h wkład w nim to bio ceramika i zeolit no i gąbka. temperatura 24-25 st. Do dziś miałem 3 Mieczyki w tym jedna ta rybka bez płetw, 1 samica Gupika, 3 Neonki czerwone i 4 Inesy (od dziś z Neonków tylko 12 czerwonych). Cztery dni temu padła mi Gupiczka w ciąży która atakowała tą rybkę o którą pytam kiedy żyła ta agresywna Gupiczka pojawiły się pierwsze ubytki płetwy ogonowej. Ta Gupiczka która nadal żyje nie jest w stosunku do Mieczyka w ogóle agresywna. Od około tygodnia podaję CO2 z bimbrowi i dziś jest trzeci dzień jak nawożę solami: mikro, KNO3, MgSO4x7H2O, k2SO4, KH2PO4.

U chorego Mieczyka poza tymi płetwami nie ma żadnych niepokojących objawów może trochę spokojniejszy od pozostałych rybek.

Parametry wody z wczoraj:

NO3=25

NO2=2

gH=>21

kH=6

pH=7,2

CL2=0

Link to comment
Share on other sites

Do tego akwa za małe na mieczyki.

Mogą być z tego powodu osłabione i podatniejsze na choroby.

 

Jakie masz oświetlenie?

Masz za wysokie No.

Ile łącznie jest rybek?

Link to comment
Share on other sites

Pozostałe mieczyki mają się świetnie, są dosyć żwawe. Wiem że akwarium jest dla nich za małe i szukam dla nich nowego miejsca, puki są jeszcze małe, największy z tych który mi została ma ok. 2,5cm. Zanim cokolwiek zdążyłem zrobić Mieczyk padł :cry: , mam nadzieję że to ostatnia tak słaba rybka i że zostały już tylko silne. A swoją drogą wydaje mi się że Neonki są rybkami bardziej delikatnymi od Mieczyków a Neonki są naprawdę bardzo ruchliwe i pływają ładnie w ławicy.

Link to comment
Share on other sites

Podmiankę robię 2 razy w tygodniu filtr z deszczownicą chodzi cały czas NO2 jest tylko dobre do następnego dnia po podmianie :(.

Co może być przyczyną że jest taki poziom NO bo to co się dzieje to raczej nie normalne, NO3 też trochę wysokie.

Link to comment
Share on other sites

Niedojrzałe akwarium. Jak długo masz to akwarium? Ile czasu minęło od zalania akwarium do wpuszczenia ryb?

 

Być może brakuje Ci kilku roślin, np. Rogatka czy moczarki, które by wyławiały NO z wody.

Plus możliwe, że zbyt częste podmiany wody jeszcze gorzej chwieją stabilnością biologiczną tego akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Rybki wpuściłem dosyć wcześnie bo po prawie dwóch tygodniach brakło 3 dni do dwóch tygodni roślin jak na 60l akwarium mam dosyć dużo przewaga Egerii i Cabomby, mam też sporą kępkę Mchu jawajskiego. Myślę że zbyt wysoki poziom NO2 i NO3 może być spowodowany nawożeniem roztworami soli. Świerza woda którą biorę do podmian ma NO2 i NO3 0 ml/l więc podejrzewam że to kwestia nawozów. Dziś robię podmianę od jutra zmniejszam dawki nawozów. Zamierzam też po za filtrem z deszczownicą dokupić dołożyć jeszcze pompkę powietrza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...