Skocz do zawartości

glony na szybie


miszszczu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Moje 112 akwa stoi w pobliżu okna - niestety na szybie 3 dni po porządkach pojawiają się malutkie króciutkie zielone niteczki - obstawiam słońce - ale nie wiem czy się nie mylę.

I tu pojawia się pierwsze pytanie - czy powyższe rozumowanie jest słuszne?

Do niedawna miałem 6 otosków i szyba była czysta, teraz otosków brak i pojawiają owe niteczki - czy zatem mogę wysnuć wniosek że otoski skutecznie mi szybkę czyściły czy też wpływ na pojawianie się owych nitek ma pora roku - czyli coraz więcej słońca - choć i w zimę słoneczko też czasem mocno daje czadu.

I teraz drugie pytanie:

czy jakieś inne rybki prócz otosków dały by radę w czyszczeniu szybki? wiem że to tylko półśrodek ale nie mam możliwości przestawienia akwarium... Chętnie bym kupił otoski ale tych w mojej okolicy brak, może ktoś ma wiedzę że w jakimś sklepie wysyłkowym są?

W zbiorniku pływają neony inessa, kiryski, pielęgniczki kakadu oraz bojownik. Zamieszkują także 4 krewetki amano (te żyją w zgodzie z kakadu już od miesiąca więc jest szansa że się uchowają), wczoraj wpuściłem kilkanaście centymetrowych red cherry na próbę.

Dziękuję za zainteresowanie się tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony pojawiają się tylko tam gdzie pada słońce?

Jeśli tak, to nie ma problemu z "wodą".

Jeśli pojawiają się też w innych miejscach, to obstawiałabym inne przyczyny, oświetlenie lub nawożenie.

Otoski poradzą sobie z małą ilością glonów, ale jak sam piszesz są tylko półśrodkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony pojawiają się tylko tam gdzie pada słońce?

Jeśli tak, to nie ma problemu z "wodą".

Jeśli pojawiają się też w innych miejscach, to obstawiałabym inne przyczyny, oświetlenie lub nawożenie.

Otoski poradzą sobie z małą ilością glonów, ale jak sam piszesz są tylko półśrodkiem.

Mam z nimi problem tylko na tej szybie gdzie pada słońce.

Woda jest ok chyba: NO3 15, Po4 1,5 - taki poziom utrzymuję dawkując sole, do tego dodaję potas, magnez i mikro oraz EC.

Czasami glonki uczepią się jeszcze takiej czerwonej roślinki (na liściach) - jej nazwy niestety nie pamiętam - ale z tym się pogodziłem bo to wymagająca roślinka a ja mam średnie warunki oświetleniowe i co2 tylko z reaktora z kwasku więc mi to nie przeszkadza.

 

A czy coś zamiast otosków mogłoby być? Bo tych drani nie mogę nigdzie kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie więcej krewetek amano, ale przy ramirezach będą się chowały i na szybę raczej nie wyjdą...

Uściślając to kakadu ale efekt ten sam;)

amano obrabiają korzenie i to całkiem całkiem im idzie - jeszcze nigdy nie miałem tak "drewnianych" korzeni ;) ale do szyby ich nie ciągnie.

W to że redki przeżyją jakoś nie wierzę - zdecydowanie mniejsze od amano to i do pyska samca łatwiej wlezą ;)

No nic będę czyścił mechanicznie szybkę i szukał otosków ;)

 

Dulle - dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj szorstką gąbką, tak najlepiej ;) Mam podobny problem, też mam akwa przy oknie, plus jeszcze woda nie najlepsza bywa...

W drugim akwa gupiki podskubują glony, ale wątpię, żeby one pomogły :D Ryby roślinożerne, chętnie skubią glony, tylko... że właśnie je skubią... i interesują się też roślinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...