Skocz do zawartości

Rózne glony, nie ustępują :(


Flexior
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zacznę od danych zbiornika:

 

Akwarium: 63l

 

Oświetlenie: 2x15w

 

Podłoże: AquaSubstrate ll+

 

Filtracja: Mignon Filter 1000

 

Obsada:

8x neon innesa

3x otosek

1x pielęgnica Borelli

10-20 krewetek RC

 

Jeśli chodzi o nawożenie to jakoś od miesiąca nawożę solami: K2SO4, KH2PO4, KNO3.

Staram się utrzymywać parametry PO4: 1,5 ; NO3: 15

Od czwartku działa u mnie CO2 z butl (wcześniej było z bimbrowni).

Do tego nawożę jeszcze Planta Gainer Pro Ferro 2ml/dzień tak, aby utrzymać Fe na poziomie 0,2-0,3

 

Parametry wody jakie mam to:

NO2: 0

pH: 7,3

KH: 6-7

PO4: 1,2

Fe: 0,25

 

Jeśli chodzi o NO3, to nie mogę jakoś określić dokładnie, moim zdaniem coś ok 10-12, sami oceńcie:

http://s6.ifotos.pl/img/DSC01348J_rwhwqsx.JPG

 

 

A więc teraz czas na opis problemu.

 

Ponad miesiąc temu byłem przerażony tym jak glony zaczynają przejmować akwarium.

W tym celu postanowiłem zacząć nawozić solami. W dawkowaniu pomógł mi specjalista z innego forum, któremu bardzo jestem wdzięczny.

 

Myślałem, że mając odpowiednie parametry wody, glony ustąpią, ale one niestety rosną coraz szybciej.

Mam i krasnorosty, i malutkie zielone niteczki na liściach, i zielone plamki na szybach i roślinach, które ardzo ciężko wyczyścić.

 

Doradźcie mi jak mogę powstrzymać te glony i jak je zlikwidować??

Myślałem nad dokupieniem 20 krewetek RC i może jeszcze 20 innych, ale to chyba sprawy niezałatwi.

 

Oto zdjęcia akwarium i glonów:

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie: 2x15w

- Jakie świetlówki zastosowałeś - podaj symbol oznaczenie może być coś nie tak ze światłem.

Rośliny są mocno nadwyrężone przez glony. W jakich ilościach nawozisz potasem i czy przy tym KH nawozisz magnezem - bo nic nie wspominasz o tym - przy tak niskim KH magnez trzeba by już uzupełniać , może nie w ilościach jakie wynikają z kalkulatora ale powiedzmy 1/3 z takiej dawki.Przypuszczam że za zaistniałą sytuację może także odpowiadać niestabilny poziom CO2 z bimbrowni , zresztą teraz także poziom rozpuszczonego CO2 jest w granicach 10mg/l (licząc z tabeli) wiec śmiało można go podnosić do 30mg/l to w miarę bezpieczna dawka biorąc pod uwagę dość wysokie dawki nawożenia. Obstawiam że główną przyczyną jest brak węgla - proponuję dodatkowe nawożenie PG-carbo lub E-carbo w dawce 2-3 krotnie większej niż zalecana przez producenta , przez pierwsze 3-4 dni dawkę można podać nawet 4razy wyższą.Ma to także działanie przeciw glonowe. Mocno porażone rośliny niestety trzeba mocno przyciąć i jak największą ilość glonów usunąć mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10g kh2po4 rozpuściłem w 500ml wody destylowanej i podaję

teraz 0,6ml dziennie.

Sole kupowałem w sklepów akwanawozy.sklepna5.pl (o ile dobrze

pamiętam ten link).

Świetlówki jakie mam to:

T8 Sylvania Aquastar 15w

T8 Sylvania GroLux 15w

Niczym innym nie należę.

Co do co2, to nie wystarczy trochę podkręcić to, zamiast kupować

EC?

A jaki jest ten pomiar no3, bo nie jestem pewny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dozowania KH2PO4 wynika że dawka powinna być odpowiednia ale podłoże ASII dość mocno chłonie fosforany i być może ta dawka jest zbyt mała - bez testów będzie ciężko stwierdzić to na 100% - glony które występują wskazują na niedobory fosforu - przynajmniej u mnie takie się pojawiały kiedy PO4 było za niskie. Ja bym podniósł dozowanie fosforu o 100% nawet w ciemno.

Co do kwestii CO2 - na pewno podkręcić - jeśli nie masz teraz środków na zakup PG-carbo to jedyne rozwiązanie.

Światło powinno być ok choć powiem że ja mam także świetlówkę 10000K i ...jakoś nie specjalnie jestem do niej przekonany - w strefie świecenia aquastar'a także pojawiają mi się okrzemki i inne paskudztwa a tam gdzie świeci grolux i 865 praktycznie problemu nie ma . Być może jest to także kwestia dopasowania nawożenia - nie wiem sam - był okres w moim akwarium kiedy przy takim samym nawożeniu pojawiały się jakieś syfy po czym same znikały .Po częściowej przebudowie znów się pojawiły i teraz zanikają...trudno wyczuć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie uzależniłbym od poziomu PO4 - na dziś to niewiadoma. Dawki dozowane są ok - ale nie wiadomo czy podłoże wszystkiego nie wciąga i zanim się "nasyci" - rośliny cholera weźmie . Już napisałem wcześniej - zwiększyłbym dawkę PO4 nawet o 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym NO3 co zrobić??

Trzeba zbić, ale nie wiem czemu takie wysokie, przecież podmianki robię co tydzień.

Może przesadziłem z solą KNO3, wiec narazie chyba to odstawię i zwiększę dawkę KH2PO4 na 1,2ml, a K2SO4 zostawię bez zmian (4ml)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym NO3 co zrobić??

nic nie robić - poziom NO3 jest ściśle uzależniony od poziomu PO4 - niedobory PO4 powodują zablokowanie możliwości wchłaniania NO3 przez rośliny. Podając PO4 umożliwiamy pobieranie NO3 przez rośliny tym samym zaczynają one przyrastać (poziom NO3 spada) i wytwarzać substancje obronne chroniące je przed glonami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To może dopowiem co wiem o tej zależności PO4 i NO3. Fosforu powinno być 10x mniej niż Azotu. No ale fosforu i azotu, a nie fosforanów i azotanów. Znalazłem na necie na jednym z forów wpis, w jaki sposób przeliczać fosforany na fosfor i azotany na azot. Pisał chemik, niejaki Eyeque :)

 

"Jeśli azotanów (NO3) jest 20 mg/L, to azotu (N) jest 20×14/62 = 4,5 mg/L.

Fosforu (P) powinno być zatem 0,45 mg/L, czyli fosforanów (PO4) 0,45×95/31 = 1,4 mg/L. "

 

"14/62" i "95/31" są tu masami molowymi, czy coś w tym stylu, więc to wartość stała przy przeliczaniu :)

 

Sam nie trzymam się ściśle tego. W akwarium zazwyczaj mam 15-20ppm NO3 więc nie robię co chwilę testów na NO3 , pilnuję tylko, żeby PO4 było w granicach 0,8 -1,4, czasami mierząc PO4 , a czasami dodając na ślepo. Nie wiem czy taka bardzo dokładna ilość PO4 w stosunku do NO3 jest aż tak istotna. Na tyle się nie znam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dopowiem co wiem o tej zależności PO4 i NO3. Fosforu powinno być 10x mniej niż Azotu. No ale fosforu i azotu, a nie fosforanów i azotanów.

No to kolego nie jest to wiedza do końca prawdziwa...albo Tobie albo temu komuś coś się pomieszało. Jeśli mówimy o prawidłowym stosunku azotu jako czystego pierwiastka N do fosforu jako czystego pierwiastka P to proporcje te powinny wynosić 16:1 i to wynika ze stosunku Redfielda i jest to przelicznik molowy. Nawiasem mówiąc badania dotyczyły glonów morskich ale przyjęło się to także w akwarystyce słodkowodnej. Dość często dochodzi w związku z tym do pomyłek ponieważ w nawożeniu solami stosujemy proporcje NO3 : PO4 : K+ jak 10:1:20 - nie są to oczywiście żelazne reguły - z punktu widzenia akwarystyki słodkowodnej nazwałbym to punktem odniesienia ponieważ rozpiętość stosowania NO3 (przy PO4=1) waha się od 6 -16 . Zacytuję tu siebie z innej dyskusji na temat właściwych proporcji NO3 do PO4 które powinno wyjaśnić różnice.

Rozrabiamy określoną ilość roztworu KNO3 niech to będzie 10g w 500ml wody i dozujemy taki roztwór do naszego akwarium które ma teoretycznie 100l w ilości 4 ml dziennie - to daje nam wartość azotanów dziennie 0,491mg/l a tygodniowo 3,434mg/l ale azotan potasu to nie jest czysty pierwiastek jako azot N . Dozując te wartości uzyskujemy czystego azotu jako pierwiastka N dziennie 0,111mg/l a tygodniowo 0,775mg/l Tu widać tą różnicę

Stąd po przeliczeniu stosunek czystego azotu jako pierwiastka N do fosforu jako czystego pierwiastka P wynosi 16:1 a z tych samych ilości - stosunek azotanu potasu do diwodorofosforanu potasu wynosi 10:1

No i tak by to w przybliżeniu wyglądało :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie dobre obliczenia podałem, tylko że fosforu powinno być 16x mniej niż azotu, a nie 10x? Pogrubiłem to co poprawiłem :

 

"Jeśli azotanów (NO3) jest 20 mg/L, to azotu (N) jest 20×14/62 = 4,5 mg/L.

Fosforu (P) powinno być zatem 0,28 mg/L (4,5/16) czyli fosforanów (PO4) 0,28×95/31 = 0,86 mg/L.

 

Zgadza się teraz? Ja mam nawóz PO4 w płynie easy life, nie mam soli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bierzemy pod uwagę ilości czystych pierwiastków to tak - Nawozy z serii EL da się policzyć na kalkulatorze zulixa - wystarczy podać dawkę i litraż akwarium a kalkulator nam przeliczy ile faktycznie podajemy przy określonej dawce.Tą funkcję znajdziesz w zakładce podstawowe jakbyś do tego kalkulatora dotarł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...