Skocz do zawartości

Stelaż pod akwarium 850l


artur.z
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

 

Mam "na horyzoncie" akwarium o wymiarach 1830x610x760mm i rozpatruję "budowę" stelaża który utrzyma "te kilka kilogramów". Rozpatrywałem wymurowanie z bloczków ale w "razie draki" nie będzie możliwości przemieszczenia akwaruim. Otrzymałem na forum wskazówkę odnośnie drewnianych kantówek i płyt które sprostają obciażeniu. Proszę o sugestie bądź rady dotyczące gabarytów drewnianych kantówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że "posprzątałeś" w tamtym temacie po mnie... i dobrze... porządek musi być. A wracając do tematu widziałem stelaż w "Hydroponika i filtracja nad akwarium 513l - krok po kroku" i pomyślałem nad wykorzystaniem tego pomysłu gdzie dolna i górna rama z kantówek 95x45mm a słupki z 75x75mm, jako blat wykorzystać płytę OSB 18mm i podłożyć bezpośrednio pod akwarium styropian 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawiec kraje jak materiał staje... więc styro muszę wykorzystać taki jaki jest dostepny w składzie budowlanym... a oni najcieńszy mają 25mm. Mam jeszcze jedną kwestię do przedyskutowania z doświadczonymi akwarystami: akwarium ma stać węższym bokiem pod ścianą czyli w zasadzie jakby niezależnie. Czy stelaż musi mieć szerokość akwarium czy może być np. 20cm szerszy? Planuję wysokość stelaża na ok. 90cm... Czy będzie potrzebne dodatkowe "zakotwiczenie" go np. do podłogi czy ciężar własny zestawu zabezpieczy go przed ewentualną odchyłką od pionu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90cm-za wysoki.

Będziesz miał problemy z grzebaniem w akwa.

 

Blat może być szerszy,z tym,że wtedy wypadało by dać na środku dodatkowe nogi.

 

Edit.W zasadzie te dodatkowe nogi będą zbędne,ale mimo wszystko taki blat nie będzie ładnie wyglądał.

Poza tym jak komuś zachce się na nim opierać,to może być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... ma to być integralna część pokoju dziennego w którym są kanapy... niższy stelaż - kanapa zasłoni akwa w sporej części...

Myślę, że 3-stopniowa drabinka rozwiąże problem wysokości :D A co do szerokości stelaża zostanie więc w szerokości akwa. Blat zrobię szerszy ale będzie wtedy tak jak z parapetem pod oknem. A co ze stabilnością zestawu? Robiłem sam dwa stojaki pod 100 i 80 litrów ale to wogóle nie ma porónania z 850...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba mam już wszystkie wiadomości... Trzeba teraz zebrać wszystkie materiały, sprawdzić co "pod podłogą piszczy" i do roboty...

Myślę, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni "stanie na nogi". Pozostanie kwestia wykończenia całości z zewnątrz i dorobienia funkcjonalnej pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...