Jump to content

[54L] Baniak Qwertyego :)

Share

Recommended Posts

Witam, postanowiłem Wam pokazać mój baniaczek :) Proszę o opinie, z racji tego, że nie robi on szału spodziewam się wielu negatywów, które mam nadzieję zmotywują mnie do pracy nad akwa :)

Akwarium: 60x30x30-54L

Oświetlenie: Początkowo LEDy, od tygodnia 2x świetlówka T5 13W

Tło: Czarny brystol

Podłoże: Grys bazaltowy

Filtracja: Początkowo Aquael Fan Mini plus, od tygodnia zastąpione AZOO mignon filter 360 (kaskada)

Rośliny: Echinodorus Harbich, Echinodorus Red Rock i jeszcze jakieś 4, których nie znam

Ozdoby: 2x korzeń, kokos, czarny kamień

Ryby: 10x neon inessa, 1+1 p. kakadu, 2x kirysek pstry, 2x kosiarka, mam zamiar dokupić coś na dno i pozbyć się kosiarek póki małe :) możecie doradzić w komentarzach :)

Kilka słów o akwarium: zostało zalane 24.04.2012r., początkowo tragicznie oświetlone i filtrowane wyglądało jak BW, bo korzenia nie wygotowałem, teraz jest całkiem inaczej. Mam wrażenie, że gniją mi roślinki, czym to może być spowodowane? obecnie w filtrze jest wkład z gąbki+trochę węgla aktywnego, na co wymienić? Zeolit, torf, ceramika?

Poniżej kilka fotek:

Niestety kosiarki nie na ten litraż :/ dosadź zielska szybko-rosnącego , wywal węgiel z filtra i może wata ... będziesz ją czyścił co 2 dni ale powinno odessać ten syf po korzeniu. I standardowo dolej wody i schowaj termometr .

Powodzenia !

Niestety kosiarki nie na ten litraż :/ dosadź zielska szybko-rosnącego , wywal węgiel z filtra i może wata ... będziesz ją czyścił co 2 dni ale powinno odessać ten syf po korzeniu. I standardowo dolej wody i schowaj termometr .

Powodzenia !

A zamiast waty może być fizelina? Co do ilości wody, to teraz "wylot" z kaskady jest tuż przy tafli wody, jeśli doleję więcej to nic się nie stanie jak wylot będzie pod taflą?

Pustawo trochę 2 rośliny i korzeń przy tym korzeniu nie wygląda na 54l. Kirysy mogą się kaleczyć o bazalt u mnie wszystkie padły w ten sposób i musiałem zmienić podłoże. Termometr też straszy ukryj go za roślinami ale też żebyś miał podgląd na niego. Kakadu harem czyli kup jedną samice jeszcze.

-Te głazy które nazywasz podłożem wymień na coś o mniejszej granulacji. Ja polecam Aqua Nature Pro Soil , Aqua Substarte lub ADA Amazonia II, sam używam Amazoni i wg. jest to genialne podłoże.

-Tą kłodę tez wywal pomniejsza optycznie zbiornik. szukaj korzeni rozgałęzionych. Lasy, rzeki, tereny wycinki drzew.

-Rośliny tez szału nie robią, nie dość ze jest ich 3 na krzyż to jeszcze duże za duże do tak małego baniaka. Coś z niskich roślin i trawnikowych to polecam CI te:

-Hemianthus callitrichoides,

-Eleocharis parvula. Echinodorus tenellus,

-Anubias nana 'Mini',

-Rotala rotundifolia,

-Myriophyllum sp.,

-Pogostemon erectus,

-Hydrocotyle sp. Japan,

-Hemianthus micranthemoides,

-Staurogyne repens

-Przydało by się stałe Co2, lub jak chce Ci się bawić to postaw bimbrownie ale wg. mnie strata czasu.

-Czym planujesz nawozić? sole czy gotowa linia nawozów? PG, ADA, Azoo, Karel Rataj?

Brakuje mi tu jakiegoś zamysłu,planu czy koncepcji jak amm wyglądać te akwarium, mogłeś dac z tyłu 10cm żwirku a z przodu 5cm, zrobić jakaś dolinę. A tak to zwyczajnie wsadziłeś korzeń, trzy rośliny i gitara.

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/index0b.html Tu masz zbiorniki w twoim litrażu, pooglądaj i zobacz co można stworzyć:)

Pozdrawiam,

Edit,

Tu masz przykład ładnie prowadzonego banika przez Maćka z ra, fakt że wywalił na niego ok 6k no ale efekt powalający:)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

@ Przemek

Nawozić roślinki będę Planta Min od tetry.

A tak w ogóle to kupiłem moczarkę, mech jawajski, anubiasa i trawkę, mam pomysł jak to usadzić, ale dzisiaj już mi się nie chce, jutro zrobię i wrzucę fotki :)

@ Przemek

Nawozić roślinki będę Planta Min od tetry.

A tak w ogóle to kupiłem moczarkę, mech jawajski, anubiasa i trawkę, mam pomysł jak to usadzić, ale dzisiaj już mi się nie chce, jutro zrobię i wrzucę fotki :)

Zatem czekamy na efekty. Ale popracuj nad ułożeniem dna! Zrób dolinę albo spad np.(tył 10cm, przód 5 cm) Staraj się stworzyć z tego coś wyjątkowego, coś co przedstawia kawałek natury. Nie bój się eksperymentować z rozgałęzionymi korzeniami, gałęziami etc.

Życzę Ci powodzenia:)

Hm do zrobienia doliny potrzebowałbym dodatkowy żwir, niestety mieszkam na wsi, a nawet jak pojadę do miasta to bazalt mam tylko na zamówienie, bo normalnie nie mają w sprzedaży... Ale spróbuję coś wymyślić z tym co mam :) Dzięki za wsparcie :) Pozdro.

@ Edit

Zapomniałem dodać, że z filtra wywaliłem wkład węglowy. Teraz mam 2 gąbki, jedna o małych oczkach, druga o większych, trochę fizeliny i kupiłem bioceramikę, i wypchałem cały filtr :) Jest dużo lepiej, ale mam jeszcze zamiar wywalić trochę ceramiki i zrobić miejsce na zeolit, dobry pomysł? Ewentualnie co mogę kupić? Zeolit, torf, jakieś inne propozycje? xD

Witam, poukładałem trochę inaczej w baniaczku. Dołączam fotkę i od razu pytam czy można jakoś przymocować wgłębkę na korzeń jak mech? Będzie rosła?

P.S.

Nie patrzcie na tę paskudną grzałkę, była na chwilę i się załapała na foto.

Przy piachu dodaj kokos dla swoich pielęgniczek. Lepiej by było, gdybyś w ogóle powiększył powierzchnie piachu, bo pielęgniczki lubią przesiewać podłoże.

Pod względem aranżacji nie mogę nic zarzucić, bo jest ładna, prosta i ciekawa.

Dolej wody do końca.

Dziękuję za ciepłe słowa. Zastanawiam się czy całkiem nie zrezygnować z bazaltu i zastosować sam piasek, chociaż taka "plaża" ciekawie wygląda przy bazalcie, więc może zrobię jakoś pół na pół :) I jeszcze, czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy czekać aż mech rozrośnie się na cały korzeń, czy kupić na to łyse miejsce wgłębkę?

W porównaniu z pierwszymi zdjęciami widać sporą zmianę na plus, w obecnej aranżacji akwarium prezentuje się fajnie, choć tak jak już ktoś wspomniał, nieduże akwarium i duże elementy wystroju to z reguły nie najlepszy zestaw.

• 4 weeks later...

Witam, byłem zmuszony przenieść baniak w inne miejsce, bo w dawnym zarastało glonami. (docierało zbyt dużo światła słonecznego) Przy okazji przeprowadziłem zmianę wystroju, powiększyłem "plaże", bo zauważyłem, że pielęgniczki i kirysy bardzo ją lubią, a oto efekt: (Zdjęcie robione przy nocnym oświetleniu barwy fioletowej 8W, w dzień bez zmian: 2x13W)

• 3 weeks later...

Witam, przepraszam, że post pod postem, ale dzisiaj rano zauważyłem bardzo agresywne zachowanie moich pielęgniczek kakadu, zarówno samca jak i samicy, po chwili zauważyłem, że mają potomstwo, pływało ok 8-10szt. młodych. Przed chwilą wróciłem do domu i zauważyłem, że samica nadal jest bardzo agresywna i odgania inne ryby z miejsca w którym rano były młode, a samiec pływa sobie spokojnie po całym akwarium. Niestety teraz już nie dojrzałem młodych... :( Co mogło się z nimi stać? Kiryski czy neonki zeżarły? A może coś innego się stało? Zaznaczam, że to jest pierwsze tarło moich rybek, w ogóle mam tylko samca i samicę i się dziwię, że się parka dobrała :)