Skocz do zawartości

Rośliny nie rosną


Zbyhu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.W moim akwa poj.50L (ze żwirem , wody 40L) nie rosną roślinki.Mam dwie żabienice.Świetlówki to 14W Sun Glo i 8W Sylvia grolux.CO2 nie daję, ostatnio zrobiłem test Fe i nic nie było:( Najpierw dałem 1 tabletkę AquaFlora, na nazajutrz drugą, za parę dni następną i za 2 dni 2 naraz.Oczywiście każde dodanie było poprzedzane testem.Wczoraj dodałem troszkę siarczanu VI żelaza II i poziom minimalnie się podniósł, ale jeszcze za mało.Woda troszkę twarda NO3 z 30 mg?/L.

Daję zdjęcia roślinek:

Proszę o pomoc

post-13985-13685169361046_thumb.jpg

post-13985-13685169361463_thumb.jpg

post-13985-13685169361868_thumb.jpg

post-13985-13685169362239_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 tak wysokie ponieważ roślinom coś brakuje i dlatego go nie pobierają. Zgodzę się z Dulle że światła też może być troszkę przymało. Jeśli masz możliwość podaj wyniki testów na Po4. Inaczej będzie ciężko pomóc.

 

Dawkowanie nawozów na "oko" nie wiele pomaga.

 

Edit:

 

Żelazo zero? Jak z glonami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,46 W/l to mało?

Jak już coś to 0,44W/?

 

Przepraszam nie zauważyłem tej świetlówki 8 Wat. Żelazo piszesz że masz =0 , minimum żelaza to 0,2-0,3. Podaj jak masz możliwość test na Po4. Żabienice większość składników odżywczych czerpią korzeniami , więc np. kulki gliniano-torfowe były by wskazane.

 

P.S-Potas dodajesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła mam 0,55W/l bo wody jest 40 litrów.Nie znam PO4 ale nie długo kupię test i powiem.Nawożę tabletkami sera (nie pamiętam jak się nazywają bo nie mam opakowania, ale było żółte). Teraz żelaza mam z 0.08 mg/L ale 0 było przed dodaniem FeSO4.Naświetlam ok 11-12 godzin.Glonów mam trochę ale nie bardzo dużo :D Nie wiem czy te tabletki mają potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła mam 0,55W/l bo wody jest 40 litrów.Nie znam PO4 ale nie długo kupię test i powiem.Nawożę tabletkami sera (nie pamiętam jak się nazywają bo nie mam opakowania, ale było żółte). Teraz żelaza mam z 0.08 mg/L ale 0 było przed dodaniem FeSO4.Naświetlam ok 11-12 godzin.Glonów mam trochę ale nie bardzo dużo :D Nie wiem czy te tabletki mają potas.

Przelicznik W/l nie bierze pod uwagę pojemności netto :D Więc liczymy tyle ile wychodzi z wymiarów akwarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fosforanów mam ok 1mg/L

Czyli teoretycznie trzykrotnie za mało w stosunku do azotanów ale ja bym tu niepowodzeń upatrywał gdzie indziej - nawożenie to sprawa pierwsza a podłoże to kwestia druga . Żabienice to rośliny o potężnym systemie korzeniowym wymagające żyznego podłoża zasobnym podłożu rosną praktycznie w każdych warunkach , w jałowym wymagają dopracowanego systemu nawożenia słupa wody (intensywnego) - w Twoim przypadku podłoże jest praktycznie jałowe wzbogacone jedynie jakimiś tabletkami - to rozwiązanie jest...prowizoryczne tak bym to nazwał. Po roślinach widać wyraźnie braki azotu (w wodzie azot jest ale rośliny nie mogą go pobrać bo brakuje fosforu) , żelaza , potasu i węgla - brak CO2 przy tym oświetleniu , brakach fosforu sprawi spore kłopoty. Proponowałbym zacząć nawożenie KH2PO4 , K2SO4, i jeśli nie ma instalacji CO2 to zastosuj PG-carbo lub EL-carbo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Mam te żabienica może ok.1 rok i zawsze rosły podobnie.Nowe liście są ładne ale stare już brzydkie :(

Podłoża mam ok 5 cm i to chyba dobrze.Ale jak zacznę nawozić tymi solami to mi wzrośnie twardość, a wodę mam już twardą.Co do CO2 to zrobię ,bimbrownie'' na drożdżach i cukrze.

Łoren; myślisz mam za mało fosforanów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoża mam ok 5 cm i to chyba dobrze

dobrze - ale to podłoże jałowe więc tak samo jakby go nie było - stanowi jedynie punkt zakotwiczenia roślin przy dnie - jako źródło pokarmowe dla roślin nie funkcjonuje .Napisałem wcześniej

Żabienice to rośliny o potężnym systemie korzeniowym wymagające żyznego podłoża

Co do fosforu napisałem wcześniej i uważam ze dość zrozumiale : - względem azotanów jest fosforu za mało . Nawożenie jednak należy prowadzić kompleksowo - tak aby wszystkie niezbędne pierwiastki w wodzie były w odpowiednich proporcjach do siebie. Problemem jednak jest tutaj jeden z podstawowych pierwiastków makro jakim jest węgiel - brak instalacji CO2 i niepodawanie go w innej formie + duże oświetlenie + niedobory fosforu - moim zdaniem w niedługim czasie przyczynią się do zaglonienia akwarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...