Skocz do zawartości

Oświetlenie 3xPhilips 23W 2700K 1500lm do akwa 125l.


simon-u
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Jakiś czas temu nabyłem zaniedbane akwa 125l. W akwa znajdowały się pyszczaki i trzciniak, dwie schorowane i wątłe roślinki, jedna świetlówka rurowa 18W Yellow, zamek, biało czarne kamyczki o ostrych krawędziach(nie wiem jak je się nazywa) z przewagą białych, kilka dużych, brązowych, płaskich kamieni o szorstkiej powierzchni, muszla filtr Aquael Fan-2 5,2W 450l/h.

Rybki zostały wymienione na piękny drobiazg: gupiki, kiryski, molinezje, neony. Muszli się pozbyłem, bo utwardza wodę.

Ze względu na to, że chciałem dla rybek i mojego oka ładne roślinne dno, wymieniłem świetlówkę rurową 18W na trzy świetlówki kompaktowe Philips 23W, 1500lm, 2700K, a pokrywę od wewnątrz pokryłem folią aluminiową, aby zrobić odbłyśnik.

I teraz pytanie do obeznanych w temacie, czy takie oświetlenie da radę i jakie roślinki mogę do niego kupić. Ze względu na ciepłą barwę myślę jeszcze o dołożeniu jakiejś zimnej świetlówki.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Edit:

Dodaję fotki wnętrza pokrywy.

Jak widać na fotkach, zbierają się skropliny pary wodnej na odbłyśniku. Montować wentylację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wymienić dwie lub wszystkie na 6500K?

Przy trzech świetlówkach mam ok. 0.55W/l, więc powinno wystarczyć.

Edit:

Zainspirowany tematem znalezionym na tym forum: http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm poszperałem trochę i dotarłem do wykresu widma z zaznaczeniem obszarów, które mają wpływ na fotosyntezę roślin i trochę innych informacji: http://www.mojeakwarium.pl/forum/index.php?topic=481.0

Pierwszy obrazek od góry.

Może się to przydać.

Edit 2:

Jak widać na rysunku, jeśli można ufać temu zestawieniu, najlepsze wycinki widma dla fotosyntezy(choć wątpię, że wszystkie rośliny na ziemi tak mają, a zwłaszcza te wodne) to dwa piki widma.(Pierwszy pik zawiera się pomiędzy fioletem przechodzącym w ciemnoniebieski, a błękitem przechodzącym w błękitno-jasnozielony, z maximum przy przejściu z ciemnoniebieskiego w jasnoniebieski. Natomiast drugi pik zawiera się pomiędzy jasnożółtym, a ciemnożółtym przechodzącym w pomarańczowy) to moje subiektywne wrażenia kolorów zniekształcone oddawaniem barw przez laptopa i pewnie jeszcze innymi czynnikami.

Na nieszczęście dla mnie żarówki Philips 2700K dają najwięcej fioletu, zieleni i czerwieni, troszkę niebieskiego i prawie w ogóle żółtego(można to u mnie zaobserwować patrząc pod kątem na boczną ścianę akwarium co pewnie też jest obarczone wieloma błędami, w tym moim wzrokiem).

Więc przestroga dla wszystkich: Według mnie świetlówki kompaktowe Philips 2700K to zło dla naszych zielonych podopiecznych w akwarium! Ale miłe dla mojego oka :D

Edit 3:

Witam ponownie. Znowu trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że wymienię te trzy kompakty 827 23W na cztery świetlówki liniowe 865 18W(dłuższych raczej nie zmieszczę, ale muszę jeszcze dokładnie zmierzyć) i mam dylemat dotyczący sterowania-zasilania:

1) Wykorzystuję balasty z moich trzech kompaktów 23W+jeden kompakt dokupuję(20zł/szt.) i zasilam nimi świetlówki liniowe 18W.

2) Pier..lę eksperymenty i kupuję(chyba lepsze) balasty elektroniczne oszczędzając kompakty do innych celów.

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...