Jump to content

Oświetlenie 3xPhilips 23W 2700K 1500lm do akwa 125l.


simon-u
 Share

Recommended Posts

Witam szanowne grono.

Jakiś czas temu nabyłem zaniedbane akwa 125l. W akwa znajdowały się pyszczaki i trzciniak, dwie schorowane i wątłe roślinki, jedna świetlówka rurowa 18W Yellow, zamek, biało czarne kamyczki o ostrych krawędziach(nie wiem jak je się nazywa) z przewagą białych, kilka dużych, brązowych, płaskich kamieni o szorstkiej powierzchni, muszla filtr Aquael Fan-2 5,2W 450l/h.

Rybki zostały wymienione na piękny drobiazg: gupiki, kiryski, molinezje, neony. Muszli się pozbyłem, bo utwardza wodę.

Ze względu na to, że chciałem dla rybek i mojego oka ładne roślinne dno, wymieniłem świetlówkę rurową 18W na trzy świetlówki kompaktowe Philips 23W, 1500lm, 2700K, a pokrywę od wewnątrz pokryłem folią aluminiową, aby zrobić odbłyśnik.

I teraz pytanie do obeznanych w temacie, czy takie oświetlenie da radę i jakie roślinki mogę do niego kupić. Ze względu na ciepłą barwę myślę jeszcze o dołożeniu jakiejś zimnej świetlówki.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Edit:

Dodaję fotki wnętrza pokrywy.

Jak widać na fotkach, zbierają się skropliny pary wodnej na odbłyśniku. Montować wentylację?

Link to comment
Share on other sites

A może wymienić dwie lub wszystkie na 6500K?

Przy trzech świetlówkach mam ok. 0.55W/l, więc powinno wystarczyć.

Edit:

Zainspirowany tematem znalezionym na tym forum: http://strony.aster.pl/faolan/light03.htm poszperałem trochę i dotarłem do wykresu widma z zaznaczeniem obszarów, które mają wpływ na fotosyntezę roślin i trochę innych informacji: http://www.mojeakwarium.pl/forum/index.php?topic=481.0

Pierwszy obrazek od góry.

Może się to przydać.

Edit 2:

Jak widać na rysunku, jeśli można ufać temu zestawieniu, najlepsze wycinki widma dla fotosyntezy(choć wątpię, że wszystkie rośliny na ziemi tak mają, a zwłaszcza te wodne) to dwa piki widma.(Pierwszy pik zawiera się pomiędzy fioletem przechodzącym w ciemnoniebieski, a błękitem przechodzącym w błękitno-jasnozielony, z maximum przy przejściu z ciemnoniebieskiego w jasnoniebieski. Natomiast drugi pik zawiera się pomiędzy jasnożółtym, a ciemnożółtym przechodzącym w pomarańczowy) to moje subiektywne wrażenia kolorów zniekształcone oddawaniem barw przez laptopa i pewnie jeszcze innymi czynnikami.

Na nieszczęście dla mnie żarówki Philips 2700K dają najwięcej fioletu, zieleni i czerwieni, troszkę niebieskiego i prawie w ogóle żółtego(można to u mnie zaobserwować patrząc pod kątem na boczną ścianę akwarium co pewnie też jest obarczone wieloma błędami, w tym moim wzrokiem).

Więc przestroga dla wszystkich: Według mnie świetlówki kompaktowe Philips 2700K to zło dla naszych zielonych podopiecznych w akwarium! Ale miłe dla mojego oka :D

Edit 3:

Witam ponownie. Znowu trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że wymienię te trzy kompakty 827 23W na cztery świetlówki liniowe 865 18W(dłuższych raczej nie zmieszczę, ale muszę jeszcze dokładnie zmierzyć) i mam dylemat dotyczący sterowania-zasilania:

1) Wykorzystuję balasty z moich trzech kompaktów 23W+jeden kompakt dokupuję(20zł/szt.) i zasilam nimi świetlówki liniowe 18W.

2) Pier..lę eksperymenty i kupuję(chyba lepsze) balasty elektroniczne oszczędzając kompakty do innych celów.

Co polecacie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...