Skocz do zawartości

Kij w mrowisko - rangi użytkowników do korekty?


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że czasami to co piszę bywa kontrowersyjne ale w momencie przeprowadzanych zmian na forum być może należałoby także zająć się pewną z pozoru błahą sprawą , która po dokładniejszym przeanalizowaniu wcale taka błaha nie jest i ma wpływ na całokształt wizerunku forum. Otóż...chciałbym podnieść tu kwestię rang użytkowników ,które moim zdaniem w obecnej formie są całkowicie bez sensu - mało tego potrafią bardzo skutecznie zmylić nowych , mniej doświadczonych userów . Na forum pojawiają się nowi użytkownicy - różni - nowi nie wiedzący nic , nowi - mający jaka taką wiedzę i weryfikujący ją z wiedzą z innych forów , pojawiają się także osoby nowe posiadające spory zasób wiedzy. Wszystkie te osoby na start otrzymują status nowy...powiedzmy że ok potem są jakieś tam inne rangi małomówny...trudno być "dużomównym" kiedy się jest kilka dni na forum - nic z tej rangi nie wynika.W końcu pojawia się np ranga "wyjadacz" :) No i teraz - nowy - nie posiadający wiedzy ani doświadczenia użytkownik pisze temat - wszystko jedno jaki i dostaje odpowiedź od "początkującego" (z rangi) który ma wiedzę niewspółmiernie dużą w porównaniu z "wyjadaczem" którego licznik postów jest nabity a kwestie wiedzy merytorycznej leżą , i kwiczą ze śmiechu. Pozwoliłem sobie troszkę pobuszować po zasobach i poczytać posty "wyjadaczy" spora część z nich sprowadza sie do postów typu "moja molinezja ma dwa pryszcze...yhy...a Twoja trzy? ..." Zakładam że będąc całkiem zielonym userem na dodatek spanikowanym (najczęściej trafiają nowi użytkownicy którym coś się zepsuło w akwarium i szukają szybkiej pomocy) Dostaję odpowiedź od "początkującego" (mającego wiedzę) i od "wyjadacza" który pisze bzdety (ale ma nabity licznik postów). Normalną sprawą jest pójście drogą ..."wyjadacza"...No bo w końcu jak ktoś jest początkujący, to co on tam może doradzać..."Wyjadacz" na pewno wie....no ja bym dopowiedział że w wielu przypadkach wie jak wyjeść mamie przygotowany krem do tortu i to by było na tyle.

Tak więc wracając do meritum - rangi użytkowników moim zdaniem należałoby zmienić - wypracować taką formułę żeby nie zachęcać do nabijania licznika postów po to aby mieć dwie rybki niebieskie czy czerwone czy jeszcze inne - bo nie są one moim zadaniem absolutnie wyznacznikiem niczego. Jestem w stanie się założyć, że likwidując obecne rangi użytkowników i umieszczając np licznik postów w profilu użytkowników (widocznym dopiero po wejściu w profil) natychmiast spadnie liczba "postów-śmieci" które nic nie wnoszą do całokształtu forum (doświadczenie z innego forum gdzie również były wyścigi kto napisze więcej) . W obecnej chwili jest tych postów tak dużo że wyłowienie jakiejś sensownej wiedzy jest prawie niemożliwe. Dlatego też ciągle pojawiają się kolejne pytania które padały już dziesiątki i setki razy i pojawiają się kolejne bezsensowne odpowiedzi i rosną kolejne pokolenia "wyjadaczy" - chyba nie o to chodzi ?

Może jakimś rozwiązaniem byłoby nadawanie rang użytkownikom przez jakieś określone gremium - Niech by to byli moderatorzy + osoby które są na forum zauważalne , które piszą sensownie i wykazują się faktyczną wiedzą (obecni przyjaciele?) . Może warto zastosować np pomysł z innego forum gdzie "wyjadacze" ale tacy prawdziwi mają nadawaną rangę "Akwarysta" gdzie jedynym kryterium tej rangi jest posiadana wiedza a nie nabity licznik postów i wtedy każdy nowy kto wchodzi na forum wie że ta osoba ma wiedzę i że jest ona potwierdzona doświadczeniem - takie osoby to nie teoretycy-gawędziarze tylko fachowcy. Nie mieszałbym także rangi "Przyjaciela" z rangami speców z określonej dziedziny akwarystyki. To dwie różne sprawy moim zdaniem - przyjaciel to osoba która służy pomocą , która dała się poznać jako osoba oddana sprawom forum czyli ludziom tworzącym forum przez merytoryczne wspieranie dyskusji, bezinteresowną pomoc użytkownikom, szacunek wobec innych itp. To taka "Rada Nadzorcza" forum. "Przyjaciel" jest w jakimś sensie "ciałem" doradczym czy tez opiniującym jakieś zamierzenia - szczególnie wtedy kiedy przeprowadzane są jakieś zmiany stanowiące o przyszłości forum. Jeśli do tego jest jeszcze specem w jakieś dziedzinie to dokleić można drugą rangę. Na razie tyle przyszło mi do głowy :)

P.S - żeby uniknąć nieporozumień - nie piję tu do nikogo personalnie kto obecnie nosi rangę "Wyjadacz"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym może być trochę problem. Bo muszą być do tego ludzie którzy będą weryfikować każdą odpowiedź i przyznawać "punkty". Przyjaciele + moderatorzy to i tak chyba mało. Moderatorzy i tak mają (chyba) sporo pracy i bez tego. A co do niektórych z dużą ilością postów niestety, ale się zgodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale i tak nic nie będzie zmienione. Kiedyś było już to poruszane (łącznie z opcją. "pomógł", "piwo").

Swoją drogą to po przez status "przyjaciela" rozumiana jest osoba (według regulaminu), która ma dużą wiedzę i chętnie udziela się na forum. A jak jest w rzeczywistości z tą wiedzą bywa różnie. Według mnie najlepiej odzywać się w tematach gdzie wiemy, że mamy rację.

 

Ps.

...userów . Na forum pojawiają... z innych forów , pojawiają się także

znaki interpunkcyjne daje się tak "...userów. Na forum pojawiają... ... z innych forów, pojawiają się także". Jakoś mnie to razi nie wiem czego..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojezu. Jaka epopeja. Ja napisze w skrócie:

-Posty nabijają się tylko i wyłącznie w działach w których się pomaga, wszystkie RoWiONy, gry, ogłoszenia mają wyłączone naliczanie postów.

-Nabijanie postów/pisanie nieprawdziwych informacji jest karane.

-Spece to obecnie przyjaciele, wyróżniające się wiedzą i aktywne stale na forum osobniki.

-Przyjaciele są od akwarystyki, coś "od forum" właśnie wprowadzamy.

-To tylko nazwy rang, można je od ręki zmienić jeśli podasz lepsze, to tylko ozdobnik. Forum ma prawie 5 lat i nie wiem czy kiedykolwiek były zmieniane. :P

-Ostatnimi czasy widełki rang były zmieniane. Te dolne są trochę wyżej, te górne zostały zbite do bardziej logicznego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował coś takiego,że jest liczba postów i wiadomo są te rybki czerwone niebieskie itd,i nad tymi rybkami każdy zwykły user (nie przyjaciel/mod) miałby rangę. Te rangi byłyby takie:

1. początkujący (każdy na starcie takie ma)

2. obeznany (jeśli zwróci uwagę administracji, będzie jakiś czas na forum i będzie trochę wiedział to dostanie taką rangę)

3. expert ( to chyba jasne-ktoś kto ma dużą wiedzę)

Wszystkie rangi będą przydzielane przez moderatorów i adminów. Można by też robić zebranie, np co miesiąc, i wtedy administracja wybierałaby dla każdego rangę. A może zamiast rybek napisana ta ranga ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja Bobixa wydaje się być całkiem ciekawa - to moim zdaniem mądre rozwiązanie - ale może ktoś jeszcze zechce wyrazić swoje zdanie i wspólnymi siłami wypracujemy jakieś kompromisowe rozwiązanie które nie będzie niektórych prowokowało do nabijania dziesiątków nic nie wnoszących postów bo do tego w gruncie rzeczy to wszystko się sprowadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zmienić tego "przyjaciela" na coś sugerującego wiedzę np. "Człowiek Encyklopedia" ?

Sorki ale sprawność posługiwania się googlami nie świadczy o wiedzy akwarystycznej. :lol:

Dokładnie. ;)

 

 

Moim zdaniem propozycja Bobixa jest najbardziej kompromisowa i mądra. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował coś takiego,że jest liczba postów i wiadomo są te rybki czerwone niebieskie itd,i nad tymi rybkami każdy zwykły user (nie przyjaciel/mod) miałby rangę. Te rangi byłyby takie:

1. początkujący (każdy na starcie takie ma)

2. obeznany (jeśli zwróci uwagę administracji, będzie jakiś czas na forum i będzie trochę wiedział to dostanie taką rangę)

3. expert ( to chyba jasne-ktoś kto ma dużą wiedzę)

Wszystkie rangi będą przydzielane przez moderatorów i adminów.

Proste,ale wydaje się być sensowne.Jestem skłonny się z tym zgodzić.

 

Dodam do tego tylko,że ranga przyjaciela powinna wtedy nie być przyznawana za wiedzę,a za wkład włożony w forum.

Jasne,że taki przyjaciel może być ekspertem,ale wtedy decyzja,którą woli rangę należała by do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że trzeba dodać 3x rang ile jest teraz: po trzy nazwy na każdy grupicon [to z rybkami] i nazwę. Łącznie 15 rang.

Rangi są przypisane do grup użytkowników. Przy czym 1 ranga = 1, lub więcej grup. Chcecie wybierać przez admina, rangi muszą być unikalne, dodajemy kolejne 15 gryp. Są rangi które przeskakują same, za posty, ale unikalne tak nie działają. Damy komuś eksperta z rangą +100 postów i dalej będzie trzeba to ręcznie przerzucać. No nie widzę tego z informatycznego punktu widzenia, no chyba że pokażecie mi gdzieś tak funkcjonujące rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu, za bardzo kombinujesz. Najlepiej byłoby usunąć rangi przeskakujące wraz ze wzrostem postów.

Zamiast "Początkującego" dać "Użytkownik" lub "User". Do tego Obeznany i Expert + Modzi, Przyjaciele i Admini.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej do zrobienia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem dokładnie względem pomysłu Bobixa gdzie:

- ikonki to rybki, rosną względem ilości postów.

- na górze mamy tekst, opisujący "stopień zaawansowania".

 

Bez rang zmieniających się względem ilości nabitych postów, to bez problemu zrobić można, ale jak dla mnie jest to tylko rozbijanie przyjaciela na drobne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby usunąć rangi przeskakujące wraz ze wzrostem postów.

Zamiast "Początkującego" dać "Użytkownik" lub "User". Do tego Obeznany i Expert + Modzi, Przyjaciele i Admini.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej do zrobienia.

Kapitalne rozwiązanie - podpisuję się pod tym dwoma rękami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...