Skocz do zawartości

RC - akwarium od postaw ! POMOCY :D


Dejwid145
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam akwarium 45l i chciałbym hodować w nim krewetki Red Cherry. W temacie krewetek jestem "zielony". Jakie im stworzyć warunki do życia od podstaw? Na razie mam podstawowe wyposażenie: filtr, grzałka itd. Nie mam zielonego pojęcia na temat pH itp. Jako roślinę chciałem kupić dosyć duży mech jawajski (prawie na całe akwarium). Wystarczy? Jak się nimi opiekować żeby dobrze sobie "mieszkały" ? ;D Miałem już do czynienia z rybami i nieciekawie to wspominam. Boję się że pozdychają. Proszę o pomoc ! ;D

 

Za odpowiedzi bardzo dziękuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krewetki powinny mieć podłoże o drobnej granulacji np. piach mech doskonale się nadaje do krewetek zresztą nie tylko. Oprócz mchu posadź kilka innych roślin dla poprawienia efektu wizualnego. Krewetki RC nie mają wygórowanych wymagań co do wody wystarczy odpowiednia filtracja. Krewecie oprócz granulatu możesz karmić np. bananem ;) Tyle na razie z mojej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę troche więcej.

PH nie gra wielkiej roli, ale żeby miało koło 7.Ważne żeby wahań nie było parametrów i woda była czysta i związków miedzi i azotu w niej nie było za dużo, czyli podmieniania co tydzień koło 30% wody powinno załatwić sprawę.Jaki masz filtr?Pamiętaj, aby nie filtr miał gąbke , żeby nie wciągnęło kreweci.

Rośliny to głównie drobnolistne .Mchy wskazane.Podłoże to drobna granulacja(jak najmniejsza), piach albo czarny żwirek.Mozna kupić podłoże dla krewetek np.Red Bee Sand Shirakura podobno dobry.

Karmić je można wieloma rzeczami.jest na forum temat z lista co może jeść.Groszki nie groszki, banany nie banany , i można dawac im spirulinę.Temperatura standart koło 26 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podłoże do wymiany ;] Filtr mam Aquael fan mini plus ;D A jakie polecacie roślinki oprócz mchu jawajskiego które byłyby mało wymagające ? Może wymienić żarówkę bo mam 35-cio centymetrową świetlówkę, która spełnia raczej tylko funkcje oświetleniowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam akwarium 45l i chciałbym hodować w nim krewetki Red Cherry

Co do roślinek to coś w stylu moczarka,rogatek,anubias i może jakieś żabienice

tak...można jeszcze lotosy i vallisneria gigantea też by pasowała w tych 45 litrach :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie czepiam :) Dla mnie taki zestaw roślin nadaje się do akwarium bardzo "ogólnego" z jakimiś molinezjami czy innymi rybkami ale nie do typowej kreweciarni gdzie powinny występować rośliny drobnolistne , duże ilości mchów , wątrobowców np pelii, roślin trawnikowych itd jako miejsce żerowania i schronienia małych krewetek . Wyobrażenia mogą być rożne - moje jest takie jak napisałem - wizja kolegi mnie rozbawiła - tak po prostu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie czepiam :) Dla mnie taki zestaw roślin nadaje się do akwarium bardzo "ogólnego" z jakimiś molinezjami czy innymi rybkami ale nie do typowej kreweciarni gdzie powinny występować rośliny drobnolistne , duże ilości mchów , wątrobowców np pelii, roślin trawnikowych itd jako miejsce żerowania i schronienia małych krewetek . Wyobrażenia mogą być rożne - moje jest takie jak napisałem - wizja kolegi mnie rozbawiła - tak po prostu :)

Wcale-od razu widać,że się nie czepiasz ;) Ja mam takie roślinki w moim krewetkarium i wdł mnie tam pasują ;) Ale przecież lepiej wymienić rośliny których autor tematu może wcale nie dostać w zoologu,poza tym podałem tylko przykłady ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkanDaL - Jest mi z Tobą trudno podejmować dyskusję ponieważ moje postrzeganie akwarystyki jest całkowicie inne niż Twoje. Moje staram się oprzeć o wiedzę, doświadczenie i szukanie najlepszych wzorców - tym samym różnimy się zasadniczo.

Przepraszam za OT - jak coś to można wyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą w pełni ;) Ty lepiej znasz się na roślinach-tu chyba nikt nie ma wątpliwości.Ja autorowi tematu podaje tylko przykładowe rośliny,które są łatwe w utrzymaniu i u mnie się sprawdzały.Osobiście wolę akwaria,których aranż jest zbliżony to stanu faktycznego biotopu ryb-Ty wolisz roślinniaki i umiesz dobierać do siebie gatunki roślin itp.W takim razie spoko-jako zielony w sprawach doboru roślin ustępuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezwany do tablicy zaproponuję takie oto rozwiązanie które można zrobić w kreweciarni :

1. Jakiś korzonek rozgałęziony typu red moor wood centralnie w środek korzenia bolbitis heudelotii, między niego naszczepić kilka kawałków microsorium narrow , świetnie wygląda w odmianie thin leaf . Na odnogi korzonka mech np peacock moss - można go również naszczepić w kłącza mikrozorium - wygląda rewelacyjnie. Do tego roślinka na trzeci plan to np pepis dwupręcikowy ,a jako roślina planu drugiego hedyotis salzmanii. Jako roślinka trawnikowa elatine tiandra . I to wszystko . Warunki dla utrzymania takich roślin - podłoże ziemia +żwirek o granulacji 2-3mm lub zasobne podłoże/substrat. Oświetlenie ok 0,5W/l Pełne nawożenie (ja preferuję nawozy własnoręcznie przygotowane - służę pomocą w razie potrzeby) bez instalacji CO2 ale z nawożeniem węglem w płynie np PG-carbo lub E-carbo. Tak sobie wyobrażam akwarium z krewetkami i ewentualnie malutkimi rybkami (neon simulans , rasbora galaxy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie był to duży wydatek można zaopatrzyć sięw rosliny od zaprzyjaźnionych akwarystów - nie ma teraz mrozów więc roślinki można wysłać kurierem bez problemu. Wiem jak wygląda zaopatrzenie przeciętnego sklepu...dlatego nie polecam - lepiej poszukać choćby tu na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam ze poprzeczkę trzeba stawiać wyżej niż niżej... nikt nie powiedział ze musisz wszystko za jednym pociągnięciem mieć w akwarium - uda się kupić część to posadzisz - zostawisz miejsce na resztę - będą wolne środki to kupisz resztę - Jeśli zrobisz teraz "prowizorkę" takie na razie.... a potem zobaczę - to tak już zostanie ;) Ale decyzja oczywiście jest po Twojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...