Jump to content

[112L] Ogrzewanie.

areco
 Share

Recommended Posts

Witam to mój pierwszy post na forum, proszę więc o wyrozumiałość. Zamierzam uruchomić akwarium po raz drugi w życiu. Chciałbym w tym dziale dowiedzieć się czy w akwarium 112l potrzeba mocniejszej grzałki jak 100W. Mój pokój jest przestronny i w zimie jest nie raz zimno temperatura potrafi spaść do 6 stopni i mniej jak ostatniej zimy. Czy 100W grzałka wystarczy do ogrzania akwarium 112l w takich warunkach do powiedzmy 24 stopni?

temperatura potrafi spaść do 6 stopni i mniej

Jak będziesz miał 6stopni to te 100W zrobi ci w szkle koło 15 o_O

ps. jak żyjesz przy 6*? Chodzisz w golfie, polarze dwóch parach kalesonów i na to szlafrok ? :shock:

Taka temperatura była przy -30 ostatniej zimy.Poza tym to stare budownictwo dom nie ocieplony. Nie każdy ma dobre warunki w domu więc bez dogryzania proszę.

Wracając do tematu w takim razie 150W wystarczy?

Ja temperatura potrafi spaść do takiej temperatury to ja bym pomyślał nad obudowaniem akwarium bocznych i tylnej ścianki styropianem tzn obłożenie a co do grzałki to 150/200w będzie idealna jeśli będzie styropian to 100w starczy.

Powinna wystarczyć :P

Ciekawa teoria. Możesz ją poprzeć jakimiś dowodami? Areco ja też zimą mam chłodno w mieszkaniu, bo w piecu palę dopiero około 17-18 jak z pracy wracam, a w ciągu mroźnego dnia temperatura spada gdzieś do 10 stopni. W akwarium 112 l mam grzałkę 150W i spokojnie daje ona radę ogrzać wodę do 20 stopni, bo na tyle mam ustawiony termostat. Do 24 też powinna zagrzać, ale wtedy będzie chodzić niemal na okrągło, co wiąże się z większym rachunkiem za energię. Polecam ci zastanowić się nad obsadą preferującą chłodniejszą wodę. Możesz dać np ławicę kardynałków, którym grzałka nie jest potrzebna, lub np kirysy pstre, żałobniczki, brzanki różowe, danio pręgowane, przylgi chińskie dla których wystarczy ustawić temperaturę 18 stopni, a i okresowy spadek gdyby taki nastąpił raczej zniosą bez szwanku. Lepiej dostosować obsadę do warunków panujących w pomieszczeniu zwłaszcza, że zawsze trzeba brać pod uwagę ewentualną przerwie w dostawie energii elektrycznej. W końcu awarie się zdarzają a wtedy to i grzałka 300W nie pomoże.

150 W powinno dać radę, ale jak wyżej styropian to dobry pomysł. U mnie temperatura też w zimę spada do 10 stopni i daje radę.

Z tym, że mam włożone do akwa dwie. Setkę i drugą mniejszą w drugim końcu akwa.

Dzięki wielkie za podpowiedź.Ze styropianem to doskonały pomysł. Grzeje w pokoju w piecu kaflowym dlatego takie spadki temperatury. Pokój potrafił się naprawdę wychłodzić ostatniej zimy... Stąd to pytanie. Co do obsady, to chce utrzymać rybki żyworodne jak gupiki, molinezje. I chciał bym utrzymać temperaturę 24 stopni. Styropian to doskonały pomysł.