Skocz do zawartości

Proszę o pomoc - start akwarium 160L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowym na forum i mam nadzieję, że doświadczone osoby mi pomogą. Pragnę założyć nowe akwarium 160L. Wybrałem już wstępnie wymiary :) 100x40x40 ze szkła 6mm. Z pokrywą standardową z dwoma świetlówkami. Proszę o pomoc w doborze pozostałego sprzętu. Na pewno chcę zainstalować filtr zewnętrzny, tylko jaki? I jaka powinna być reszta sprzętu?

 

Co do obsady, to będzie kilka roślinek, na pewno krewetki :) i rybki które nie zjedzą mi krewetek :)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 jest dla roślin, jeśli chcesz mieć zdrowe i ładne rośliny, to jest potrzebne.Czasami fartem zdarza się, że i bez CO2 są piękne i rosną wyśmienicie. Na początku jednak zainwestowałbym w dobry filtr zewnętrzny, np. Juwel 305, choć na tak małe akwarium wystarczy pewnie słabszy. Grzałka też jest ważna, na tyle mocna, aby utrzymać stałą temperaturę. Jeśli fundusze Cię puszczą, kup CO2. Pamiętaj jednak, że ważniejsze są rybki;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , Co2 będzie koledze potrzebne tylko wtedy gdy będzie miał odpowiednie oświetlenie w granicach 0.5 Wat/L i więcej. Jak napisał autor chce kupić pokrywę ze standardowym oświetleniem więc Co2 nie ma sensu.

 

Do autora. Musisz się zastanowić jakie chcesz hodować rośliny i dobrać do nich odpowiednie oświetlenie. Rośliny bardziej wymagające nie będą rosły przy oświetleniu ze standardowej pokrywy , więc i Co2 też nie będzie Ci potrzebne.

 

Jeśli pozostaniesz przy oświetleniu standardowym , rośliny możesz wybrać z tego tematu :arrow:http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=9355 Powinny rosnąć i bez Co2. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki, to nie musi być aż 300W. Zależy od temperatury w pomieszczeniu. Ja np. u siebie w 200L mam grzałkę HT 100 i praktycznie wcale nie grzeje.

Do autora: jeśli u Ciebie w domu jest temperatura ok. 23°C to możesz dać grzałkę o mniejszej mocy (zapewne będzie tańsza), np. 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się 1W na 1L więc sam widzisz. Ale oczywiście można podciągać, no i oczywiście nie same waty się liczą. Tetra uważa, że HT30 jest do akwariów powyżej 30 galonów, czyli około 114L. Ubywa ci łącznie z 15L i podciągasz około 30L, ale zapewniam, że będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A polecicie jakiś dobry sklep ze sprzętem, online? :) A i niedrogi ;)

 

Dodatkowo - mam już wybrane prawie wszystko :) Potrzebuję o poradę w wyborze podłoża... Roślinki chcę mieć zwykłe, proste w utrzymaniu. Gdzie będą mogły się schować np. krewetki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy może ktoś z was polecić dobry i niedrogi sklep online?

 

Dodatkowo - jakie polecacie podłoże? Tak jak wspomniałem wcześniej chcę mieć tam proste w utrzymaniu roślinki i rybki, które nie zjedzą mi krewetek :)

 

EDIT:

 

Akwarium będzie stało na szafce w kolorze jasny wenge.

 

Edytuj posty. // lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kupiłem - 100 x 40 x 40

Do tego pokrywa - Aquael Pokrywa prost. 100x40 CLASSIC

Filtr zewnętrzny - TETRA TEC EX 700

 

Teraz pozostałe rzeczy - podłoże. Zastanawiam się nad żwirkiem, ale ile powinno jego być do takiego akwarium? Jeżeli chcę mieć proste roślinki, to czy też kupić jakieś specjalne podłoże?

I ostatnia rzecz - napowietrzacz. Jaką popkę wybrać i jaki system? Listwę, czy może być np. taki podświetlany wulkan? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzacz (i pomkpa) jest zbędny. Takie bąbelki w nikłym stopniu napowietrzają wodę, a wytrącają z niej bardzo cenny dla roślin dwutlenek węgla (CO2). Od napowietrzania jest ruch powierzchni wody wywołany filtrem.

Co do podłoża to jak nie chcesz wymagajacych roślin (czyli bez substratu) to może być zwykły kolorowy żwirek, czarny (np. bazaltowy) lub JBL Manado - ładne brązowe. Kwestia gustu (osobiście dwóch ostatnich nie polecam).

Co do jego ilości to na sieci są kalkulatory. Byle była warstwa z przodu 4 cm a z tyłu 6-7 cm.

Pamiętaj, że rośliny dobieramy DO OŚWIETLENIA z zbiorniku (i na odwrót) !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest to kwestia gustu, ale większość akwarystów woli naturalny wygląd baniaka - korzenie, kamienie + rośliny. Poza tym te MALOWANE ozdoby mogą być szkodliwe dla wody a przez to dla ryb.

Mnie osobiście takie tandetne ozdoby nie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie uruchomiłem jeszcze akwarium. Kupiłem TETRA TEC EX 700 i zanim włączyłem gość, u którego zamawiałem żwirek odradził mi uruchomienie tego filtru. Zamiast niego, polecił oczywiście za wimianę filtr Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224.

I teraz moje pytanie. Czy brać ten Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224 czy model wyższy 2226? I drugie, czy zamiast Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224 brać może FILTR KANISTROWY UNIMAX 250??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...