Jump to content

Proszę o pomoc - start akwarium 160L


Recommended Posts

Witam wszystkich. Jestem nowym na forum i mam nadzieję, że doświadczone osoby mi pomogą. Pragnę założyć nowe akwarium 160L. Wybrałem już wstępnie wymiary :) 100x40x40 ze szkła 6mm. Z pokrywą standardową z dwoma świetlówkami. Proszę o pomoc w doborze pozostałego sprzętu. Na pewno chcę zainstalować filtr zewnętrzny, tylko jaki? I jaka powinna być reszta sprzętu?

 

Co do obsady, to będzie kilka roślinek, na pewno krewetki :) i rybki które nie zjedzą mi krewetek :)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

CO2 jest dla roślin, jeśli chcesz mieć zdrowe i ładne rośliny, to jest potrzebne.Czasami fartem zdarza się, że i bez CO2 są piękne i rosną wyśmienicie. Na początku jednak zainwestowałbym w dobry filtr zewnętrzny, np. Juwel 305, choć na tak małe akwarium wystarczy pewnie słabszy. Grzałka też jest ważna, na tyle mocna, aby utrzymać stałą temperaturę. Jeśli fundusze Cię puszczą, kup CO2. Pamiętaj jednak, że ważniejsze są rybki;-)

Link to comment
Share on other sites

Panowie , Co2 będzie koledze potrzebne tylko wtedy gdy będzie miał odpowiednie oświetlenie w granicach 0.5 Wat/L i więcej. Jak napisał autor chce kupić pokrywę ze standardowym oświetleniem więc Co2 nie ma sensu.

 

Do autora. Musisz się zastanowić jakie chcesz hodować rośliny i dobrać do nich odpowiednie oświetlenie. Rośliny bardziej wymagające nie będą rosły przy oświetleniu ze standardowej pokrywy , więc i Co2 też nie będzie Ci potrzebne.

 

Jeśli pozostaniesz przy oświetleniu standardowym , rośliny możesz wybrać z tego tematu :arrow:http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=9355 Powinny rosnąć i bez Co2. ;)

Link to comment
Share on other sites

Co do grzałki, to nie musi być aż 300W. Zależy od temperatury w pomieszczeniu. Ja np. u siebie w 200L mam grzałkę HT 100 i praktycznie wcale nie grzeje.

Do autora: jeśli u Ciebie w domu jest temperatura ok. 23°C to możesz dać grzałkę o mniejszej mocy (zapewne będzie tańsza), np. 100W.

Link to comment
Share on other sites

Przyjmuje się 1W na 1L więc sam widzisz. Ale oczywiście można podciągać, no i oczywiście nie same waty się liczą. Tetra uważa, że HT30 jest do akwariów powyżej 30 galonów, czyli około 114L. Ubywa ci łącznie z 15L i podciągasz około 30L, ale zapewniam, że będzie ok.

Link to comment
Share on other sites

A polecicie jakiś dobry sklep ze sprzętem, online? :) A i niedrogi ;)

 

Dodatkowo - mam już wybrane prawie wszystko :) Potrzebuję o poradę w wyborze podłoża... Roślinki chcę mieć zwykłe, proste w utrzymaniu. Gdzie będą mogły się schować np. krewetki :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy może ktoś z was polecić dobry i niedrogi sklep online?

 

Dodatkowo - jakie polecacie podłoże? Tak jak wspomniałem wcześniej chcę mieć tam proste w utrzymaniu roślinki i rybki, które nie zjedzą mi krewetek :)

 

EDIT:

 

Akwarium będzie stało na szafce w kolorze jasny wenge.

 

Edytuj posty. // lopezz

Link to comment
Share on other sites

Akwarium kupiłem - 100 x 40 x 40

Do tego pokrywa - Aquael Pokrywa prost. 100x40 CLASSIC

Filtr zewnętrzny - TETRA TEC EX 700

 

Teraz pozostałe rzeczy - podłoże. Zastanawiam się nad żwirkiem, ale ile powinno jego być do takiego akwarium? Jeżeli chcę mieć proste roślinki, to czy też kupić jakieś specjalne podłoże?

I ostatnia rzecz - napowietrzacz. Jaką popkę wybrać i jaki system? Listwę, czy może być np. taki podświetlany wulkan? :)

Link to comment
Share on other sites

Napowietrzacz (i pomkpa) jest zbędny. Takie bąbelki w nikłym stopniu napowietrzają wodę, a wytrącają z niej bardzo cenny dla roślin dwutlenek węgla (CO2). Od napowietrzania jest ruch powierzchni wody wywołany filtrem.

Co do podłoża to jak nie chcesz wymagajacych roślin (czyli bez substratu) to może być zwykły kolorowy żwirek, czarny (np. bazaltowy) lub JBL Manado - ładne brązowe. Kwestia gustu (osobiście dwóch ostatnich nie polecam).

Co do jego ilości to na sieci są kalkulatory. Byle była warstwa z przodu 4 cm a z tyłu 6-7 cm.

Pamiętaj, że rośliny dobieramy DO OŚWIETLENIA z zbiorniku (i na odwrót) !

Link to comment
Share on other sites

Jarus dzięki za pomoc :) Ale, że jakich dwóch ostatnich podłoży nie polecasz? :) Bo się pogubiłem ;)

A znasz może jakiś fajny sposób na podświetlenie np wulkanu lub latarni :) Wiesz na taki wieczorny nastrój np ;)

Link to comment
Share on other sites

Generalnie jest to kwestia gustu, ale większość akwarystów woli naturalny wygląd baniaka - korzenie, kamienie + rośliny. Poza tym te MALOWANE ozdoby mogą być szkodliwe dla wody a przez to dla ryb.

Mnie osobiście takie tandetne ozdoby nie pasują.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że nie uruchomiłem jeszcze akwarium. Kupiłem TETRA TEC EX 700 i zanim włączyłem gość, u którego zamawiałem żwirek odradził mi uruchomienie tego filtru. Zamiast niego, polecił oczywiście za wimianę filtr Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224.

I teraz moje pytanie. Czy brać ten Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224 czy model wyższy 2226? I drugie, czy zamiast Filtr EHEIM PROFESSIONEL 2224 brać może FILTR KANISTROWY UNIMAX 250??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam, kupiłem taki zestaw:

 

Akwarium - 160 litrów;

Filtr - EHEIM PROFESSIONEL 2224;

Oświtlenie - POWER-GLO 30W oraz GROLUX 30W

 

I mam problem z roślinkami...

 

Proszę o pomoc, dołączyłem zdjęcia...

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...