Skocz do zawartości

Dane do kalkulatora roztworów


tem123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro będę miał nawozy w solach więc chciałem żeby ktoś mi odpowiedział czy dobrze rozumiem działanie tego kalkulatora //niedozwolony link// zamieszczonego przez Łorena w artykule http://forum.superakwarium.pl/post415978.html?hilit=Nawo%C5%BCenie%20ro%C5%9Blin%20w%20akwariach%20HT%20HIGH%20TECH%20wersja%20radosna:%20#p415978. A konkretnie chodzi mi nawożenie podstawowe w arkuszu „Podstawowe” tego kalkulatora.

Ilość wody do podmiany (lub objętość akwarium) – podaję ile mam wody w akwarium lub ile zamierzam wymienić, ilość sporządzonego roztworu nawozu – to w ilu ml wody zamierzam rozpuścić wyliczoną ilość soli, dla każdej soli taka sama ilość wody, Codzienna dawka nawozu do wody – to ilość każdego z roztworów jaką zamierzam wlewać do swojego akwarium lub do wody którą będę wlewał do akwarium w przypadku podmiany. Dobrze to zrozumiałem?

 

4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy, blogi i strony internetowe.//lopezz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to liczę tak

Podaję ilość wody w akwarium netto ( w moim przypadku ok 460l)

w pozycji ilość rozrabianego nawozu - ja rozrabiam po 500ml każdego

dawka dzienna - ja ustaliłem sobie na 10ml każdego bo stężenia mam duże i przy większych stężeniach nie mógłbym rozpuścić w tak małej ilości .

kalkulator wylicza potrzebne ilości soli z których należy zrobić po 500ml roztworu i dozować codziennie tą ilość każdego z nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Łoren to mi wszystko wyjaśnia. Swoją drogą duże masz akwarium. Ja mam 60l ale szacuję że wody wchodzi mi około 35l.

Ja zrobię 250ml roztworów ale bez soli konserwującej przy mojej pojemności i dawkowaniu 5ml się raczej nie obejdzie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej aplikować po 5ml każdego niż ilości mniejsze - Trzeba pamiętać o tym że są to dane wyjściowe i na pewno potrzebna będzie korekta w nawożeniu - jeśli zajdzie potrzeba zmniejszenia dawkowania np o 2/3 któregoś składnika to zdecydowanie łatwiej odmierzyć 2/3 z 5 ml niż z np 1 ml.

Ja mam 60l ale szacuję że wody wchodzi mi około 35l.

- To co zajmuje prawie połowę objętości? Masz tak dużo podłoża? Ja przy 60 l przyjąłbym netto ok 45l a może więcej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w którymś temacie Pisałeś Łoren że nie sypiesz soli konserwującej do roztworów, przez jak długi okres czasu masz roztwory? Ja troszkę skorygowałem obliczenia i zrobię 450ml roztworu będę dolewał do akwarium po 7,5ml dziennie czyli przez 60 dni, obejdzie się bez konserwantu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...