Skocz do zawartości

Sto pytań o HQI


trot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

Wielkimi krokami zbliża się start mojego nowego akwarium i wciąż zastanawiam się nad rodzajem oświetlenia.

Zbiornik jest wykonany na zamówienie wys 50cm szer 60cm gł 35. Pierwotnie chciałem dać tam dwa zestawy 2*18w co dało by 72W czyli przy tym litrażu wyjdzie ~ 0,65 W/L => całkiem miło :D.

Zastanawiam się jednak nad zakupem lampy HQI 70W + 2*18W w świetlówkach. Jedyne czego się obawiam to temperatura - akwarium jest zabudowane w szafce i wentylacja nad taflą jest bardzo słaba.

 

I teraz pytania:

-jak bardzo grzeją się obudowy żarników?

-czy wg was warto 100l oświetlać HQI?

-czy przy tym połączeniu litrażu i rodzaju lampy nie będę przegrzewał wody?

-czemu na alledrogo większość lamp hqi wygląda jak zwykłe żarniki przemysłowe z LM czy Casto tyle, że 5x droższe?

-jaki żarnik powinien być zamontowany do słodkiego akwarium?

 

 

Zależało by mi głównie na głosach posiadaczy HQI ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja wokół akwarium jest obowiązkowa.

 

Ale odpowiem na reszte pytań.

 

czy wg was warto 100l oświetlać HQI?

Przy tej wysokości jak najbardziej.

-czy przy tym połączeniu litrażu i rodzaju lampy nie będę przegrzewał wody?

oczywiście wszystko z głową i trzeba powiesić lampę odpowiednio wysoko nad akwarium.

 

-czemu na alledrogo większość lamp hqi wygląda jak zwykłe żarniki przemysłowe z LM czy Casto tyle, że 5x droższe?

nie umiem tego sprecyzować ale podejrzewam, że jest to żarnik akwarystyczny o odpowiedniej barwie.

-jaki żarnik powinien być zamontowany do słodkiego akwarium?

widizałem 8000k i na prawdę świeci świetnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...