Skocz do zawartości

stężenia soli w 54 L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Lada dzień otrzymam sole :

KNO3 100 g (azot)

KH2PO4 50 g (fosfor)

K2SO4 50 g (potas)

MgSO4 *7H2O 100 g (magnez)

Fe 8% 50 g (żelazo).

Akwarium ma 54 L, netto licze jakieś 45L. POdłoże to czarny bazalt i ziemia ogrodowa, oświetlenie 2x18w, bez co2.

1.Posiadam kalkulator i obliczyłem sobie że : Jeśli rozpuszcze 40g KNO3 w 500ml wody to podając 1 ml roztworu zwiększe NO3 o 1.090 (czyli w około 1) i K o 0,678. Moje pytanie brzmi czy dobrze to policzyłem i czy dobrze to rozumuje ?

2. Zamierzam rozpuścic sole tak aby było mi je wygodnie podawać. Czy tak jak powyżej jest ok ?

3. Czy w moim akwarium o parametrach wymienionych powyżej wystarczą proporcje 10:1:10 ?

4. Czy należy podawać oddzielnie potas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dobrze policzyłeś , ale zanzwyczaj zawsze dostarcza się potas z k2so4 , a na ten potas z kno3 sie mniej patrzy. ;)

2.Nie napisałeś , jak masz zamiar :) .

3. Proporcje , które ja zacząłem stosować N:P:K to 10:1:20

4. Tak należy go podawać dwa razy wiecej niź mamy azotu.

Najlepiej utrzymywać parametry :

-no3 - 15-30

-po4- 1-2

-fe- 0,2-0,3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanzwyczaj zawsze dostarcza się potas z k2so4 , a na ten potas z kno3 sie mniej patrzy.

Patrzy się dokładnie tak samo - potas się sumuje i ten z KNO3 I K2SO4 i KH2PO4 . Niepatrzenie powoduje kumulowanie się się potasu (choć niektórzy twierdzą ze nie można go przedawkować - ja twierdzę ze można - szczególnie dotyczy to tych którzy stosują wodę miękka lub RO ) Zbyt wysoka ilość potasu uniemożliwia pobieranie magnezu .

Nawożenie przyjmuje się tygodniowe a nie "podnoszenie o ileś tam" bo za chwilę sam się nie połapiesz czego ile masz. Zakładamy ze potasu mamy dostarczyć tygodniowo np 20mg/l (łącznie z KNO3 i K2SO3 a także z KH2PO4) nasze dawki nawożenia ustalamy tak aby tą tygodniową dawkę dostarczyć do akwarium - w ilu porcjach? - tu już w zasadzie jest dowolna opcja (ja preferuję nawożenie codzienne czyli swoją tygodniowa dawkę nawozowa dzielę na 7 i podaję codziennie) To samo dotyczy pozostałych składników makro i mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 123Patryk. Będe się trzymał parametrów które podałeś. Nie za bardzo rozumiem tylko co chciałes powiedzieć, że dwa razy więcej potasu niż azotu. Czyli jak np podaje tygodniowo 20 ppm azotu to powinienem jeszcze podawać chociaż 10ppm Potasu ?

 

Jeszcze jedno najważniejsze pytanie... Jestem zmuszony podawać sole raz w tygodniu, codziennie jest niemożliwe. Jak dokładnie to wygląda ?

Chodzi o to żeby po dodaniu soli parametry były na odpowiednim poziomie i co tydzień uzupełniać ich niedobór ? np.

W sobote miałem 15 NO3, za tydzień w sobote 6 NO3, wystarczy ze podam 7 i bedzie ok ?

 

Głupio to wygląda jak się to czyta ale chce uniknąć nieporozumień ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podaje do parametrów takich jak chcem co każdą niedzielę. Tak dobrze rozumiesz dajesz do takich parametrów co chcesz i co tydzień u zupełniasz to co wyżrą rośliny. Zależy na jakim poziomie chceszz trzymać no2 i po4. Co do potasu to jak masz go w wodzie 20 ppm to potasu dajesz 40 ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem obliczenia, może ktoś na to spojrzeć ? :

 

KNO3:

40g w 500ml - 1ml podnosi NO3 o 1mg/l i K o 0,7 mg/l

KH2PO4:

16g w 500ml - 1 ml podnosi PO4 o 0,5 mg/l i K o 0,2 mg/l

K2SO4:

50g w 250 ml - 1 ml podnosi K o 2 mg/l

 

będę utrzymywał :

KNO3 - 15 mg/l

KH2PO4- 1-2 mg/l

Potas - 20 mg/l

Zelazo - 0,2 - 0,3 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...