Skocz do zawartości

[65L] Ogólne


zuku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :) , jestem nowy na forum, po około dziesięciu latach postanowiłem powrócić do akwarystyki :D , kiedyś jeszcze w podstawówce i na początku liceum miałem dwa akwa gdzieś po 40L przez kilka lat na których zbierałem pierwsze doświadczenia, teraz w woli przypomnienia i treningu postanowiłem wystartować z czyś do 100L no i znalazłem u kolegi w piwnicy jego zakurzony zestaw sprzed ładnych kilku lat ;) Akwarium było wykonywane chyba przez niego własnoręcznie bo ma wymiary nie pasujące do jakichkolwiek standardów no ale darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda :lol:

 

Kilka słów na czym stoimy:

Baniak ma dwa tygodnie,63x28x39 wczoraj zostały wpuszczone pierwsze ryby a w sumie się nic nie zmieniło bo zero ruchu w wodzie ;)

napowietrzanie- filtr wewnętrzny z dyfuzorem napowietrzającym

oświetlenie- 2xT8 16W Cool White

filtracja- filtr kaskadowy 400L/h gąbka+zeolit

gatunki i ilość ryb: narazie 3x bocja wspaniała, 2x zbrojnik niebieski, 1x kosiarka

rośliny- parę gatunków jest

inne sprzęty-grzałka 100W, termometr

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty- JBL biotopol, Tropical białkowy i witaminowy w płatkach

parametry wody- 28°C

 

 

 

 

Do tego pozwolę sobie załączyć zdjęcie z marcowego polowania na korzeń na lubuskich torfowiskach- tak wyglądał on w swoim naturalnym środowisku :lol:

 

 

Trochę pracy mnie kosztował i nerwów napsuł ale w końcu wylądował w akwa i tak :twisted:

Zapraszam do komentowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to akwa przejściowe, docelowo będzie 240L choć ze swojego doświadczenia wiem że w mniejszych zbiornikach ryby nie rosną do swoich normalnych rozmiarów, miałem już te gatunki prócz kosiarki i powiem że praktycznie wieksze nie rosły przez kilka lat, z kolei u kolegi w 160L zbrojniki były naprawdę spore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to akwa przejściowe, docelowo będzie 240L choć ze swojego doświadczenia wiem że w mniejszych zbiornikach ryby nie rosną do swoich normalnych rozmiarów, miałem już te gatunki prócz kosiarki i powiem że praktycznie wieksze nie rosły przez kilka lat, z kolei u kolegi w 160L zbrojniki były naprawdę spore

 

Nie rosły bo skarłowaciały , bocje wspaniałe potrzebują większego zbiornika niż 240L , jeśli mają warunki osiągają spore rozmiary 25-30cm to dla nich nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O obsadzie już było(do oddania),więc jedziemy dalej.

Korzonek wygląda spoko.Daj jakieś tło.

Pogrupuj rośliny i daj je na tył.

Wąkrotka może być na 2 planie.

Dokup rośliny na 1 i 2 plan.

Nad tłem właśnie pracuje, dużo osób poleca zwykłe czarne, ale jeszcze muszę się zastanowić, roślinki na pierwszy plan są, jest około 15 sztuk w trzech gatunkach tylko muszą się rozrosnąć a później po przycince opanuję to żeby nie było takiego haosu, ogólnie na tył priorytet ponieważ w pierwszym tygodniu przerabiałem parę razy obudowę z oświetleniem i parę roślinek zmarniało przez brak dostępu oświetlenia za korzeniem gdyż lampy musiały stać z przodu przez kilka dni. Bardzo podoba mi się moczarka i kabomba więc raczej takie tam wjadą.

Co do rybek, to praktycznie jest pusto, zbrojniki zakochały się w korzeniu i się od niego nie odlepiają, bocje siedzą pod korzeniem i wariują, korzeń jest jakby wygięty w łuk, dotyka żwiru tylko swoimi krańcami i jest całkowicie przelotowy pod spodem więc stwarza ogromne powierzchnie kryjówek które bocje już zaadoptowały.

Co myślicie o parce Gurami dwuplamistych i Wielkopłetwów? Miałem zawsze te rybki i nie było z nimi problemu, a Wielkopłetw to prawdziwy pogromca żywego pokarmu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę bałagan się zrobił ale kiedy roślinki dojdą do siebie całkowicie a już zaczynają puszczać odrosty to zrobię przycinkę i uporządkuję to trochę. Pytanko mam, czy np. moczarka i jej podobne rośliny mogą pływać po powierzchni czy muszą być ukorzenione? Chciałem pistię lub coś co pływa i puści fajne korzenie ale mam akwa przykryte szybą pistia się nie zmieści zabardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki zaczęły rosnąć, wypuściły nowe pędy boczne, dużo zwisających korzeni, nawet te które pływają wykopane przez bocje, także niedługo zrobię przycinkę i to trochę opanuję aby były rozpoznawalne 3 plany. Mam Microsorium w żwirku przed korzeniem ale jest mało widoczne, zastanawiam sie nad przeniesieniem jej na korzeń, powinna puścić pędy w tych wgłębieniach korzenia i pójść na boki tylko niewiem zabardzo jak je mam przymocować:/ korzeń w około żyłką obwiązać będzie bardzo trudno już teraz, ma ktoś jakiś plan? Acha poza tym rybki zaatakowała ospa, od wczoraj lecze MFC i temp. 28°C, teraz pytanie, czy rośliny przez to się zatrzymają lub zmarnieją? Wtedy trochę to opuźni sprawę;/ Wieczorem dodam fotki z nowymi mieszkańcami-rodziną bojowników syjamskich. Dobrze że nie kupiłem krewetki filtrującej bo by chyba nie przeżyła leczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczenia ciąg dalszy, kosiarka jakby się zatrzymała, tzn. choroba nie postępuje, bocje trochę gorzej, przybyło im dużo plamek, sztuka wpuszczona ostatnia nie ma w ogóle, bojowniki nie wyglądają na chore, chociaż czasem się obcierają o różne przedmioty.

Temperaturę podniosłem do 29°C, podmieniłem 1/3 wody + biotopol JBL i uzupełniłem MFC

Małe zmiany w roślinności, Microsorium-poszło na korzeń, Limnophila sesiliflora-będzie głównie tworzyć trzeci plan wraz z Hemianthus micranthemoides, Creeping Moss-będzie porastał znaczną część korzenia i możliwe że całkowicie zastąpi Java Moss, do tego doszły rośliny pływające czyli Limnobium spongina i Salwinia oraz póki co strzępy wgłębki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...