Jump to content

ikra- prośba o pomoc

gabi_malutka
 Share

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc - pierwszy raz pojawiła mi się ikra w akwarium i niebardzo wiem co dalej robić.. Oto zdjęcia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Podejrzewam, że to ikra skalara, choć pewności nie mam, gdyż mam jeszcze kiryski, danio i karliki (ale to raczej nie skrzek :))

CO mam dalej robić?

Tak wiem, akwa 112l zostało już kupione jednak dopiero założone i dojrzewa.

Niestety ktoś z mieszkańców się pospieszył z potomstwem :)

Czy ktoś może pomóc chociaż w zidentyfikowaniu kogo to ikra?

agunia997- Pisownia!

Kiryska...

Właśnie coś miałem Ci odpowiedzieć, ale zapomniałem, co. A teraz wiem, ze miałem Ci powiedzieć, że to ikra kiryska ^^.

Poszukaj też na szybach, lub na innych płaskich powierzchniach.

Czy widziałaś może czy skalary skubały,czyściły tą część na której jest ikra?

Chodzi o ten korzeń,o ile to korzeń.

Bo jak dla mnie to nie jest ikra kiryska tylko skalara,dziwię się tylko że w tak mały zbiorniku się wytarły.

Ikrę przełożyłam do osobnego baniaka. Co jakiś czas wyjmuję białe, spleśniałe jajeczka, w pozostałych już widać czarne kropeczki i ruszające się ogonki ;)

W dalszym ciągu nie wiem czyja to ikra.. Część z Was mówi, że skalara, część, że kirysków. Skalary zachowywały się co prawda 'dziwnie' jak ikra była w akwa - ale po obserwacji zjadały ją- więc chyba to jednak ikra kirysków.

Co dalej powinnam robić?

Jeśli jakieś maluchy się uchowają- czym je karmić?

Moim zdaniem to jest ikra skalarów. Kiryski raczej tak gęsto w jednym miejscu nie składają ikry. Po za tym ikra kirysków ma ok 1,5-2mm a ta jest chyba mniejsza. Skalary potrafią zjadać własna ikrę, te typy tak mają, wystarczy choćby że są niepokojone. Ale teraz to mało istotne bo sposób postępowania z ikra i narybkiem w obydwu przypadkach jest zbliżony. Na pewno nie oświetlaj ikry lepiej niech tam panuje półmrok. Filtracja i napowietrzanie wymagane. Najlepszy do tego celu bezie klasyczny filtr zasilany powietrzem z brzęczka Dołączona grafika Filtruje, napowietrza i nie wciągnie młodych, łatwo też wyregulować tak żeby nie męczył narybku.

Ale niestety muszę Cię zmartwić najgorsze jeszcze przed tobą tzn wychów narybku. Należy zapewnić im żywy pokarm np wrotki, larwy oczlika, larwy solowca. Jeśli nie jesteś wstanie zapewnić im takiego pokarmu to możesz spróbować karmić je specjalnym sztucznym pokarmem dla narybku. Ale będzie je bardzo ciężko odchować na takim pokarmie gdyż niechętnie będą go jeść. Po za tym nie zjedzone resztki należy natychmiast odłowić żeby nie psuły wody. Generalnie podczas wychowu narybku (czyli jak zaczną poszukiwać i pobierać pokarm to jest kilka dni po wylęgnięciu) należy bezwzględnie dbać o czystość baniaka gdyż narybek jest bardzo wrażliwy. Należy ściągać wszelkie nieczystości z dna oraz podmieniać codziennie ok 10-20% wody na świeżą.

Mam nadzieje że Ci moje wskazówki pomogą i się dochowasz chociaż kilku młodych. Powodzenia ;)

• 2 weeks later...

Tak więc 3 dni temu rybki zaczęły samodzielnie pływać, zostało ich może z 20/30. Karmię je narazie rozdrobnionym suchym pokarmem, nawet wcinają.

Ile razy dziennie powinnam je dokarmiać?

Czy podmianę wody robić z ogólnego akwa, czy czystą odstaną wodę, gdyż czytałam różne wersje? Narazie podmieniam z ogólnego, gdyż tam jest wyższa temperatura niż odstanej wody, a w małym nie mam grzałki tylko sam filtr.

O ile to możliwe karm je wielokrotnie w ciągu dnia małymi porcjami. Najlepsza jest świeża odstała woda. Jeśli akwa z maluchami jest bez grzałki to utrzymywać się w nim powinna temperatura otoczenia, więc jeśli wodę do podmianek będziesz trzymać w pobliżu akwarium to temperatury się wyrównają po pewnym czasie. A jak jest temperatura otoczenia?