Skocz do zawartości

ikra- prośba o pomoc


gabi_malutka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ikrę przełożyłam do osobnego baniaka. Co jakiś czas wyjmuję białe, spleśniałe jajeczka, w pozostałych już widać czarne kropeczki i ruszające się ogonki ;)

W dalszym ciągu nie wiem czyja to ikra.. Część z Was mówi, że skalara, część, że kirysków. Skalary zachowywały się co prawda 'dziwnie' jak ikra była w akwa - ale po obserwacji zjadały ją- więc chyba to jednak ikra kirysków.

Co dalej powinnam robić?

Jeśli jakieś maluchy się uchowają- czym je karmić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to jest ikra skalarów. Kiryski raczej tak gęsto w jednym miejscu nie składają ikry. Po za tym ikra kirysków ma ok 1,5-2mm a ta jest chyba mniejsza. Skalary potrafią zjadać własna ikrę, te typy tak mają, wystarczy choćby że są niepokojone. Ale teraz to mało istotne bo sposób postępowania z ikra i narybkiem w obydwu przypadkach jest zbliżony. Na pewno nie oświetlaj ikry lepiej niech tam panuje półmrok. Filtracja i napowietrzanie wymagane. Najlepszy do tego celu bezie klasyczny filtr zasilany powietrzem z brzęczka Dołączona grafika Filtruje, napowietrza i nie wciągnie młodych, łatwo też wyregulować tak żeby nie męczył narybku.

Ale niestety muszę Cię zmartwić najgorsze jeszcze przed tobą tzn wychów narybku. Należy zapewnić im żywy pokarm np wrotki, larwy oczlika, larwy solowca. Jeśli nie jesteś wstanie zapewnić im takiego pokarmu to możesz spróbować karmić je specjalnym sztucznym pokarmem dla narybku. Ale będzie je bardzo ciężko odchować na takim pokarmie gdyż niechętnie będą go jeść. Po za tym nie zjedzone resztki należy natychmiast odłowić żeby nie psuły wody. Generalnie podczas wychowu narybku (czyli jak zaczną poszukiwać i pobierać pokarm to jest kilka dni po wylęgnięciu) należy bezwzględnie dbać o czystość baniaka gdyż narybek jest bardzo wrażliwy. Należy ściągać wszelkie nieczystości z dna oraz podmieniać codziennie ok 10-20% wody na świeżą.

Mam nadzieje że Ci moje wskazówki pomogą i się dochowasz chociaż kilku młodych. Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak więc 3 dni temu rybki zaczęły samodzielnie pływać, zostało ich może z 20/30. Karmię je narazie rozdrobnionym suchym pokarmem, nawet wcinają.

Ile razy dziennie powinnam je dokarmiać?

Czy podmianę wody robić z ogólnego akwa, czy czystą odstaną wodę, gdyż czytałam różne wersje? Narazie podmieniam z ogólnego, gdyż tam jest wyższa temperatura niż odstanej wody, a w małym nie mam grzałki tylko sam filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile to możliwe karm je wielokrotnie w ciągu dnia małymi porcjami. Najlepsza jest świeża odstała woda. Jeśli akwa z maluchami jest bez grzałki to utrzymywać się w nim powinna temperatura otoczenia, więc jeśli wodę do podmianek będziesz trzymać w pobliżu akwarium to temperatury się wyrównają po pewnym czasie. A jak jest temperatura otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...